27 / 05 / 2022

Mersin Büyükşehir Meclisi'nde Akkuyu gerginliği!

Mersin Büyükşehir Meclisi'nde Akkuyu gerginliği!

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi, Akkuyu Nükleer Santrali'nin 1/100 Bin Ölçekli Çevre Düzeni Planı'nda yer alması kararını merkezi idareye bırakan komisyon kararını oy çokluğuyla onayladı.Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi, Akkuyu Nükleer Santrali'nin 1/100 Bin Ölçekli Çevre Düzeni Planı'nda yer alması kararını merkezi idareye bırakan komisyon kararını oy çokluğuyla onayladı. Raporun görüşülmesi sırasında mecliste nükleer karşıtları ile bazı meclis üyeleri arasında tartışmalar yaşanırken, CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı ile Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz arasında da gerginlik yaşandı. 


Kocamaz, meclise müdahale ettiği gerekçesiyle defalarca Atıcı'nın meclisi terk etmesini istedi. Mersin'de uzun zamandır tartışma konusu olan Akkuyu Nükleer Santrali'nin, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 1/50 Bin Ölçekli Çevre düzeni Planı'nda yer alıp almaması, bugün yapılan Büyükşehir Meclis Toplantısı'nda karara bağlandı. 

Aylardır Büyükşehir Meclise gelmesi beklenen Çevre Düzeni Planı, bugün gerçekleşen toplantıda, komisyonlardan gelen raporlar bölümünde ele alındı. Kocamaz başkanlığında Ekim ayı toplantısının ilk birleşiminin yapıldığı Meclis toplantısını, CHP Mersin Milletvekilleri Aytuğ Atıcı ve Hüseyin Çamak ile nükleer karşıtları da izledi. 


Toplantının son gündem maddesi olarak meclis üyelerinin görüşüne sunulan Büyükşehir Belediye Meclisi Çevre ve imar Komisyonu raporunda, söz konusu Çevre Düzeni Planı'nda proje müellifinin hazırladığı planda Akkuyu Nükleer Santrali'nin yeri ile bazı turizm alanlarının üzerinde karar verme yetkisinin merkezi idareye bırakılması yönünde karar alındığı ortaya çıktı. Komisyonun AK Parti ve MHP'li üyeleri rapora onay verirken, CHP'li 3 komisyon üyesi şerh koydu. 

Komisyon raporunun okunmasının ardından, CHP'li meclis üyesi Esen Tuba Tol, rapora itiraz nedenlerini anlatarak, komisyonun aldığı kararın hem yasalara hem yönetmeliklere hem de planlama ilkelerine aykırı olduğunu söyledi. Tol ,kararın siyasi olduğunu da öne sürdü. 


Başkan Kocamaz, daha sonra Mecliste grubu bulunan diğer 3 partinin grup başkanlarına da söz verdi. Konuşmalar sırasında meclis üyeleri arasında zaman zaman sözlü atışmalar ve sataşmalar yaşanırken, Kocamaz, sık sık meclis üyelerine müdahale etti. CHP'lilerin 'sataşma var1 diyerek ısrarla yeniden söz istemeleri üzerine Kocamaz, "Biz burada nükleer iyidir, kötüdür tartışmıyoruz. Yetkisi bu mecliste mi değil mi, bunu tartışıyoruz. Herkese söz verdim, bundan sonra vermiyorum" dedi. 


Meclis üyelerinin ardından konuşan Başkan Kocamaz, "Burada kim ne söylüyorsa doğruyu söylemiyor. Bu yasayı biz mi çıkardık? Bu yasayı çıkaran Ankara. Bu yasaya orada itiraz etmesi gerekenler kim? Milletvekilleri. Şimdi bu yasa çıkacak orada sessiz kalacaksınız, hiçbir etkiniz olmayacak, ondan sonra gelip burada meclis üyelerini baskı altına alıp, onları kullanmak isteyeceksiniz. Sizin Anayasa'ya, kanunlara aykırı bir karar alma yetkiniz var mı? Bir yol ayrımındayız. Biz bu planı rafa kaldırdık diyelim, hangi plan geçerli olacak? Eski plan, 1/100 binlik plan. Mersin ne kazanacak bundan? Biraz evvel söylenen o yatırımların hepsi buzdolabında bekleyecek. Mersin, nüfusu artarken yerinde sayacak, dolayısıyla küçülecek. Bizi baskı altına almak isteyenler aslında görevlerini yapmadılar. 


Görevlerini yapsalardı bu plan daha önceden gündeme gelirdi, 2013 yılında alınan kararın önüne geçilirdi. Ama burada herkes bunu seyretti. Bugün bu meclis bir cesaret örneği gösterdi, imar planını yapacağım dedi. 


Yıllardır bilen bilmeyen herkesin 5 binlik plandan bahsettiği bir dönemde bu işi üstlendi. Bu plan kanunlara aykırı olamayacağına göre, ben defalarca söyledim, bana bireysel olarak sorarsanız, bu işe ben karşıyım" ifadelerini kullandı. 


Bu sırada, arka tarafta izleyici olarak oturan CHP'li Milletvekili Atıcı, "Nükleer santrale evet mi diyeceksiniz? Bunu bilmek istiyorum. AKP-MHP işbirliği var mı?" diye Başkan Kocamaz'a seslendi. Bunun üzerine Kocamaz da "Sayın milletvekilim lütfen sataşmayın" diye yanıt verdi.

Atıcı'nın, "Sabahtan beri siz sataşıyorsunuz. Ben halkım" demesi üzerine sinirlenen Kocamaz, "Sayın milletvekili, lütfen böyle konuşacaksanız kapıyı dışarıdan kapatın. Vekilin burada konuşma hakkı var mı?" diye tepki gösterdi. 


Adana İlk Haber