15 / 08 / 2022

Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu limanlar arasındaki mesafeleri kısaltacak!

Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu limanlar arasındaki mesafeleri kısaltacak!

DTO İzmir Şubesi'nin şubat ayı meclis toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan DTO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, açılan Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu'nun önemini anlattı.İstanbul, Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası (DTO)  İzmir  Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının Çin ve ticaret yaptığı ülkelere ciddi etkilerinin olduğunu açıkladı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; şube binasında gerçekleşen şubat ayı meclis toplantısında konuşan Öztürk, Çin'de ortaya çıkan ve çeşitli ülkelere yayılan virüsün insanlığı tehdit eder bir noktaya geldiğini söyledi.

Türkiye'nin bu konuda gerekli önlemleri aldığından bahseden Öztürk, koronavirüsün sağlığın yanı sıra ticareti de etkilediğini kaydetti.

Öztürk, sözlerine şöyle devam etti:

"Bunu bir fırsatçılık olarak düşünmemek lazım. Deniz turizmi ile ligili birtakım avantajlar gözüküyor. Bir taraftan da gelen turiste baktığımızda birtakım sıkıntı olacak gibi. Örneğin nevruz kutlaması için Kuşadası'na çok fazla İranlı geliyordu. Şimdi ise nasıl olacak bilmiyoruz. Tam sezonun başında İranlıların gelmesi sektör için faydalıydı. Ümit ediyorum çok fazla kayıp olmaz. Çin küresel ekonomide oyun kurucu noktada. Bu ülkede neredeyse fabrikaların yarısının kapandığını düşünürsek üretim bitmiş vaziyette. Dolasıyla boş konteynerin dünyaya dağılması konusunda sıkıntılar var. Çin'e ham madde getiren konteynerler limanlarda boş kalmış. Hatta üzerlerinde yük olan ama tahliye edilemeyen konteynerler söz konusu."

Şangay'dan 20 bin TEU (uluslararası gemi ticareti konteyner ölçü birimi) kapasitelik bir geminin 2 bin TEU yükle hareket ettiği bilgisini veren Öztürk, tüm bunların sonucunda navlun fiyatlarının arttığını söyledi.

Virüs nedeniyle Çin'den siparişlerini alamayan firmaların Türkiye'ye yöneldiğinden bahseden Öztürk, "Ancak o kadar büyük siparişler alıyorlar ki yetiştirmeleri mümkün değil. Bunun yanında bizim ihracatımızın büyük bir kısmı da ithalata bağlı. Dolayısıyla bu siparişleri yetiştirme konusunda sıkıntılar olabilir." diye konuştu. 

- "Çeşme de önemli bir merkez haline gelecek"

Açılan Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu'nun çok önemli olduğunu söyleyen Yusuf Öztürk,  bu yolla limanlar arasındaki mesafelerin daha hızlı alınabileceğini kaydetti.

Kültür ve Turizim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından açıklanan "Ege Turizm Merkezi-Çeşme Projesi" hakkında konuşan Öztürk, "Antalya'dan sonra Çeşme de önemli bir merkez haline gelecek. Bunu da hak ettiğini düşünüyorum. Antalya 16 milyon turisti ağırlayabiliyor ama İzmir 1 milyonla yetiniyor. Ama şimdi bu tür yatırımlarla İzmir'in önünün açık olduğunu değerlendiriyoruz. Tabii ekolojik dengeyi unutmamamız gerekiyor. İzmir'in geleceği için atılacak tüm adımlar bizi mutlu eder." açıklamasında bulundu. 

Ayrıca Öztürk, kendilerine ziyarette bulunan Yunanistan'ın  Ankara  Büyükelçisi Michael-Christos Diamessis'le feribot ve mavi tur firmalarının sıkıntıları, düzensiz göçmenler, İzmir-Selanik Ro-Ro hattının açılması için yapılması gerekenlerle ilgili görüş alışverişi yaptıklarını sözlerine ekledi.