Metresi 675 YTL'ye Swarovski taşlı perde!

Metresi 675 YTL'ye Swarovski taşlı perde!

Swarovski taşlı ürün modası ev tekstiline de sıçradı, koltuktan sonra sıra perdeye de geldi. Bursa merkezli 50 yıllık tekstilci Elvin Tekstil'in ürettiği ve bir ay önce satışa çıkardığı Swarovski taşlı tül perde için sadece Türkler değil yabancılar da sır

Metresi 205 ila 675 YTL arasında değişen Swarovski taşlı tül perdeler için İstanbul,  Ankara  ve Bursa'nın yanı sıra Yunanistan, İran ve Kore'den de sipariş yağdı. Elvin Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Canan Sönmez Canik, “İlgi çekeceğini biliyorduk ama böyle bir talep beklemiyorduk. Bizim için de sürpriz oldu” dedi. Swarovski taşlı tül perdenin aynı zamanda tasarımcısı olan Canik, taşlı ürünlerin bu yıl ön plana çıktığını belirtti.

Minimalist perde!

Elvin Tekstil olarak 1980'li yıllarda ilk kez yurtdışına açıldıklarını belirten Canik, bugün başta AB ülkeleri olmak üzere Amerika, Güney Afrika ve Uzakdoğu'ya ihracat yaptıklarını söyledi. Geçtiğimiz yıl 10 milyon euro ciroya imza attıklarını dile getiren Canik, bunun yüzde 75'inin ihracat geliri olduğunu ifade etti. Bundan 5 yıl önce ‘Nasılsa kaçış yok' diyerek Çin pazarına adım attıklarını dile getiren Canik, şöyle devam etti: “Çin'i bir tehdit olarak değil fırsat olarak gördük. Ürünlerimizin taklit edileceğini ve bununla başa çıkamayacağımızı baştan kabul ederek bu pazara adımımızı attık. Bunun doğru karar olduğunu da gördük. Çin, 1 milyarlık nüfusunun içinde 100 milyonluk zengin bir kesimi de barındırıyor.”

Çin taklitte sınır tanımıyor

CANİK, Çin'in taklit konusunda sınır tanımadığını belirtti. Üç yıl önce Almanya'da katıldıkları bir fuarda kendilerine ait olan ve tescil ettirilen bir modelin aynısının Çin standında satıldığını görerek şoka uğradığını anlatan Canik, “Bizde metresi 7 eurodan satılan perdeyi 4.5 dolardan yanıbaşımızda satıyorlardı. Gözlerime inanamadım. Neyse ki devreye fuarın hukuk yetkilileri girdi ve sorunu çözdü. Ama hep böyle şanslı olmuyoruz” dedi.

AYLİN LÖLE / AKŞAM