01 / 10 / 2023

Mortgage faizleri çok yüksek!

Mortgage faizleri çok yüksek!

Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Rıdvan Köksüzer, tutsat (mortgage) yasası yürürlükte olmasına rağmen güncel faizlerin hala çok yüksek olduğunu söyledi.Köksüzer, yaptığı açıklamada, seçimler öncesinde inşaat sektöründe talebin hemen hemen yok denecek kadar azaldığını, bunu seçime bağladıklarını belirtti.

Seçimler sonrasında herkeste sektörün hareketleneceğine ilişkin bir beklenti olduğunu, piyasaların biraz rahatlayacağını ve inşaat sektörünün de bundan nasibini alacağını umduklarını ifade eden Köksüzer, şöyle konuştu: "Seçimlerden önce tamamen duran sektörün tekrar canlanması için insanlar gayrimenkule yönelecek diye bekliyoruz. İnşaat sektörü gerçekten çok önemli. Birçok kesimi etkiliyor, birçok gizli işsizi barındırıyor. Seçimler sonrasında henüz beklediğimiz hareketliliğin işaretlerini göremedik.

Tutsat (mortgage) yasası yürürlükte ama güncel faizler hala çok yüksek. Bu faizler düşerse kredi kullanımı biraz daha artacak, bu da sektöre önemli katkı sağlayacak."

Köksüzer, sektörün canlanması için kredi faizlerinin aşağı düşürülmesinde yarar olduğunu belirtti.

Sektörde zaman zaman talebin azaldığı dönemlerde bir takım kısmi destekler verilebileceğini ifade eden Köksüzer, "KDV oranları yüzde 18 ve yüksek. Bu alanda bir iyileştirme yapılabilir" dedi.

Köksüzer, KDV oranlarında yapılacak iyileştirmenin sektör için olumlu bir gelişme olacağını kaydetti.

Geri Dön