Metrobüs, Beylikdüzü'ne 2010'da da ulaşamayacak!

Metrobüs, Beylikdüzü'ne 2010'da da ulaşamayacak!İstanbul Büyükşehir Belediyesi, metrobüs hattının Beylikdüzü'ne uzatılmasıyla ilgili projeyi 2010 yatırım programından çıkardıBeylikdüzü etabı için bir yıl daha beklenecek. Gerekçe olarak kamulaştırma maliyetlerinin yüksekliği gösteriliyor. 

İstanbul'un trafik problemini rahatlatmak amacıyla geliştirilen metrobüs hattının 4. etabı olan Avcılar-Beylikdüzü bölümünün hizmete açılma tarihindeki belirsizlik devam ediyor. 2009 yılı yaz aylarında bitirilmesi planlanan hat için kazı çalışmalarına dahi başlanamadı. Beylikdüzü sakinlerinin merakla beklediği metrobüsün ön projesi daha önce tamamlanmıştı. Avcılar'dan Söğütlüçeşme'ye kadar uzanan 40 kilometrelik hattın toplu ulaşımı cazip hale getirmesi sonucu vatandaşlar metrobüsün kendi ilçelerine de gelmesi için aylardır muhtarlık kapılarını aşındırıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 29 Mart 2009 yerel seçimleri öncesi metrobüs hattının Beylikdüzü'ne ulaştırılacağı müjdesini vermişti. Topbaş, metrobüs hattının İstanbul'un önemli konut ihtiyacını karşılayan ve 186 bin nüfusu barındıran Beylikdüzü'ne 2009 yılı yaz aylarında ulaştırılması sözünü vermişti. Büyükşehir, 2009 yılı yatırım programında 100 milyon TL kaynak ayırdığı 12 km uzunluğundaki Avcılar-Beylikdüzü metrobüs hattı için ihaleye çıkamadı. Büyükşehir Belediyesi, Beylikdüzü projesini 2010 yılı yatırım programından çıkardı.

Metrobüs sisteminde kamulaştırma maliyetlerinin beklenenden fazla olduğuna değinen yetkililer, uygulama projesinin 2010 yılı sonunda tamamlanabileceğini söylüyor. Metrobüs hattı gecikse de İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yatırım programına Bakırköy-Beylikdüzü metro projesini aldı. Toplam proje tutarı 2 milyar 627 milyon TL olarak öngörülen ve dış kaynak kullanımı için DPT'den onay alınan Bakırköy-Beylikdüzü metrosunun 2013 yılında bitirilmesi öngörülüyor.
Zaman/Yasin kılıç