TCMB’nin faiz kararı sonrası konut kredi faiz oranlarında son durum!

TCMB’nin faiz kararı sonrası konut kredi faiz oranlarında son durum! TCMB’nin faiz kararı sonrası konut kredi faiz oranlarında son durum!

Merkez Bankası’nın dün açıkladığı Para Politikası Faizleri sonrası konut kredileri nasıl etkilendi? İşte TCMB’nin faiz kararı sonrası konut kredi faiz oranlarında son durum...Uzun süredir merakla beklenen politika faizleri dün açıklandı. Merkez Bankası faizlerde değişikliğe gitmeyerek yüzde 24 seviyesinde sabit tuttu. Ekonomistlerin tahminlerine göre merkezin kararının konut kredisi faiz oranlarına etkisi küçük ölçekte olacak. Faiz arttırımı ya da indirimi gerçekleşmediği için konut kredisi faiz oranlarına direk bir etkisi olması tahmin edilen karardan sonra konut kredisi faiz indirimlerinin devam etmesi için döviz kurunda yaşanacak olası düşüşler beklenmeye başlandı.

Kredi Pazarı'nda yer alan habere göre; Güncel olarak bankaların konut kredisi faiz oranlarının ortalaması geçen ayın aynı dönemine oranla yüzde 0.09 azalarak yüzde 2.36 seviyesine geriledi. Masraflar hariç en düşük konut kredisi faiz oranı 120 ay için İNG Bank’ın kullandırdığı yüzde 1,9.1 faiz oranı, 60 aya kadar vadede ise Kuveyt Türk Bankası’nın kullandırdığı yüzde 1.89 kar payı oranı olmaya devam ediyor. En yüksek konut kredisi faiz oranı ise HSBC ve Anadolubank’ın sunduğu yüzde 2,99 seviyesinde.

14 Aralık itibariyle bankaların 120 ay vade için uyguladıkları güncel konut kredisi faiz oranları şu şekilde;

İNG Bank yüzde 1,91

Kuveyt Türk Bankası yüzde 1.94

Ziraat Bankası yüzde 1,98

Akbank yüzde 2,01

Türkiye Finans Bankası yüzde 2,20

DenizBank yüzde 2,29

Yapı Kredi Bankası yüzde 2,29

Garanti Bankası yüzde 2,34

QNB Finans Bank yüzde 2,37

Şeker Bank yüzde 2,47

HalkBank yüzde 2,49

VakıfBank yüzde 2,50

İş Bankası yüzde 2,50

TEB yüzde 2,58

ICBC yüzde 2,80

HSBC yüzde 2,99

Anadolubank yüzde 2,99

 

Merkez Bankası'nın faiz kararı!

Konut kredi faiz oranları yüzde 2'nin altındaki bankalar!

7 banka konut kredi faiz oranını düşürdü!

Üç bankadan konut kredi faiz indirimi!