Melen Barajı'nın temeli yarın atılacak!

Melen Barajı'nın temeli yarın atılacak! Melen Barajı'nın temeli yarın atılacak!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından yarın temeli atılacak olan Melen Barajı 2016'da tamamlandığında İstanbul'un 2071 yılma kadar su ihtiyacı teminat altına alınacak...ORMAN ve Su İşleri Bakanlığı DSİ Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen, Cumhuriyet tarihinin en büyük içme suyu temin projesi olan Melen Sistemi'nde dev bir adım daha atılıyor. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından yarın temeli atılacak olan Melen Barajı 2016'da tamamlandığında İstanbul'un 2071 yılma kadar su ihtiyacı teminat altına alınacak. 


İstanbul'un içme suyu bünyesindeki Melen Barajı, Melen Sistemi'nin depolama tesisi olarak inşa edilecek. Temelden yüksekliği 124 metre, talvegden yüksekliği 99 metre olması planlanan Melen Barajı'nm dolgu hacmi 2 milyon 80 bin m3 olacak. İstanbul'un artan nüfusu dikkate alınarak hazırlanan, 2016 yılında tamamlanması öngörülen Melen Barajı 694 milyon m3 su depolama hacmine sahip olacak ve hizmete alındığında İstanbullulara yılda 1 milyar 77 milyon m3 su sağlayacak. 


Batı Karadeniz Bölgesi'nde İstanbul Boğazı'nm 170 km doğusunda, Düzce ve Sakarya illerini birbirinden ayıran Büyük Melen Çayı'nın Karadeniz'e döküldüğü noktaya yaklaşık 7 km uzaklıkta bulunan Melen Barajı, 214 milyon liraya mal olacak. 20 bin metresi tünel olmak üzere yaklaşık 180 bin metre uzunluğunda, regülatör, pompa istasyonları ve arıtma tesisleri ile kısım kısım tamamlanarak hayata geçirilen Melen Projesi ile 2007 yılında yaşanılan kuraklık İstanbullulara hissettirilmedi. DSİ Genel Müdürlüğü, İBB ve İSKİ, Melen Projesi bünyesindeki boru hattı, Sakarya Nehir geçişi, regülatör, pompa istasyonu, terfi hattı, terfi deposu ve inşaatı işlerinin acilen tamamlanması için "Şafak Eylem Planı" başlattı. Kısa sürede Melen Hattı'nın tamamlanmasıyla Yeşilçay sisteminden Yavuz Sultan Selim Arıtma Tesisi'ne getirilen suyla İstanbullular su sıkıntısı yaşamadı. 


Habertürk Gazetesi