11 / 08 / 2022

Marmaris’te köylülerin Osmanlı tapuları iptal ediliyor iddiası!

Marmaris’te köylülerin Osmanlı tapuları iptal ediliyor iddiası!

Marmaris’te 70 yıl süren Osmanlı tapu davalarını kazanan köylülerin, mahkeme kararlarının iptal edildiğini kaydeden CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yazılı olarak cevaplaması için TBMM’ye soru önergesi sundu. 



Marmaris’te 70 yıl süren Osmanlı tapu davalarını kazanan köylülerin, mahkeme kararlarının iptal edildiğini kaydeden CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yazılı olarak cevaplaması için TBMM’ye soru önergesi sundu. Cumhuriyet'te yer alan habere göre; Marmaris'te 70 yıllık mücadele sonucunda köylülerin lehine kararlar alındığına, şimdi ise Yargıtay'ın bu kararlarının yok sayıldığına vurgu yapan CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, konuya ilişkin şöyle konuştu:

“Muğla ili, Marmaris ilçesinin köylerinden Çamlı, Hisarönü, Yeşilbelde, Karaca Köyleri ile Küfre, Yedi Adalar ve Bördübet Mevkileri de dahil olmak üzere taşınmazların tamamının Osmanlı’dan beri kendisine ait olduğunu iddia eden Şerif Efendi Ailesi tüm köylülere dava açmıştır. Davalar 1950’li yıllarda başlamış, halen sürmektedir. Bu demektir ki, köylülerin 70 yıllık mücadelesi var. Marmaris Kadastro Mahkemesi’nin elde ettiği Örnek Karar’a göre 3500 dosyadan köylü lehine karar verildi. Ancak Yargıtay 2012’den beri bu örnek kararı yok sayıyor, yeniden başka bir örnek karar elde edilmesi isteniyor. Marmaris Kadastro Mahkemesi’nin 1996/11 Esas, 2001/16 Karar sayılı örnek dosyasında verilen kararın Mahkeme’nin yüzde 90 kararında örnek alınmasına rağmen bu gün yok sayılmasının sebeplerinin araştırılması gerekir.”

Marmaris’te köylülerin Osmanlı tapuları iptal ediliyor iddiası!

Girgin davaya konu alanla ilgili olarak, “Osmanlı tapusuna dayanarak dava yoluna gidenler 290 bin dönüm üstünde hak iddia etmişti. Davada, Osmanlı tapu kaydının gerçek manada tapu kaydı olmadığı, ayrıca miktarının da ormanlara işaret eden 14 bin dönüm olduğu anlaşılmıştır. Tüm bu süreçte köylülerimiz mahkemelere gitmekten, harç ve keşif gideri ödemekten yılmıştır” diye konuştu. 

Girgin hukuki süreç hakkında ise şunları söyledi: 

“Marmaris Kadastro Mahkemesi’nin 2001 yılında köylülerimiz lehine aldığı karar, Yargıtay 7.Hukuk Dairesi Başkanlığı’nın onama kararı ile kesin olarak karara bağlanmıştı. Ancak şimdi Yargıtay aleyhe bozduğu davalardan birini kılavuz seçerek köylü aleyhine karar veriyor. Yargıtay’ın önceki onama kararına rağmen köylüler lehine kararı yok saymasının sebeplerinin araştırılması gerekir.”

ADALET BAKANLIĞI’NA ÇAĞRI

Girgin sözlerini Adalet Bakanlığı’na çağrıda bulundu. Girgin, “Cumhuriyet tapusu iptal edilmeye başlanan 3500 ailenin ve 10 binden fazla köylünün tepkisine Adalet Bakanlığı kayıtsız kalmamalı. Türkiye eğer gerçekten bir hukuk devletiyse, Cumhuriyetin tapularına mutlaka sahip çıkılmalı, mahkemelerin çelişkili kararları üzerinde durulmalı ve bu hukuk cinayeti derhal çözülmelidir. Adalet Bakanlığı yıllardır süren ve 10 bin köylüyü ilgilendiren bu konuyla ilgili bir araştırma yapmalıdır” diye konuştu.

2 milyon çiftçinin arazi tapusuna ipotek kondu!