Mortgage için işten atılma da sigortalanacak

Mortgage için işten atılma da sigortalanacak

Hazine'nin SPK'nın görüşüne sunduğu 'Koruma Sigortası'na ilişkin taslakta işten çıkarılma, ölüm, sürekli sakatlık gibi risklerde güvenceye alınacak.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Hedef 2008'de uygulamak Hazine, dünya piyasalarını sallayan ve bankalarda milyarlarca dolarlık hasar bırakan mortgage krizinin ardından güvence ürünler için kolları sıvadı. Sigorta sektöründen gelen talepler üzerinde harekete geçen Hazine Müsteşarlığı tarafından hazırlanan yeni sigorta ürünleri olası bir krizde subap görevi görecek. Yeni enstrümanlarla konut piyasası kadar sigortacılık sektörü de canlanacak. Hazine Müsteşarlığı, Mortgage Yasası'nda yer almamasına karşın "İpotek Alacaklısını Koruma Sigortası" ve "Borç Geri Ödeme Sigortası"nın şartlarını hazırladı. Taslak, Sermaye Piyasası Kurulu'nun görüşüne sunulduktan sonra yönetmelik olarak yayınlanacak.

ÜÇ AYAKLI SİGORTA

Sigorta şirketleri de konut kredisi kullananlara yönelik olarak güvence ürünlerini çeşitlendirmeye başladı. SPK yetkilileri, yeni ürünlerin mortgage sistemindeki riskleri minimize edeceğine dikkat çekerek, "Hazine uzmanları çalışmalarını tamamlamak üzere. Üç ayaklı bir sigorta sistemi olacak. Hazine, SPK ve Tapu Kadastro şeklinde. Deprem sigortası zorunluluğu zaten vardı. Yeni ürünler konusunda yasal zorunluluk yok. Sektörden gelen yoğun talep nedeniyle böyle bir çalışma başlatıldı" değerlendirmesini yaptı. Mesleki Sorumluluk Sigortası ve Tapu Sigortası'nın önemine dikkat çeken yetkililer, şunları söyledi: "Bu ürünler değerleme şirketleri ve bankaların sorumluluklarını da telafi edecek. Örneğin, değerleme şirketi kredi verilmesini öngördüğü evin önünden yol geçeceğini bilemez. Böyle bir durumda yıkılacak evin riski de sigorta altına alınıyor. Ya da tapuya bakan evin ipotekli olduğu görülmeyebilir. Bu riskler de sigorta güvencesi altına alınıyor. Böyle konut kredisi kullananlar için güvence ürünler oluşturulmuş olacak."

ÖDEMELERE GÜVENCE

Mortgage Ödemelerini Koruma Sigortası ile, işten çıkarılma, ölüm, sürekli sakatlık gibi riskler de kredi taksitlerini, poliçe koşulları çerçevesinde ödenmesini güvence altına alıyor. Ölüm, daimi maluliyet, kritik hastalıklar ek sözleşme ile teminat altına alınabilecek. Hazine, genel çerçeveyi belirledikten sonra 2008 yılında uygulanması bekleniyor. Bu sigortadan, ürün çıkmadan önce mortgage kredisi kullananlar da yararlanabilecek. Tapu Sicil Sigortası ile alınan konutun tapu kaydında sonradan ortaya çıkacak sorunlar nedeniyle mülkiyet hakkı kaybı koruma altına alınacak. Bu sigorta ile evrak sahtekarlığı, usulsüzlük gibi nedenlerden dolayı gayrimenkulün alım satım işleminin gerçekleşmemesi ve özel şartlarda belirtilen diğer durumların teminat altına alınmasını kapsıyor.

Hedef 2008'de uygulamak

MORTGAGE Ödemelerini Koruma Sigortası ile işten çıkarılma, ölüm gibi riskler de poliçe koşulları çerçevesinde ödenmesini güvence altına almayı planlıyor. Hazine, genel çerçeveyi belirledikten sonra düzenlemenin 2008 yılında uygulanması bekleniyor.

HAZAL ATEŞ

pus