27 / 03 / 2023

Mobilya AVM'leri yeni trend oluyor!

Mobilya AVM'leri yeni trend oluyor!

AVM pazarında yatırımcıların yeni gözdesi mobilya AVM'leri oldu. İnegöl'de bu yıl dört yeni mobilya AVM'si daha açılması için çalışmalar hızla devam ediyor.Rekabetin giderek arttığı AVM pazarında yatırımcıların yeni gözdesi mobilya AVM'leri oldu. 2015'te İnegöl'de açılan Mobiliyum AVM'nin ardından bu alana yönelik yeni yatırımlar başladı. İnegöl'de bu yıl dört yeni mobilya AVM'si daha açılması için çalışmalar sürüyor. JLL'nin MOSDER ile ortak geliştirdiği Homecity projesinin yanında Eroğlu ve Nobis İnşaat da mobilya AVM'si açmaya hazırlanıyor. 


Yatırım değeri 53,5 milyar dolara ulaşan AVM pazarında giderek artan rekabetle birlikte yeni konseptler ortaya çıkmaya başladı. Otomotiv, evlilik, yeme içme derken yeni trend mobilya AVM'leri oldu Hem yatırımcıların yenilik arayışları hem de konut sektöründeki hızlı büyüme, mobilya ve ev dekorasyon AVM'lerini öne çıkarmaya başladı, önümüzdeki birkaç yılda 6,5 milyonu kentsel dönüşümden olmak üzere 15 milyon yeni konut yapılması planlanıyor. Konut projeleri de elbette mobilyadan beyaz eşyaya kadar pek çok sektörün gelişmesini sağlıyor. Bu potansiyeli fark eden yatırımcılar, mobilya ve dekorasyon AVM'leri açmak için harekete geçti. JLL MOSDER ile ortak Homecity projesini geliştirirken, Eroğlu gibi gruplar da mobilya AVM'lerine yatırım yapmaya başladı. Mobilya AVM leri yeni trend oluyor!'İHTİSASTA SON HALKA 


Aslında ihtisas AVM'leri Türkiye için yeni sayılmaz. AVM tanımına uyan ilk ihtisas AVM'si 2005 yılında Şişlikle açılan Addres İstanbul oldu. Ardından 2007 yılında Yenibosna'da Eskidji Bazaar açıldı. 2010 yılında ise AutomallTın açılmasıyla otomotiv AVM'leri gündeme geldi. Şehir içindeki galerilerin şehir dışına taşınacağı beklentisiyle pek çok otomotiv AVM'sinin temeli atıldı. Ancak galerilerin taşınması konusunda ciddi bir adım atılmayınca bu AVM'ler atıl kaldı. Bu noktada otomotiv AVM'lerine özel bir durum olduğuna dikkat çeken KDM Danışmanlığın kurucusu Murat İzci, "Otomotiv AVM'lerinin tutmaması siyasi iradeyle ilgili bir durumdu. Bunun dışında yatırımcılar özellikle bir ihtisas AVM'si kurmaya karar verdiklerinde pazara yakınlığına çok dikkat etmeli. 


Ulaşım konusu çözülmüş olmalı" diyor. Eva Gayrimenkul Değerleme Araştırma ve Raporlama Uzmanı Emir Sezgin ise geliştiricilerin ihtisaslaşmış AVM yatırımı yapmadan önce fizibilitesini ve pazar araştırmasını mutlaka yaptırması ve ihtiyacı tespit ettirmesi gerektiğini söylüyor. 


2015 yılında İnegöl'de açılan Mobiliyum AVM bu alana yönelik doğru yatırımların başarılı olabileceğini gösteren önemli bir adım oldu. İki etaptan oluşan projenin ilk etabı Mayıs 2015'te açıldı. Bu yılın kasım ayında ikinci etabın tamamlanmasının ardından projenin toplam maliyeti 350 milyon TL'yi bulacak. Mobiliyum tamamlandığında burada 200 şirket faaliyet gösterecek. 


İNEGÖL'E DÖRT AVM 


Türkiye'nin mobilya üretiminin yüzde 50'sini yapan İnegöl'de önümüzdeki dönemde dört yeni AVM daha açılması planlanıyor. Bunlardan biri Mobilipark olacak. 50 milyon TL yatırım yapılan Mobilipark'ın önümüzdeki man ayında açılması planlanıyor. 40 bin metrekarelik kapalı alana kumlan projede, 155 civarında mağaza bulunacak. Mobilipark Proje Koordinatörü Gülen Temelli, "İnegöl mobilyada perakende ve toptan satışın yanı sıra ciddi bir ihracat potansiyeline de sahip. Bu nedenle bölgede bu gibi yatırımlar devam edecek" diyor. 


İnegöl'de yürüyen projelerden biri de Mobilimo. Çelebiler İnşaat ve Nettel Grup ortaklığıyla hayata geçirilen proje için 120 milyon lira civarında yatırım yapılıyor. 105 bin metrekare alan üzerine kumlu AVM'de 61 farklı mobilya dükkânı ve yiyecek içecek sektöründen sekiz şirketin yer alması planlanıyor. 

Diğer taraftan Kırcalı AŞ tarafından yaptırılan Mobilya Çenter AVM ile mobilyacıların ortak projesi olan Beyaz Saray AVM'nin de yapımları devam ediyor. 


10 HOMECİTY AÇILACAK 


Mobilya AVM'lerine yönelik önemli bir atak da Jones Lang LaSalle'den (JLL) geldi. Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) işbirliğiyle Homecity projesini geliştiren JLL, ilk AVM'yi 400 milyon TL yatırımla Pendik'te açmaya hazırlanıyor. 2-3 yıl içerisinde 8-10 merkeze ulaşmayı öngördüklerini söyleyen JLL Türkiye Başkanı Avi Alkaş, "Daha önce açılmış ama arzu edilen ziyaretçilere ulaşmamış, ancak lokasyon ve büyüklükleriyle bu merkezlere dönüşmeye uygun olan projeleri de bu sayede ekonomiye kazandıracağız" diyor. 


Eroğlu Gayrimenkul'ün ev ve ofis tasarımına yönelik özel konseptli yeni alışveriş merkezi Hom Design Çenter ise Skyland İstanbul projesi kapsamında hayata geçirilecek. Hom Design Çenter, 40 bin metrekarelik kiralanabilir alana sahip olacak. Projede mobilyadan dekorasyon aksesuarlarına, perdeden zemin kaplamaya, beyaz eşyadan aydınlatmaya kadar, ev ve ofis tasarımına yönelik 100'e yakın mağaza yer alacak. Eroğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu, projeyi 2017'nin ilk yansında açacaklarını söylüyor. 


ANADOLU'DA BÜYÜYECEK 


İstanbul Dudullu'da açılacak olan bir diğer mobilya ve dekorasyon merkezi ise interia. İnşaat şirketi Nobis'in geliştirdiği interia için 100 milyon dolarlık yatırım yapılması planlanıyor. 110 bin metrekarelik kapalı alanda faaliyet gösterecek olan interia, sektörün öncü markalarını tek çatı altında toplayan bir AVM konseptinde tasarlandı. İnteria'nın farkı mobilyacıları potansiyel satın alma gruplarıyla bir araya getirerek aktif bir iş modeli üzerine kurulmuş olması. Bövlece şirketlerin yıırtdışına açılması için ortam sağlanması hedefleniyor. Nobis inşaat, önümüzdeki dönemde interia'nın Anadolu'da ve yurtdışında da örneklerini açmayı hedefliyor. 'Uzmanlaşma trendi öne çıkacak'


JLL Türkiye Başkanı Avi Alkaş 


Mobilya AVM leri yeni trend oluyor!


"2017'de AVM'lerde uzmanlaşma trendinin ön plana çıkacağını düşünüyorum. Yani önümüzdeki dönem sıklıkla mobilya AVM, kadın AVM ve çocuk AVM'ler göreceğimize inanıyorum, ilk adımı biz 'Homecity' projesiyle attık. Bu yatırımların devamı gelecektir. Bu yeni uzmanlaşmış merkezler ile alışveriş sektörüne mevsimsellikten etkilenmeyen satış imkanları sunulacak." 'Dev mağazalar açacağız' 

Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği Başkan Vekili CÜNEYT YANIKÇIOĞLU 


Mobilya AVM leri yeni trend oluyor!


"Mobilyacılar için altyapısı kurulu özel AVM'ler geliştirilmesi sektörün gelişimi açısından çok önemli. Biz MOBSAD markasıyla yeni açılacak iki AVM'de 10 bin metrekarelik mağazalar açmayı planlıyoruz. Biri İstanbul'da biri Ingegöl'de yer alan bu AVM'lerle görüşmelerimiz sürüyor. İş yapmayan AVM'lerin mobilya AVM'sine dönüştürülmesi trendini doğru bulmuyorum. Ancak altyapısı mobilyacılara göre organize AVM'ler sektöre katkı sağlayacaktır." 


Ekonomist 
Geri Dön