Mehmet Ellibeş: Gölcük'te rantsal dönüşüm olmayacak!

Mehmet Ellibeş: Gölcük'te rantsal dönüşüm olmayacak! Mehmet Ellibeş: Gölcük'te rantsal dönüşüm olmayacak!

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, "Hep söylenen bir söz var ya Rantsal dönüşüme karşıyız. Ben de rantsal dönüşüme karşıyım. Rantsal dönüşüm nasıl olur. Birilerine peşkeş çekersek rantsal dönüşüm olur. " dedi.

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş "Hep söylenen bir söz var ya Rantsal dönüşüme karşıyız. Ben de rantsal dönüşüme karşıyım. Rantsal dönüşüm nasıl olur. Birilerine peşkeş çekersek rantsal dönüşüm olur. Rantsal dönüşüm anlamında baktığımız zaman, sanayi çarşısındaki dükkanları şu anki bedeli belli. Artı nakledeceğimiz Hisareynde'ki arsaların bedeli biz bu karı almadan önceki tapu kayıtları ortada" dedi.


Sanayi çarşında kiracı olan esnaf dükkan sahibi olabilecek mi? 


KİRACILAR'DA DÜKKAN ALACAK 


"Mecliste CHP ve AK Parti ile birlikte daha sonra sanayi esnafı ile bir araya geldik anlattık. Sanayide esnafın bir kısmı mülk sahibi bir kısmı kiracı. Malik ve esnafların durumu ne diye soruyorlar. Maliklerin durumu belli arsa sahipleri, dükkan sahipleri onlarla sorun yok. Rayiç bedel belirlenecek bilirkişiler tarafından. Diğer tarafta yapılacak olan dükkanlar gösterilecek. Fark varsa fark verecek. Fark alacağı varsa farkını alacak. Kiracı olanlara mülk edinme hakkı verilecek. Kiracılar şimdiki dükkan sahipleri ile anlaşıp orada yine kiracı olabilir. Ama yok biz mülk sahibi olmak istiyoruz diyenlere de beğendikleri dükkanı satacağız. Sadece sanayi çarşısındaki esnafla sınırlı değil. Bunu hatırlatmak istiyorum. 


Gölcük'ün muhtelif yerlerinde Hahdere'de İhsaniye'de, Ulaşlı'da, Değirmendere'de binaların altında tamirciler, mermerciler var. Onları da buraya toplayacağımız için onlardan da isteyenlere satılacak dükkan yapıyoruz. Ya da kiralayabilirler. 


Hem malikler hem de esnaflar için yeteri kadar dükkan yapıyoruz. Ödeme planını net olarak şimdi söylemek mümkün değil. Ama nihayetinde bitince hemen kredi çekme imkanları var. Daha öncesi bir peşinat olabilir. Bunların hepsi üçdört ay içinde ekibin çalışmasıyla netleşecek. Bakanlık müsteşarlığından ihaleyi alan firmasıyla birlikte netlik kazanacak. 


Ne kadar sürede biter? 


"Hedefimiz kazma vurulduktan sonra iki yıl içinde bitirmek. Üzerine basarak söylüyorum. İnşaat başladıktan sonra iki yıl içinde bitirmeyi hedefliyoruz. Oto galericiler oraya gelecek. 

Onlara da ayn yer yapıyoruz. 


Esnaf guruplarına göre mi paylaşılacak? 


Tabi bu orda ki esnafla değerlendireceğiz. Bizce mahsuru yok. Öyle bir istek hakim olursa düşüncemiz öyle. Mermerci ile oto boyacısını yan yana koyamayız. Ona göre bir paylaşım yapacak. 


Esnafın taşınması zorunlu hale gelecek mi? 


Zaten yasa var. Öncelikle Büyükşehir ve nüfusu yüz binden fazla olan ilçe belediyelerinin ikinci el oto galerilerini 2009 Mayıs ayı sonuna kadar yerleşim alanları dışında belirlenen mekanlara taşıyacaktır hükmü var zaten. Onlarla da sürekli görüşüyorduk zaten. Yasal hüküm var. İlçe dışına çıkmaları konusunda. Onlara şimdiye kadar alternatif yer sunamadığımız için müdahil olamadık. Onlarda geçecekler. 


Sosyal yaşam alanı olacak mı? 


Sosyal yaşam alanları olacak. Lokanta, cami, büfesi olacak. Hatta esnaf bankaların gelmesini istiyor. Bankalar içinde yer hazırlığı içerisinde olacağız. 


Sanayi Çarşısını kim yapacak ? 


Henüz hangi firmanın yapacağı net değil. Son tespitlerden sonra netleşecek ama  TOKİ  olmayabilir. Biz de ihale edebiliriz. Bakanlıkta ihale edebilir. Hiç bir mahsuru yok. 


AVM OLMAYACAK 


Eski sanayi çarşısı ne Olacak? Merkezde yerinde dönüşüm var. Sanayi çarşısında ne olacak? AVM olacak mı? 


Sanayide'ki proje henüz net değil. Orada bir AVM düşünmüyoruz kesinlikle. Orada düşündüğümüz şey. Çarşamba pazarım kapalı Pazar yerine getirebilirmiyiz. Birinci önceliğimiz o. 


Bir miktar konut yapmak istiyoruz. Orası yerleşim ve gelişim alam oluyor zaten kentsel dönüşüm zincirleme aşağıya doğru inecek ama şimdi bizim programımızda yok. İstikbalde batıya doğru inecek. İnönü caddesine doğru gider ileride. O nedenle bir miktar konut bir miktar da o bölgeye hitap edecek çarşı dükkanı yapılacak. Öyle kapak AVM'ler gibi değil, kasap gidecektir. Manav market, berber olacaktır. Artı oto terminali ile ilgili o bölgede yapı monte edilecektir. Yapılması düşünülen o. Bunun haricinde bir şey düşünülmüyor ama net değil. Yapılacak olan projede bunlar olacak. Öyle tek bir AVM şeklinde bina asla düşünülmüyor.

 

İHALEYİ KİMİN YAPACAĞI BELLİ DEĞİL 


Sizi en çok kentsel dönüşüm heyecanlandırıyor. Ne zaman başlayacak? 


Şuan Bakanlık müşavirliğinin yetkilendirdiği firma yoğun şekilde çalışıyor. En fazla iki ay içerisinde vatandaşlarla bire bir pazarlığa başlayacak Görüşmelerin bitiminden sonra uygulama projesi başlayacak. Zaten avam proje olarak hazırlanıyor. Onu da sanayi esnafına sunduk. Uygulama projesi bittikten sonra İhalenin yapılması noktasına gelindiğinde ihaleye çıkılacak. İhaleye kimin çıkacağı netleşmedi Biz de çıkabiliriz Gölcük Belediyesi olarak. Bütçe bize kredi temin edilir. Bakanlıkta çıkabilir. Bunların hepsinin cevabı önümüzdeki üç - dört ay içinde verilmiş olacak. 


Yerinde dönüşümde kiracılar ne olacak? Mülk sahibi olabilecekler mi? 


Nasıl sanayideki esnafa imkan sağlanıyorsa burada da sağlanacak. Her projenin kendi içinde fili bize olması hedefleniyor. Bakanlık'ın istediği bu. Kar etmese zarar etmeyecek. Kar ve zararın baş başa gelmesi bile Bakanlığın önceliği Sanayide de aynı dükkanı yapacak. Yaptığı harcama ile arsa kamulaştırmasını yapılacak dükkanın vatandaşa verecek kısmım karşıladığı zaman mesele yok. Denizevler'de de burada da aynı. Tabi çarşı içinde binalar iç içe. Şunu özellikle vurgulamak istiyorum. Biz bu yeri diğer yerlerle birlikte üç bölgesi kentsel dönüşüm alanı ilan ettirmek için. Gölcük'ün geneliyle ilgili yetkili kişi ve kurum kuruluşları ile Belediye meclisi ile takriben 3-5 yık aşları çalışma yaptık. Mutfak çalışması var. Bir gecede karar verdik hadi şuralarda kentsel dönüşüm yapalım ilan edelim demedik. Herkese sorduk. Denizevler gecikmeden yapılması gereken yer. Hukuken yasal ve bilimsel bir gerçek var. Sanayi bitti. Esnafın tamamı istiyor. Yasal olarak zorunluluk. 


SEÇİM BEYANNAMEMİ HERKES YANINDA TAŞISIN 


Vatandaş en çok neden şikayet ediyor? 


Geldik kent içine bu konuda en çok tenkil edilen kurum biziz. Gölcük Belediyesi. Gölcük'te çarşıda hareketlilik yok. Gece karanlık. Bir sineması bile yok. Eğlence mekanları yok. Eski binalar çirkin görüntü arz etmekte. Gölcük bir türlü büyüyemiyor. Otopark sorunu var. Var da var. Bunun çaresi ne araştırdık. Sorguladık. Önce Gazinin yerini aldık. Gazinin yerine bir proje ile olur mu dedik. Bu olmaz sadece bu sorunu çözmez dediler. Sinema koydun. Kapalı çarşı yaptın. Küçük AVM yaptım ama sonuçta Gölcük'teki otopark sorunu dahil meydan problemi bitmeyecek. Gölcük yerinde hızlı bir şekilde atılım yapamayacak. Sonuçta etrafından inceleme yapalım dediler. Çoğu eski bina. Plana dahil edilmesine karar verildi. Sorumluluk üstlenme medeni cesareti bu konuda önderliği bize düştü. 


Yine erteleyebilir zamana yaya bilirdik. Ama biz niye varız dedik. Seçim beyannamemizde de herkes biliyordur ki Bende istiyorum herkse seçim beyannamemi yanında taşısın baksın biz burada net olarak yazdık. Kentsel dönüşüm projelerimiz. Hisareyn'de Sanayi çarsısı. Gazi ve etrafı, Deniz evleri seçim beyannamemizde yazmışız. Bunun karşılığında yüzde larkbeş insanımız uygun görmüş. Biz de beyannamemizde söz verdiğimiz gibi başladık. Muhalefet rantsal dönüşüm olmasın diyor.


Biz karar aldıktan sonra herkese sorduk. Siyasi partiler, STK'lar kentin dinamikleri doğrudur kentsel dönüşüme ihtiyaç var dedi. Herkes bu görüşü ifade ettikten sonra yola çıktık. Şimdi istiyorum ki herkes bu görüşün arkasında dik durması lazım. İrade ortaya koyması lazım. Mutlaka yolda bir takım sıkıntılar yaşanacak. Dönüşümde bir takım sorunlar olacaktır. Sıfır sorunla bunu çözmek mümkün değil. Bunu herkes biliyor. En çokta ben biliyorum bu riske giriyorum. Çıkacak bir sorunda tabir yerindeyse yelkenleri suya indirip bir süre önce koyduğumuz iradeyi bir kenara atarsak yanlış yapmış oluruz. Gölcük'e haksızlık yapmış oluruz. Herkes söylediği sözün arkasında dursun.


RANT ÇOK UYGUNSUZ KELİME 


Hep söylenen bir söz var ya Rantsal dönüşümü karşıyız. Bende Rantsal dönüşüme karşıyım. Geçen gün bu başlığı atmışsınız çok da etkili olmuş. Rantsal dönüşüm nasıl olur. Birilerine peşkeş çekersek rantsal dönüşüm olur. Rantsal dönüşüm anlamında baktığımız zaman sanayi çarşısında ki dükkanlarına şu anki bedeli belli Artı nakledeceğimiz Hisareynde'ki arsaların bedeli biz bu karı almadan önceki tapu kayıtları ortada. 80- ile 100 tl idi. Metre karesi Şimdi kaça satıyor sorabilirsiniz oradakilere. En düşüğü 400 TL'den başlıyor. Bir rant varsa kime gitmiş oradaki vatandaşa, halka. Buna da rant denmez Hak denir. Bu haktır. Rant kelimesi çok uygunsuz bir kelime. Biz en ufak şekilde ranta izin vermeyeceğiz. Burada yerinde dönüşümün olduğu yerde çarşıda nasıl bir rant olacak. Aksine biz bunu nasıl finanse edileceği konusunda ciddi kaygılar içerisindeyiz. Mücadele içindeyiz. Artı buradaki esnafın vatandaşın mağduriyetinin sıfır olması için uğraşıyoruz. 


GÖLCÜK HEPİMİZİN 


Şunu kesinlikle eminim ki Çok net ifade ediyorum. Proje bittikten sonra herkesin en ufak bir kaybı olmadığı ortaya çıkacak. Ama proje yapım aşamasında bir takım mağduriyetler sıkıntılar yaşanacak. Onu da asgariye düşürmek için çalışacağız. Benim vatandaştan isteğim, herkes çözümün bir parçası olma noktasında hakkım arasın. Herkes hakkım alacak. Ben de hem kişisel olarak hem de Gölcük Belediye Başkam olarak vatandaşların yanındayım. Onlarla birlikte hareket edeceğim. Nihayetinde onların mağduriyetinin hiç olmaması mümkün değilse de asgariye indirilmesi konusunda çalışacağız. 


Sonuçta Gölcük hepimizin. Çarşı merkezi kırk bin metre karelik alan. Gölcük'teki ticari alışverişin hemen, hemen önemli kısmı bu bölgede. O yüzden çok kargaşanın olmayacağı bir sistem içerisinde planlanmasını önerdik yetkili firmalara. O çalışmayı da yapacaklar. Muhtemelen planın bütünlüğünü bozmayacak sistem ohışturabilirlerse kısım kısım yapmayı önerdik. Böyle olursa daha iyi olacak. 


Sürekli bilgilendirme yapacakmısınız? 

Sanayide gelişme olduğu için meclisi sanayi esnafını bilgilendirdik Mecliste en küçük detayın bile bilgilendirmesini yapacağız. Gizli kapaklı hiç bir şeyimiz yok. Şeffaf yürüteceğiz ve bir kez daha ifadem şu. Başta siz medya mensupları olmak üzere Gölcük'ün sevdalılarının, Gölcük'ün finali olacağına inandığımız kentsel dönüşüm projesinin samimi desteklerini esirgemesinler. 


Farklı bölgelerden talep geliyor. Bu heyecan yarattı. Marmara'da yakın tarihte depremi yaşadık. 


Bu gerçekle de yola çıkmalıyız. Deprem riski taşıyan binalar da var. İnşallah samimi desteği gayreti ile bu işi çözeceğiz. Biz istekliyiz. Samimiyiz. Bu yükü de omuzlarımıza aldık, taşıyacağımıza inanıyoruz. Hükümetin kurulmasıyla daha da hızlanacaktır bu çalışmalar. Mutfak çalışmaları devam ediyor. Firma temsilcileri ile toplantı yaptık. Arkadaşlarımız Ankara'da geçen hafta Bilim sanayi Bakanımızla Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü'nde de toplantı yaptılar. Kamuoyu bilmiyor ama mutfakta yoğun çalışma içerisindeyiz. Vatandaşın mağdur olmaması için çalışıyoruz.