Mavi Tünel bitti, Göksu Nehri Konya Ovası'na akacak!

Mavi Tünel bitti, Göksu Nehri Konya Ovası'na akacak!

Göksu Nehri'nin suyunu Konya Ovası'na akıtacak Mavi Tünel'in iki ucu dün birleştirildi.Önümüzdeki nisan ayında nehrin suyu ovayı sulamaya başlayacak

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Konya Ovası'nı suyla buluşturacak Mavi Tünel'in açılışını yaptı. Konya Dedeman Otel'de düzenlenen Mavi Tünel'in iki ucunun birleştirilmesi törenine katılan Bakan Veysel Eroğlu, geçen yıl Konya'da Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı bir törende Mavi Tünel'i 17 Aralık 2011 saat 13.59'da bitireceği sözünü verdiğini hatırlattı. Eroğlu, "İnşallah demedim ve büyük konuşmanın cezasını 69 saat 1 dakika gecikerek çektim. Tünelin bir kesiminde çöküntü oldu ve projenin 17 Aralık'ta bitmesi gecikti. Tüneli, salı günü sabahı bitirdik. Bundan sonra büyük konuşmaya tövbe. Allah'ın yardımı olmadan bir şey yapılmıyor." dedi.

GAP'tan sonra ikinci en büyük yatırım projesi Konya Ovaları Projesi'nin (KOP) yüz yıllık bir hayal olduğunu anlatan Bakan Eroğlu, Mavi Tünel'in geçmişte ihale edildiğini, ancak yapılamayacağı gerekçesiyle iptal edildiğini belirtti. Bakan Eroğlu, KOP'u tozlu raflardan tekrar indirdiklerini ve modern, çağdaş yöntemlerle yenileyip hayata geçirdiklerini kaydetti. Türkiye'nin Şanlıurfa sulama tünellerinden sonra ikinci en uzun tüneli olan Mavi Tünel, çift kalkanlı delgi makinesiyle açıldı. Tünelden 2012 Nisan ayında su akıtılması planlanıyor. Mavi Tünel'in uzunluğu 17 bin 34 metre, çapı 4 metre. Yıllık su aktarma kapasitesi 414 milyon metreküp. Tünelin suyuyla sulanacak arazi büyüklüğü 2 milyon 234 bin dekar.

ŞİRİN KABAKCI/Zaman