25 / 05 / 2022

Milli Eğitim'e yeni arsa sürprizi

Milli Eğitim'e yeni arsa sürprizi

Arsa yokluğundan, yeni okul yapamayan İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'nün, çeşitli ilçelerde 878 arsasının bulunduğu ortaya çıktı. Ata Özer'in araştırmalarıyla anlaşılan garip olay...Okul yapımında yıllarca arsa engeline takılan İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'nün, kentin çeşitli yerlerinde tam 878 arsasının bulunduğu, ancak müdürlüğün bundan haberdar olmadığı ortaya çıktı.


Yeni arsaların bulunmasıyla bayram havasına giren İl Milli Eğitim Müdürlüğü şimdi yeni arsalar üzerine yeni okullar yaptırarak, eğitime rahat nefes aldırmayı hedefliyor.

Okul yapımında yıllarca arsa engeline takılan İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'nün, çeşitli ilçelerde 878 arsasının bulunduğu ancak bundan haberdar olmadığı ortaya çıktı.

Yaz tatilinde belediyelerle imar planları üzerinde inceleme yapan Milli Eğitim Müdürlüğü, keşfettiği 878 arsası nedeniyle şimdi bayram havasında.

İstanbul Milli Eğitim İl Müdürü Ata Özer: "İstanbul'da 2430 okul arsası tespit ettik. Ama ne kadar garip ki bunların 878'inin esamesi yoktu. Yapılan araştırma ve incelemeler neticesinde 800 küsur okul arsasını da tespit ettik."

Ancak arsalar üzerine okul yapılabilmesi için, şahıs malı iken, imar planı değişikliğiyle "okul alanı"na çevrilen sözkonusu 878 arsanın, acilen kamulaştırılması gerekiyor.

Süreç tamamlanmadığı için sahiplerinin de yatırım yapamadığı bu arsaların birçoğu gecekondu işgali altında. Bir kısmı ise belediyenin kiracıları tarafından yıllardır dürümcü, fidanlık ya da otopark olarak kullanılıyor.