25 / 05 / 2022

Samsun'da 20 yıldır beklenen kentsel dönüşüm çalışmaları başladı!

Samsun'da 20 yıldır beklenen kentsel dönüşüm çalışmaları başladı!

Samsun'da Saitbey, Ulugazi ve Kökçüoğlu Mahallelerinde yapılacak kentsel dönüşüm çalışmaları için Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ile firma arasında protokol imzalandı ve hak sahipleriyle görüşmeler başladı. Samsun İlkadım'ın Saitbey, Ulugazi ve Kökçüoğlu Mahalleleri sınırları içerisinde afet bölgesi ilan edilen 79,5 hektarlık alanda yapılacak dönüşüm çalışmaları şantiye kuruldu. Samsun Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve  TOKİ  arasında yapılan görüşmeler tamamlanırken kurumlar arasında söz konusu 3 mahallede dönüşüm çalışmalarının başlatılması amacıyla protokol imzalandı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, kentsel dönüşüm çalışmalarını yapacak olan firma yetkilileri ile Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak başkanlığında gerçekleştirilen son toplantıda tüm detaylar konuşuldu. Toplantıdan sonra 3 mahallede inceleme gezisi yapıldı.Yapılan incelemeler sonucunda arazi yapısı ve mevcut yapılaşmalar tespit edildi. Arazide ölçümler, tapu bilgileri, binalara ilişkin belgelerin toplanması için de çalışmalar başlatıldı.


  “Samsun’un 20 yıldır beklediği kentsel dönüşüm başladı”


 Kentsel dönüşümün başlaması konusunda açıklamalar yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Samsun’da aşağı yukarı 15-20 yıldır kentsel dönüşüm noktasında ciddi bir beklenti vardı. Cedit bölgesinden Canik ilçesinin sınırları içerisinde kalan Samsun’un asıl ana merkezi olan alanda neredeyse tüm mahallelerde ciddi bir kentsel dönüşüm ihtiyacı vardı. Biz özellikle Canik’te Gaziosmanpaşa, Soğuksu Mahalleleri, İlkadım’da Hastanebaşı, Zeytinlik, Anadolu, Kökçüoğlu, Saitbey, Kadıköy ve Fatih Mahallelerine varana kadar o bölgeyi kapsayacak çalışmalarımızı tamamladık. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum da seçim çalışması döneminde buralarda incelemelerde bulunmuştu. Bunun akabinde zor olan o çalışmaları tamamladık, bakanlığımızla mutabakata vardık. Bakanlık da firmayı belirledi, firma da Samsun’a geldi. Şu anda çalışmaya başladı. Rezerv alan çalışmalarında oluşturulan projeyi de ocak ve şubat ayı içerisinde ihale edeceğiz. Samsun’un 20 yıldır beklediği kentsel dönüşümü de böylece başlamış oldu. Fiili olarak da proje ihalesini de 2020 yılının başında gerçekleştireceğiz” dedi.
 

Dönüşecek konutlarla ilgili de konuşan Başkan Mustafa Demir, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığına çok teşekkür ediyoruz. Yetkin kadrosunu ve bütün imkanlarını seferber ettiler. Biz de belediye olarak ilçe belediyeleriyle beraber proje içerisinde yer alıyoruz. Samsun’un yerel yönetimler tarihinde dönüm noktası olacaktır. TOKİ aracılığıyla bakanlığımız fiiliyata geçiriyor” dedi.
 

 “Yatay mimari olacak”

 

Kentsel dönüşüm kapsamına uğrayan alanların yeniden planlanması konusuyla ilgili de konuşan Demir, sözlerini şu şekilde tamamladı:

 “Kentsel dönüşüm çalışması benim iyi bildiğim bir konu. Bakanlık dönemimde Türkiye gündemine yasa olarak çalışmasını yapan kişiyim. Dolayısıyla rezerv alandaki projelerin ihale edilmesiyle dönüşecek olan alanlara mülkiyet taşıyacağız. Yani insanlarımızla görüşerek, ikna ederek, kendi mevcut ellerindeki dairelerini, mülklerini veya binalarının değerini tespit edip, onlara ihale edilen projeden takas yapmış olacağız. Bu yapacak olduğumuz plan, çok önemli. Partimizin ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde yatay mimari kavramına uygun Samsun’un o bildiğimiz ana merkezindeki mahalleleri yeniden planlayıp, şehrimize ve insanlarımıza kazandırmış olacağız."