Milas'taki yahudi mezarlığı restore edilecek!

Milas'taki yahudi mezarlığı restore edilecek!

Milas ilçesindeki Yahudi Mezarlığı "Milas'ta Yahudiliğin Sessiz Tanıkları" projesi kapsamında restore edilecek. Yaklaşık 170 Yahudi mezarının bulunduğu alan, Milas Kültür Rotası'na dahil edilerek inanç turizmine evsahipliği yapacak.
Milas ilçesindeki Yahudi Mezarlığı "Milas'ta Yahudiliğin Sessiz Tanıkları" projesi kapsamında restore edilecek.


Milas Kaymakamlığı, Milas Belediyesi,  İzmir  Musevi Cemaati Vakfı ve Milas'ı Kalkındırma ve Geliştirme Derneğince ortak hazırlanan proje kapsamında, ilçenin Gümüşlük Mahallesi'nde yaklaşık 170 Yahudi mezarının bulunduğu alan, Milas Kültür Rotası'na dahil edilerek inanç turizmine evsahipliği yapacak.


Projeye ilişkin gazetecilere açıklama yapan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, ilçenin yakın geçmişte kalabalık bir Yahudi nüfusa evsahipliği yaptığını söyledi. Çocukluğu döneminde doktorunun Yahudi bir Türk vatandaşı olduğunu, Milas'taki yahudilerin genellikle ticaretle uğraştıklarını ve iş ahlaklarıyla bilindiklerini anlatan Tokat, şöyle konuştu


"Biz Yahudileri biliyoruz fakat gelecek nesiller de Milas'ta bir dönem Yahudilerin yaşadığından haberdar olsun diye bir şeyler yapmak istiyoruz. Biz de bu bağlamda, Milas Yahudilerinden kalan tarihi mezarlıkla ilgili projenin hayata geçirilebilmesi için çalışıyoruz. 'Milas'ta Yahudiliğin Sessiz Tanıkları' isimli projeyle oldukça kötü durumdaki mezarlıkta gerekli araştırmaların ışığında çalışmalar yapılacak ve Milas Yahudileri onurlandırılacak."


"Yahudi cemaatinde mutluluk yarattı"


Tokat'ı proje kapsamında ziyaret eden İzmir Musevi Cemaati Vakfı Başkanı Sami Azar, mezarlıkların tüm dinlerde kutsal görüldüğünü, projeye her türlü desteği vermeye hazır olduklarını kaydetti.


Projenin İzmir'deki Yahudi cemaatinde mutluluk yarattığını aktaran Azar, "Halikarnas Balıkçısı'nı tanıdığım yıllarda, Anadolu'nun neyi varsa kendi kültürümüz olduğunu öğrendik. Anadolu'da yaşayan her millet buraya bir iz bırakmıştır. Dolayısıyla tüm bunlar Anadolu kültürü çerçevesinde ele alınmalıdır. Proje beni gerçekten çok mutlu etti. Genel olarak Yahudiler de Anadolu kültürünün önemli bir parçasıdır. Mezarlıklar herkes için kutsaldır. Milas'taki Yahudi mezarlığında araştırmaları, mezar taşlarının katalog çalışmalarını ve anıtı kapsayan projeye bizler de her türlü desteği vermeye hazırız." diye konuştu.


Milas Kent Müzesi Danışmanı Prof. Dr. Engin Berber, kent müzesi içinde Yahudi kültürünün tanıtılması için bir bölüm ayrıldığını dile getirerek, proje kapsamında derlenen bilgilerin ziyaretçiler için sergileneceğini anlattı.


Mezarlar 400 yıl öncesine dayanıyor


Bölgede inceleme yapan tarih araştırmacısı Dr. Siren Bora, mezarlık geçmişinin 400 yıl öncesine dayandığını kaydetti. Bora, mezarlıkta görünür durumda 170 mezar taşı bulunduğunu belirterek, şunları söyledi: 


"Türkiye'de daha önce uygulanmayan ve bir ilk olma özelliği taşıyan bu proje sayesinde, mezarlıkta yürütülecek araştırmalarla daha fazla mezar taşı ortaya çıkacaktır. Bu mezar taşlarında yazılanların Yahudi kültürüyle ilgili çok özel bilgileri de beraberinde ortaya çıkarmasını bekliyoruz. Çünkü Yahudi mezar taşlarında, ölen kişinin kendisine ve ailesine ait bilgiler, mesleğinden tutun neden öldüğüne kadar birçok bilgi yer alır."


AAHaber Yeni Mesaj Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı ;Milas ilçesindeki Yahudi Mezarlığı "Milas'ta Yahudiliğin Sessiz Tanıkları" projesi kapsamında restore edilecek. Milas Kaymakamlığı, Milas Belediyesi, İzmir Musevi Cemaati Vakfı ve Milas'ı Kalkındırma ve Geliştirme Derneğince ortak hazırlanan proje kapsamında, ilçenin Gümüşlük Mahallesinde yaklaşık 170 Yahudi mezarının bulunduğu alan, Milas Kültür Rotasına dahil edilerek inanç turizmine ev sahipliği yapacak. Projeye ilişkin gazetecilere açıklama yapan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, ilçenin yakın geçmişte kalabalık bir Yahudi nüfusa ev sahipliği yaptığını söyledi. Çocukluğu döneminde doktorunun Yahudi bir Türk vatandaşı olduğunu, Milas'taki Yahudilerin genellikle ticaretle uğraştıklarını ve iş ahlaklarıyla bilindiklerini anlatan Tokat, şöyle konuştu. Geçtiğimiz aylarda Edirne'de bir havra restore edilmişti. Yeni Mesaj