04 / 07 / 2022

Milano EXPO 2015 fuarı açıldı!

Milano EXPO 2015 fuarı açıldı!

Teması "Gezegeni beslemek ve yaşam için enerji" olan EXPO 2015 Milano fuarı açıldı. EXPO Milano'da Türkiye'nin yer aldığı bölüm de ilgi gören alanlar arasında yer aldı.Dünyanın pek çok ülkesini bir araya getiren uluslararası EXPO 2015 fuarı Milano'da açıldı.


Merkezi Paris'te bulunan Uluslararası Sergiler Bürosu'nda 7 sene önce yapılan oylamada İzmir'den daha yüksek oyu alarak EXPO'yu düzenleme hakkını kazanan Milano da, yetkililerin hazırlıklarını son anda tamamlayabildiği fuar açıldı.


Teması "Gezegeni beslemek ve yaşam için enerji" olan EXPO 2015 Milano fuarı kent merkezine 15 kilometre uzaklıkta kuruldu. Aralarında Türkiye'nin de olduğu 147 ülkenin bayrağı, fuar alanına, fuarın inşasında görev alan işçiler tarafından getirildi.


Açılışta konuşan İtalya Başbakanı Matteo Renzi, "Bize birçokları inanmıyordu. Kadın-erkek fark etmeksizin işçilerimizin alın teri sağolsun EXPO bugün gerçeğe dönüştü. Biz halen mücadelemizi tamamlamış değiliz. Bu mücadeleyi kazanmak için 6 ayımız daha var" dedi.


İtalya'nın büyük bir ülke olduğunu belirten Renzi, kendileri için "Bu fuarı yapamazlar” diyen profesyonellere en iyi cevabın bugünkü törenle verildiğini dile getirerek, bugünle birlikte İtalya'nın yarınlarının başladığını söyledi.


Akdeniz'in yaşanan göçmen trajedileri nedeniyle mezarlığa döndüğünü, Nijerya'da çocukların kaçırıldığını, Kenya'da üniversite öğrencilerin öldürüldüğünü anımsatan Renzi, terörizmi ve kötülükleri yenmek gerektiğini belirterek, "Değişmek için dünyayı kucaklamak gerekir" dedi.


Renzi, konuşmasının sonunda EXPO 2015'in gerçekleşmesinde çok kişinin katkısı olduğunu belirterek, "Özellikle iki kişiye teşekkür etmek istiyorum. İlki, EXPO'yu ve bu temayı Milano'ya kazandıran Letizia Moratti (Milano Eski Belediye Başkanı) ve bu projeye hep destek veren Eski Cumhurbaşkanımız Giorgio Napolitano" diye konuştu.


Açılış törenine Vatikan'dan canlı video konferans sistemiyle bağlanan Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus da, EXPO'nun dayanışmanın küreselleşmesi olduğunu belirterek, fuara herkesi davet etti.


Milano Belediye Başkanı Giuliano Pisapia da, "Sonunda yaptık. Bugün hep birlikte açıyoruz. Yıllardır bugün için, milyonlarca insanı kucaklamak için çalıştık ve bugün bunu gerçekleştiriyoruz" dedi.


Açılış töreninin sonunda ise İtalyan akrobasi jetleri "Frecce-tricolori" EXPO alanı üzerinde yeşil-beyaz-kırmızı dumanlar püskürterek gökyüzüne İtalya bayrağı çizdi.


Bu arada, geçen hafta deprem felaketiyle sarsılan Nepal'in fuarda yer aldığı alanda bayraklar yarıya indirilirken, depremde hayatını kaybedenler için özel bir anma köşesi de yapıldı. Başbakan Renzi de ailesiyle birlikte fuarda Nepal için ayrılan alanı ziyaret etti.


Türkiye'nin pavyonu ilgi gördü

EXPO Milano'da Türkiye'nin yer aldığı bölüm de ilgi gören alanlar arasında yer aldı.


EXPO'nun resmi açılış töreninde Türkiye'yi, Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel, Türkiye'nin EXPO 2015 Yüksek Komiseri Tarık Sönmez ve Türkiye'nin Milano Başkonsolosu Aylin Sekizkök temsil etti. Türk heyeti açılışın ardından fuarda Türkiye'nin yer aldığı bölümü ziyaret etti.


EXPO yetkilileri, fuarın açıldığı ilk gün 200 bin ziyaretçinin ağırladığını açıkladı.


Öte yandan, EXPO fuarının açılışı sırasında, Milano kent merkezinde bir araya gelen çok sayıda kişi, fuarı ve hükümetin ekonomi politikalarını protesto etmek için yürüdü. Kent merkezindeki yürüyüş sırasında göstericilerle güvenlik güçleri arasında arbedenin yaşandığı bildirildi.


Milano EXPO 2015 fuarı 31 Ekim 2015 tarihine kadar açık kalacak.


Dünya