Merkez Bankası’nın İFM’deki yeni bina inşaatında son durum!

Merkez Bankası’nın İFM’deki yeni bina inşaatında son durum!

Merkez Bankası’nın İFM’deki yeni binasına rekor imar hakkı verilmişti. Şimdi AVM, otel gibi gayrimenkullerin satışından pay alarak inşaatı yapacak firmanın havlu attığı, TOKİ'nin projeden çekildiği ve Merkez'in şimdi binayı cebinden yaptıracağı ileri sürüldü...


2007'de genel merkezi Ankara'da olan kamu bankaları ve finans kuruluşlarının İstanbul'a taşınacağı açıklandı. Adres olarak da Ataşehir'deki 300 bin metrekarelik dev arazi belirtildi. 

Sözcü'den İsmail Şahin'in haberine göre; göç edecek kurumlardan biri de Merkez Bankası'ydı (MB). Ocak 2008'de Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) imar planlarıyla İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'nin (İFM) tam ortasında yer alan 15 bin 960 metrekarelik arsa, MB tarafından satın alındı. 

EMSALSİZ İNŞAAT

3328 ada 10 numaralı parseldeki araziye imar planında benzersiz bir inşaat hakkı tanındı. Arsa için 6 kat yani 97 bin 859 metrekare emsale dahil inşaat yapılma imkanı verildi. Emsal dışı alanlarla birlikte 16 dönümlük arsaya toplam 258 bin metrekarelik inşaat yapılmasının önü açılmış oldu.

Ayrıca AVM, rezidans, otel, sinema, tiyatro, ofis, lokanta, gazino, çarşı, özel hastane ve eğitim alanları inşa edilebilecekti. TOKİ'nin düzenleyeceği ihaleyi kazanan müteahhit firma bu alanların satışından elde edilen gelirden pay alacak, MB para harcamayacaktı.

TOKİ, MB binası için 2017'de “arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı” işi için iki kez ihaleye çıktı fakat tekliflerin yeterli gelmemesi ve rekabet oluşmaması sebebiyle ihaleler iptal edildi.

ÇİVİ ÇAKILMADI

Ağustos 2017'deki üçüncü ihaleyi ise idare payı 180 milyon TL olmak üzere 1 milyar 440 milyon TL teklif veren İntaş Taahhüt Yapı Sanayi Ticaret A.Ş. aldı fakat projeden çekildi. 2019'un son çeyreğinde Varlık Fonu'nun İFM'ye ortak olmasıyla inşaat hızlanırken, MB'nin yeni binasında şantiye kurulmamıştı. 

SÖZCÜ'nün edindiği bilgiye göre, binanın yapımı için yakında yeniden ihaleye çıkılacak. Ancak ihaleyi bu kez MB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün altında faaliyet gösteren İnşaat ve Emlak İşleri Müdürlüğü yapacak.

Daha önce “arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı” ile yüklenici firmanın geliştirdiği gayrimenkullerin satışı üzerinden “bedavaya getirilen” bina için bu defa “anahtar teslim” ihale düzenlenecek. 

Yani MB ihaleyi kazanan firmaya imalatları karşılığında hak ediş ödemesi gerçekleştirerek binanın inşasının finansmanını sağlayacak. 

İFM'de inşa edilen Merkez Binası'nın tasarımı için ikinci ihale!