25 / 06 / 2022

Mardin'de eski yapılar yıkılıyor!

Mardin'de eski yapılar yıkılıyor!

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, şehrin siluetini bozan ve görüntü kirliliğine neden olan betonarme yapıların yıkım çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, kentin tarihi silüetini bozan ve görüntü kirliliğine neden olan betonarme yapı ve eklentilerin yıkılması kapsamında yıkımına başlanan Dumlupınar İmam Hatip Ortaokulunda inceleme gerçekleştirdi. 

Mardin Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre; UNESCO Kültür Mirasına aday Mardin’in tarihi dokusunu bozan yapıların yıkılması amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunda alınan kararla kültür varlığı taşımadığı, bulunduğu alanın geleneksel dokusuna aykırı ve eski yapı olmasından dolayı oluşturduğu risk nedeniyle yıkımın başladığı Dumlupınar İmam Hatip Ortaokulunda çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Vali Demirtaş beraberindeki Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Murat Süzen ile yıkım çalışmalarının başladığı okulda yerinde incelemeler yaparak çalışmalar hakkında bilgi aldı. 

Mardin de eski yapılar yıkılıyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen destekler tarihi dokuya aykırı olduğu tespit edilen yapıların yıkılmasının ardından şehrin betonarme yapı ve eklentilerinden kurtulacağını söyleyen Vali Demirtaş, “İlimizin kültürel yapısına ve doğal dokusuna zarar veren sit alanındaki betonarme yapıların yıkılmasının ardından kadim şehir Mardin gerçek mimari dokusuna kavuşacak. Çalışmalarımıza belirlediğimiz program dahilinde öncellikli olarak kültürel miraslarımızı gölgeleyen yapı ve eklentilerden başlayacağız. Çalışmalarda herhangi mağduriyetin oluşmaması için azami gayret göstereceğiz. 240 betonarme ve eklentinin yıkımının tamamlanmasıyla şehrimizin turizm potansiyeli daha da aratacaktır.” dedi.

Mardin'de riskli yapılar ortadan kaldırılıyor!