Milli Piyango'dan şžırnak'ta öğretmenlere 365 konut!

Milli Piyango'dan şžırnak'ta öğretmenlere 365 konut!

Milli Piyango İdaresi Başkanlığı"nın finans desteği sunduğu 365 dayalı döşeli lojmanların 180"i büyük ölçüde tamamlandı. Apart tarzı, her türlü konfora sahip dayalı döşeli hazırlanan lojmanda kalacak öğretmenler sadece valizini alıp yerleşebilecekTerör olayları ve mağduriyet manzaralarıyla zaman zaman gündeme gelen şžırnak, yurdun çeşitli illerinden gelen eğitim neferlerine sıcacık ve konforlu yuva sunmaya ev sahipliği yapacak.

şžırnak"ta, kimisi görev yaptığı köyün muhtarının evinde, kimisi de saatler süren yol çilesinin ardından gelebildiği kent merkezinde kiraladığı evde kalan öğretmenler için dayalı döşeli lojmanlar yapıldı.

Uludere"nin yaklaşık 2 bin nüfuslu bir köyüne yaptığı ziyaret esnasında orada görev yapan öğretmenlerin barınma sorunlarına tanıklık eden şžırnak Valisi Vahdettin Özkan"ın talimatıyla kırsal kesimde görev yapan öğretmenlere dayalı döşeli lojman yapılması için proje hazırlandı. Milli Piyango İdaresi Başkanlığı"nın finans desteği sunduğu 365 dayalı döşeli lojmanların 180"i büyük ölçüde tamamlandı. Apart tarzı, her türlü konfora sahip dayalı döşeli hazırlanan lojmanda kalacak öğretmenler sadece valizini alıp yerleşebilecek.

Vali Özkan, yaptığı açıklamada, köy ziyaretinde insanların bir numaralı talebinin eğitim olduğunu gördüğünü belirterek, 'Köyde 25-30 öğretmen olduğunu gördük. Bunlardan 7-8 tanesi bayan. Bunlardan birisi istifa etmek istiyor, birisi ayrılmak istiyor, birisi ev bulamıyor, birisi muhtarın evinde kalmak zorunda kalıyor, birisi de ev kiralamak istiyor ancak, kiralayacak ev bulamıyordu' dedi.

MİLLİ PİYANGO İDARESİ DESTEK VERDİ

Bölgede eğitimi iyi bir seviyeye yükseltmek için kırsal alana gelip yerleşen öğretmenlerin barınma sorununun giderilmesi gerektiğine karar verdiklerini anlatan Vali Özkan, şunları söyledi:

'Bu çerçevede hemen bir arayışa girdik. Bütçe dışından, Milli Piyango İdaresi ve İstanbul Ticaret ve Sanayi Odası ile görüştük. Milli Piyango İdaresi"nin reklam giderleri için kullandığı finansmanı böylesine hayırlı bir alana kanalize ettik. İhtiyaç olan bütün yerleşim yerlerine apart türü dayalı, döşeli, öğretmenin sadece çantasını alıp yerleşebileceği lojmanlar hazırlamaya başladık. 365 lojmanın 180"i büyük ölçüde tamamlandı. Diğer yarısı da dönem sonuna kadar hazırlanacak. Lojmanlar dayalı döşeli diye öğretmenlerden ekstra ücret alınmayacak.'

TÜRKİYE'DE İLK KEZ şžIRNAK'TA UYGULANIYOR

Vali Özkan, eğitimin kalitesinin artırılması için özellikle kırsal alanları dolaştıklarını, köylerdeki çocukların, Anadolu"nun diğer bölgelerindeki çocuklarla hiçbir farkı olmaksızın, kendilerine imkan sunulduğu zaman bunu çok iyi kullanabilecek ve verim alınabilecek nesiller olduklarını gördüklerini söyledi.

Huzur ortamının sağlıklı olmamasından kaynaklanan belli aksaklıkların da olduğunu gördüklerini ifade eden Vali Özkan, 'Bunlardan biri özellikle eğitimin sürekliliğini artırmak için öğretmenlerin bir sene değil, birkaç sene kalması gerektiğini tespit ettik. Öğretmenlerimizin rahatlıkla şžırnak"ı tercih etmelerini, bütün illere göre daha avantajlı olduklarını belirtmek istiyorum. şžırnak öğretmenler için cazibe merkezi olacak' dedi.

Söz konusu projenin Türkiye"de ilk kez şžırnak"ta uygulandığını sözlerine ekleyen Vali Özkan, projenin finansının bütçe dışından sağlandığını, bu proje ile öğretmenlerin artık 1 yıl değil, 5 yıl gönüllü olarak şžırnak"ta kalmak isteyeceklerini belirtti.

AA