17 / 08 / 2022

Menderes Türel, Antalya Serbest Bölge ek alanını inceledi!

Menderes Türel, Antalya Serbest Bölge ek alanını inceledi!

Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Serbest Bölge alanına dahil edilen Toprak Mahsulleri Ofisi alanında bazı incelemeler yaptı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla 656 bin metrekare alanı olan Serbest Bölge'ye Toprak Mahsulleri Ofisi'ne ait 126 bin metrekarelik alan dahil edildi. Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, Antalya Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş. (ASBAŞ) tarafından işletilen Antalya Serbest Bölge'nin mevcut alanının genişletilmesine ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı. ASBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı olan Vali Münir Karaloğlu ile ASBAŞ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Serbest Bölge alanına dahil edilen Toprak Mahsulleri alanını gezerek, ASBAŞ yetkililerinden bazı bilgiler aldı. 


Yeni üretim sahaları kazandırıldı

Toplam 656 bin 125 metrekare büyüklüğe sahip olan Antalya Serbest Bölgesi’nin yüzde 100 doluluk oranına ulaşması sonrasında genişleme ihtiyacı ortaya çıktı. 656 bin metrekare alanı olan Serbest Bölgeye, Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in girişimleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar Kurulu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin destekleriyke sınırına bitişik Toprak Mahsulleri Ofisi’ne ait 126 bin 356 metrekare alan da dahil edildi ve yeni üretim sahaları kazandırıldı. Böylece Serbest Bölge alanı 782 bin 481 metrekareye ulaşırken, uzun senelerdir üzerinde çalışılan bir hayal de gerçek oldu.


95 firma faaliyet gösteriyor

Mega yat üretimiyle liman hizmetlerinin yoğun yapıldığı Antalya Serbest Bölgesi deniz kıyısında yer alan birkaç serbest bölgeden biri olma özelliğine sahip. Antalya Serbest Bölgesi'nde 31'i yabancı sermayeli olmak üzere yat, medikal, elektronik, inşaat, tarım, tekstil ve hizmet sektörlerinde toplam olarak 95 firma faaliyet gösteriyor.