Mersine depremzede ilgisi konut fiyat ve kiralarını yükseltti!

Mersine depremzede ilgisi konut fiyat ve kiralarını yükseltti!

Vanlı depremzedeler, sıcak iklimi ve ucuz yaşam koşullarının yanı sıra çok sayıda hemşehrilerinin bulunduğu Mersinde konut almaya veya kiralamaya başladı. İlgi, kira ve konut bedellerinde yüzde 10 civarında artışa neden olduDeprem felaketiyle sarsılan, havaların soğumasıyla birlikte çadırlarda zor günler geçiren Vanlılar, kendilerine yeni bir hayat kurabilecekleri kentlere göç etmeye başlarken, depremzedelerin "Yeni hayat" için tercih ettikleri kentlerin başında Mersin geliyor.

Derlenen bilgiye göre, Doğu Akdenizin önemli ticaret ve turizm merkezi konumunda bulunan Mersin, sıcak iklimi ve ucuz yaşam koşulları nedeniyle başta Doğu ve Güneydoğu Anadolu olmak üzere Türkiyenin farklı bölgelerinden yoğun olarak göç alıyor.

Farklı inanışları ve etnik kökenden insanların huzur içinde yaşadıkları, "Akdenizin incisi" konumundaki Mersin, depremin de etkisiyle Vandan yoğun göç almaya başladı. Depremzedeler "yeni bir başlangıç" için çok sayıda hemşehrilerinin de yaşadığı Mersini tercih ediyor.

Mersin Valiliği kayıtlarına göre, Van Valiliği tarafından bildirilen isimler doğrultusunda ilk etapta Silifke ilçesine bağlı Atayurt beldesindeki Kapızlı 23 Nisan Spor ve İzcilik Tesislerine yerleştiren depremzede sayısı 650ye ulaştı.

İlerleyen günlerde 400den fazla kişinin daha Erdemli ilçesine gelmesi beklenirken, bunlardan 88i İller Bankası Tesislerine, 250si Alata Bahçe Kültürleri Tesislerine, 100ü ise Ayaş Toros Tesislerine yerleştirilecek. Talebin artması halinde Silifkeye bağlı Taşucu beldesiyle Aydıncık ilçesinde de depremzedelere barınacak yer oluşturulması için de çalışma başlatıldı.

Maddi durumu iyi olmayan aileler valilikler kanalıyla Mersine gelirken, gelir seviyesi biraz daha yüksek olan aileler ise, kentte ev kiralamaya ve ev satın almaya başladı. Kentte 65 plakalı araçların sayısında da artış olduğu gözlenirken, artan konut talebi de emlak piyasasını hareketlendirmeye başladı.

FİYATLARDAKİ ARTIŞ

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Genel Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Mersin Emlakçılar Odası Başkanlığı görevini yürüten Yavuz Selim Madenli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mersinin genel olarak ucuz konut imkanlarıyla dikkati çektiğini söyledi.

Şu an için kentte 50 bin TLden, 750 bin TLye kadar değişen fiyat aralıklarında ev satın alınabildiğini ifade eden Madenli, "Mersin, her keseye uygun eve sahip. Ayrıca büyükşehir olmasına rağmen çok ucuz. Mesela sahil bandında, denize bakan evler 150 bin TLye rahatlıkla alınabiliyor. Bunun yanı sıra Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölge hava şartları nedeniyle de tercih sebebi oluyor" dedi.

Madenli, bu etkenlerin Mersini depremzedeler için cazip hale getirdiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Vandan ayrılan ve uzun vadede dönmeyi düşünmeyenlerin tercihleri arasında Mersin ilk sıralarda yer alıyor. Mersin halkı da depremzedelere kucak açıyor. Fakat arz-talep dengesi nedeniyle fiyatlarda artışın yaşandığını gözlemliyoruz. Şu an için konut ve kira bedellerinin yüzde 10 civarında tırmandığını gözlemliyoruz. Bu artış aslında çok doğal. Çünkü evlere talep arttıkça fiyatlar da bir miktar yukarı çıkıyor. Ama bazı vatandaşlar ise depremzedelere ev satarken, normal müşterisine göre daha fazla yardımcı olmaya özen gösteriyor."

Mersinde Vanlı sayısının her geçen gün arttığının rahatlıkla gözlemlendiğini anlatan Madenli, "Mersin genelindeki emlak ofislerimize günlük ortalama en azından 2-3 depremzede veya yakını gelip, ev fiyatlarıyla ilgili bilgi alıyor. Şimdilik fiyatlarda yüzde 10 civarında artış oldu diye konuştu.

DEPREMZEDELERDEN KOMİSYON ALINMIYOR

Madenli, oda olarak emlakçıların depremzedelerden komisyon almaması için üyelere bir yazı gönderdiklerini vurgulayarak, "Ama odamıza üye olmayan bazı kişiler mağdurlara yardımcı olmak yerine fiyatları yukarı çekmeye çalıştığını duyuyoruz. Ama bunun insani olarak kabul edilebilir bir tarafı yok. Bazı insanlar bunu yaparken misafirperver vatandaşlarımız ise yazlık evlerini ücretsiz olarak depremzedelere tahsis ediyor" diye konuştu.

Madenli, boş olan evlerini depremzedelere vermek isteyenlere de yardımcı olabileceklerini anlatarak, bu konuda herkesin odaya başvurabileceğini sözlerine ekledi.

"CEKETİMİZİ ALIP GELDİK"

Dün gece 4 kardeşinin aileleriyle birlikte toplam 25 nüfusla Mersine gelen depremzede Taştan Doğan ise, depremde evlerinin ağır hasar gördüğünü belirterek, "Evimiz yıkılmadı ama içerisinde duramıyoruz bile. Çünkü sanki adım atarken bile sallanıyor" dedi. Sıcak olması ve akrabalarının bu kentte olması nedeniyle Mersine gelmeyi seçtiklerini anlatan Doğan, şöyle devam etti:

"Dün öğle saatlerinde araçlarla Mersine doğru yola çıktık. Gece yarısı ise Mersine ayak bastık. Emlakçılar Odasına gelerek yardım talep ettik ve onlar da bize yardımcı olabilmek için seferber oldular. Kiralık ev arıyoruz. Bizden ekstradan komisyon ücreti de almayacaklarını belirtince, çok sevindik. Çünkü biz, Vandaki her şeyimizi kaybettik. Buraya sadece üzerimizdeki ceketi aldık geldik."

Bugüne kadar Vanda "belki bir şeyler düzelir" diyerek beklediklerini dile getiren Doğan, "Ama hiç bir şey değişmiyor. Çocuklarımızın soğun ortasında, üşüdüğünü, titrediğini görmek bizleri kahrediyordu" diye konuştu.

Vanda kalan yakınlarının kış şartları nedeniyle sıkıntı yaşadığını ifade eden Doğan, deprem bölgesinde özellikle yakacak sıkıntısı çekildiğini vurgulayarak, yardımseverlerin bu konuya hassasiyetle yaklaşmasını istedi.

AA