Mogan Gölü temizleniyor!

Mogan Gölü temizleniyor!

Gölbaşı Mogan Gölü ’nde başlatılan temizlik çalışmaları hızlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu kapsamda Mogan Gölü ’nde dip çamuru temizlik fizibilite çalışmalarına başladı.


Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesi Mogan Gölü Batimetrik Harita Alımı, Çamur Hacmi-Göl Suyu Kalitesinin Belirlenmesi ve Dip Çamuru Temizlenmesi Uygulama Fizibilite Projesi ihalesi 1 Aralık 2014 tarihinde yapıldı. İhale değerlendirme çalışmaları ise devam ediyor.


Bakanlık, daha önceki yıllarda yapılan Mogan Gölü Dip Çamurunun İncelenmesi Projesi kapsamında; böyle bir içsel kirletici kaynağını ortadan kaldırarak gölün kirlilik düzeyini en aza indirmeyi amaçlıyor. Ayrıca önümüzdeki 5 yıllık süre içerisinde temizlik çalışmaları sayesinde göldeki sığlaşmanın önlenmesi, gölün su derinliği ve su hacminin artarak göldeki mevcut sucul ekosistemin eski doğal konumuna dönmesi, gölü besleyen derelerin ıslahı ve göl çevresinin bütüncül bir planlama anlayışıyla düzenlenmesi de amaçlanıyor.


Mogan gölü dip çamurunun temizliği, gölü besleyen derelerin ıslahı ve göl çevre düzenlemesi işlerinin yapılması amacıyla; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde; Orman ve Su İşleri Bakanlığı,  Ankara  Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Gölbaşı Belediye Başkanlığının katılımıyla 30 Eylül 2014 tarihinde Gölbaşı Belediye Başkanlığında bir işbirliği protokolü imzalanmıştı.


TOKİ Haber