28 / 06 / 2022

Menderes Türel'den Konyaaltı Sahili projesi açıklaması!

Menderes Türel'den Konyaaltı Sahili projesi açıklaması!

Antalya'nın eski Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AK Parti Antalya İl Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenledi. Türel, Konyaaltı Sahili Projesi işletme ihalesinin iptali ve yürütmeyi durdurma kararıyla ilgili açıklamalarda bulundu...Antalya'nın eski Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AK Parti Antalya İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in Konyaaltı Sahil Projesi'nin iptaline gerekçe olarak öne sürdüğü beyanlarla kamuoyunu yanıltmaya çalıştığını aktardı. Toplantıya, AK Parti Antalya Milletvekilleri Mustafa Köse ve Kemal Çelik, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ile Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin de katıldı. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, eski Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Konyaaltı Sahili Projesi işletme ihalesinin encümen kararıyla iptali ve sonrasında mahkemece verilen yürütmeyi durdurma kararına ilişkin açıklamalarda bulundu. Türel, "Muhittin Böcek'i istifaya davet ediyorum. Tüm gerçekleri bildiği halde, basın toplantısı yaparak, bile bile halka yalan söylediği için istifa etmelidir" şeklinde konuştu.

Türel, AK Parti Antalya İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in Konyaaltı Sahil Projesi'nin iptaline gerekçe olarak öne sürdüğü beyanlarla kamuoyunu yanıltmaya çalıştığını belirtti. 

Kent için yaptıkları önemli hizmetlerin dönüşünü vatandaş memnuniyetiyle aldıklarına dikkat çeken Türel, bugün görevde olan belediye başkanının ise iş yapmak yerine sık sık kendilerine sataştığını belirtti.

Türel, mevcut belediye yönetiminin geçmişte yapılan hizmetlere çamur atma taktiğiyle, beceremedikleri hizmetleri unutturma gayreti içinde olduğunu ifade etti.

Mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in 20 sene Konyaaltı Belediye Başkanlığı yaptığını belirten Türel, Böcek'in başkan olduğu bu dönemde Konyaaltı Sahiline ve Boğaçayı'na tek bir çivi bile çakamadığını söyledi. Türel, "Bu bölgeye yaptığımız projelerle halk nezdinde zor duruma düşen Böcek, kıskançlığından dolayı sürekli iftiralarla bu projeleri kötülemeye çalışıyor." diye konuştu.

"Mevzuat dışı hiçbir iş ve işlem yapmadık"

Konyaaltı'nda gerçekleştirdikleri projeyle, on binlerce kişinin spor alanlarından ve buradaki parklardan ücretsiz yararlanmalarını sağladıklarına dikkat çeken Türel, Antalya'da 14, ülke genelinde ise 100'e yakın firmanın katılabileceği bir ihalenin "adrese teslim" diye yaftalanmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Türel, "İhalede 6 firma katılım için dosya almış, hazırlık yapmış. İhale günü tek firmanın ihaleye katılmasını sanki hukuksuzmuş gibi gösterdiler. Mevzuat dışı hiçbir iş ve işlem yapmadık. Konyaaltı Belediye Başkanı iken Böcek de tek firmanın katıldığı ihaleleri onayladı, kayıtları mevcut" diye konuştu.

"Rayiç bedelinin altında kiralama yapmadık"

Projenin 1 milyon 100 bin metrekareyi kapsadığına, kapalı mekan ticaret alanın ise sadece 8 bin metrekare olduğuna dikkat çeken Türel, projeden belediyenin gelirinin ise bu yıl itibarıyla 15 milyon TL olduğunu açıkladı. 

Böcek'in döneminde yapılan Konyaaltı Kent Meydanı'ndaki 3 bin metrekarelik ticari alandan ilçe belediyesine kalan gelirin ise sadece 100 bin TL olduğunu vurgulayan Türel, "3 bin metrekareden alınan yıllık 100 bin lira mı kamu zararıdır, yoksa 8 bin metrekareden alınan 15 milyon mu? Bugüne kadar sorduğum hiçbir soruya cevap veremeyen Böcek'in bu soruya da cevap vermesini beklemiyorum." şeklinde konuştu.

Ayrıca Kent Meydanı'ndaki güvenlik, temizlik, bakım masraflarının da ticari işletmeler değil, Konyaaltı Belediyesi tarafından ödendiğini belirten Türel, konuşmasına şu şekilde devam etti: 

"Konyaaltı Belediye Başkanı iken bunları ödedin de şimdi Büyükşehir Belediye Başkanı olunca ödeyemiyor musun? Ne oldu? Halkın kullanımına ücretsiz sunulan hizmetlerin temizlik, güvenlik, bakım masraflarını üzerine yükmüş gibi kabul edip bir de bu alanların masraflarını kamu zararı gibi göstermek, bu alanlardan ücretsiz yararlanan yüz binlerce vatandaşımıza karşı yapılan en büyük terbiyesizliktir."  

İhalenin Böcek'in şikayeti üzerine müfettişlerce incelendiğini ve bilirkişi raporları düzenlendiğini ifade eden Türel, ortaya konulan raporların da rayiç bedelin altında bir kiralama yapılmadığının ispatladığını açıkladı.

- Başkan Böcek'i istifaya davet etti

Projede yüksek fiyatlı malzeme alımına ilişkin eleştirilerin de yersiz olduğunun altını çizen Menderes Türel, projenin yapım ihalesini belediyenin kendi şirketi ANTEPE AŞ'nin yaptığını, belediye şirketinin belediyeyi "kazıklaması" gibi bir durumun da mantık dışı olduğunu söyledi.

Böcek'in 8 bin 240 TL'lik oturma bankları için 12 bin 272 TL, bin 428 liralık oyun elemanları için 34 bin 839 lira, 229 liralık beton taş için ise bin 50 lira ödendiği yönünde açıklamalarda bulunduğunu anımsatan Türel, şunları söyledi:

"Bu filmi Akaydın döneminde görmüştük. Şimdi sahne, dekor aynı sadece oyuncular değişmiş. Bu filmin sonu 2014'te nasıl bitmişse 2024'te de aynı şekilde bitecektir. Menderes Türel hep hizmetleri ve projeleri ile gündeme geldi. Bay Böcek ise iftiraları ve yalanları ile. Bugüne kadar sadece ve sadece sosyal medyada benim yaptığım hizmetlerle övündü. Muhittin Böcek'i istifaya davet ediyorum. Tüm gerçekleri bildiği halde, basın toplantısı yaparak bile bile halka yalan söylediği için istifa etmeli. Eğer, 'Ben şovumu yaptım, malzemelerin ANTEPE tarafından ne kadara alındığını bilmiyordum, bunu kontrol etmedim' diyorsa bu daha da büyük bir ayıptır." 

AK Parti Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş da Muhittin Böcek'i, yıpratmaya yönelik iftiraları sebebiyle kınadığını belirtti.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, önceki başkan Menderes Türel döneminde yapılan Konyaaltı Sahil Projesi kapsamındaki işletmelere yönelik ihaleyi mevzuat, yasa ve yönetmeliğe uymadığı, kamunun zarara uğratıldığı gerekçeleriyle tek taraflı iptal ettiklerini açıklamıştı.

Konyaaltı Sahili Projesi işletme ihalesinin iptalini ve geri alınmasını isteyen Antalya Büyükşehir Belediyesi Encümeninin aleyhine açılan davayı kabul eden Antalya 2. İdare Mahkemesi ise yürütmenin durdurulması yönünde karar almıştı.

Antalya Konyaaltı'nda bazı bölgeler kesin korunacak hassas alan ilan edildi!

Muhittin Böcek'ten Konyaaltı Sahili açıklaması!