10 / 12 / 2022

Merkez Bankası'nın net rezervleri alarm seviyesinde

Merkez Bankası'nın net rezervleri alarm seviyesinde

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası verilerine göre brüt rezervler 30 Eylül haftası itibariyle 3,8 milyar dolar düşüşle birlikte 107 milyar dolar oldu. Net rezervler ise aynı dönemde yatay bir görünümle birlikte 9,7 milyar dolarda kalırken, swap hariç net rezervler de rekor düşük seviyeye geriledi.Rezervler daha önce de 60 milyar doların altında iki kez inmiş; birinde dönemin Hazine Bakanı Berat Albayrak, hazine ve maliye bakanlığında istifa etmiş, diğerinde de ‘Kur Korumalı Mevduat‘ modeline geçilmişti.

Merkez Bankası verilerine göre brüt rezervler 30 Eylül haftası itibariyle birlikte 3,8 milyar dolar düşüşle 107 milyar dolar oldu.

Net rezervler ise aynı dönemde yatay bir görünümle birlikte 9,7 milyar dolarda kalırken, swap hariç net rezervler de rekor düşük seviyeye geriledi.

Güney Kore ile swap anlaşmasının 780 milyon dolar karşılığındaki bölümü geçen hafta Merkez Bankası hesaplarına aktarılmıştı.
Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Geri Dön