Mimarlardan ilginç ofis binası tasarımları!

Mimarlardan ilginç ofis binası tasarımları!

Mimarlar dünyaca ünlü şirketlere ilginç ofis binaları tasarlıyor. İngiltere'nin ortasında bir telekom şirketine geleneksel motifli bir ofis yapıyor, Portekiz'de ise üçgen formları kullanarak yaratıcılığın zirvesine çıkıyorStockholm Waterfront projesinin dış mimarisinde kullnılan çelik perdeler dikkat çekiyor. İsveç'in başkenti Stockholm, deniz kenarında bir kongre sarayına kavuştu. Şehir, Stockholm Waterfront adını taşıyan proje ile Avrupa'nın kongre turizminde daha fazla pay almaya çalışacak. White Arkitekter tarafından yapılan proje, çelikten mimarisiyle dikkat çekiyor. İki katlı çelik perdelerle örülen binanın dış cephesi eski şehrin içinde dinamik bir görüntü oluşturuyor. İçerisinde konferans salonlarının yanı sıra dört yıldızlı bir otelin de bulunacağı bina çelik yapısının yanı sıra üçgen formuyla da dikkat çekiyor. Binanın alt bölümde yer alan yatay katlar konferans salonu olarak kullanılmak üzere yapıldı. Bu bölümde ise çelik yerine cam tercih edildi.

İlginç telekom binası

Portekiz'in Porto şehrinde yapılan Vodafone binası bugüne kadarki en ilginç ofis mimarilerinden birini oluşturuyor. BgandPartners Mimarlık tarafından çizilen proje Boavista Caddesi'nde yer alıyor. Beşi yer üstünde üçü ise yer altında olmak üzere toplam sekiz kattan oluşan bina farklı şekillerdeki kübik formuyla dikkat çekiyor. İlginç formun içinde olağandışı pencelere de sahip olan yapı en ilginç ofis kategorisinde yarışmaya aday. Binanın giriş katı kafeterya ve sosyal alanlara ayrılırken kalan bölümler ise ofis alanları olarak kullanılıyor. Binanın arka cephesinde her katta dış teras bahçeleri de yer alıyor.

Öğrencilere lüks rezidans

Singapur'da yer alan MDIS Residences, ONG & ONG Mimarlık tarafından hazırlandı. İk kulenin birbirine ortadan tünellerle bağlantığı proje aslında öğrenciler için hazırlanan bir rezidans projesini içeriyor. Bu nedenle dikey iki kule arasında iki binayı birleştiren oval bir bölüm sosyal alanlara ayrıldı. Bunun yanı sıra gökyüzü bahçeleri denilen teraslar da binalara entegre edildi. Sıcak iklimlerde güneşe göre konumlandırılan pekçok projenin aksine bu proje rüzgara göre konumlandırıldı.

İngiltere'nin 'geleneksel' ofisi

FOREIGN Office Architects, İngiltere'nin Greenwich bölgesinde telekom şirketi O2 için bir bina tasarladı. İngiliz şirkete ait bir ofis binasından çok Ortadoğu'da geleneksel motiflerle süslenen bir binayı andıran proje küp şeklinde mimarisi ve üstünde çelik kaplamadan yuvarlak motifleriyle dikkat çekiyor. Binanın dış cephesindeki yuvarlak alanlar güneş ışığından daha çok faydalanmak için düşünülürken mimarisi ise 'modern kültürel' yapı olarak sınıflandırılıyor.

DİLEK TAŞ/Sabah Emlak