Mortgage şirketine inceleme, piyasaları bozdu

Mortgage şirketine inceleme, piyasaları bozdu

ABD'de kamu destekli iki mortgage şirketinde inceleme yapılacağı haberiyle morali bozulan piyasalarda endişe tırmandı.Piyasalarda kredi konusundaki zararın giderek büyüdüğü endişesi oluşurken, ABD'de konut sektörüne destek vermek amacıyla kurulmuş olan kamu destekli iki mortgage firması olan Freddie Mac ve Fannie Mac'la ilgili olarak New York Başsavcısı'nın açıklamaları piyasalarda tansiyonu yükseltti. Ayrıca Cisco Sistems ve AIG sigorta firmalarının olumsuz kárları da moralleri bozdu. Böylece yüksek riskli mortgage piyasalarına yönelik endişeler tırmandı.


BERNANKE İLE YÖN ARADI: Ancak dün bu olumlusuzluklar devam ederken ABD'de iki maden şirketinin birleşebileceği haberi geldi. Birleşme teklifi red edilmesine rağmen piyasalar böyle bir dönemde bu teklifi olumlu değerlendirdi. Ayrıca Avrupa Merkez Bankasının faizi sabit tutması ve Trichet'in açıklamalarının ılımlı olması piyasaları rahatlattı. ABD vadeli işlemlerindeki kayıplar kısmi olarak azalırken, Avrupa borsalarında da toparlanma gündeme geldi. FED Başkanı Ben Bernanke'nin yaptığı açıklama piyasalarda net bulunmazken, ABD borsaları da yön berilemekte oxzorlandı.


BORSADA KAYIP YÜZDE 1.63 OLDU: Yurtdışı piyasalara paralel hareket eden İMKB Ulusal 100 Endeks'i açılışta yüzde 2'ye varan değer kaybını öğle saatlerinde azalttı. 54 bin seviyesine gerilemiş olan endeks toparlanarak 55 bin puana çıktı. Banka hisselerinin önemli ölçüde değer kaybettiği İMKB'de günün tamamında yüzde 1.63 oranında değer kayıp gerçekleşti. Endeks günü 55.160 puandan tamamladı.


DOLAR 1.19 YTL'YE KADAR ÇIKTI: Döviz piyasasında da dalgalanma yaşandı. Güne 1.1953 YTL seviyesinden panik alımlarla açılış yapan dolar bankalar arası piyasada bu seviyelerden gelen satışlarla geriledi. Bu piyasada bugün valörlü işlemlerde 1.1890 YTL'den işlem gören dolar, serbest piyasada günü 1.1850 YTL'den tamamladı.


Bernanke: 2008'de büyüme yavaşlar


ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke en yakın dataların esnek bir ekonomi göstermesine karşın gayrimenkul fiyatlarındaki hızlı düşüş nedeniyle 2008'de büyümenin yavaşlayacağına dikkat çekti. Ekonominin en erken önümüzdeki yıl sonunda yeniden güçlenmeye başlayacağına dikkat çeken Bernanke, "Merkez Bankası'nın son faiz indirimlerinin enflasyonda büyük etki yarattığını söyledi. Aralıkda yeni faiz indirimine gitmek konusuna sıcak bakmayan Bernanke, gelecek yıl için tüm kapıları kapatmadı. Piyasalarda oynaklık ve gerilimin sürdüğüne dikkat çeken Bernanke, "Yatırımcının gayrimenkul sektöründeki sorunlar ve yansımaları konusundaki endişeleri arttı" dedi. Enflasyonun artma riskinin sürdüğünü belirten Bernanke "subprime değişken fazili mortgage kredisi kullananlar en büyük tehtidin altında. Bu evsahiplerinin her çeyrekte artan ödemelerden dolayı zor durumda kalması bekleniyor. Her çeyrekte 450 bin subprime değişken faizli mortgage kredisinde faiz oranlarının yükselmesini bekliyoruz. Bu en erken 2008'in son çeyreğine kadar sürecek" dedi.


Cari açık 34.4 milyar dolara yükseldi


CARİ işlemler açığı, Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18.2 artarak 1 milyar 846 milyon dolar oldu. Cari açık yılın ilk dokuz ayında geçen yılın eş dönemine göre yüzde 6.2 büyüyerek 24 milyar 522 milyon dolara ulaşırken, yıllık cari işlemler açığı da eylül sonu itibariyle 34 milyar 398 milyon dolara çıktı. Merkez Bankası eylül ayı ödemeler dengesi istatistiklerini açıkladı. Buna göre cari açığın oluşumunda en fazla payı bulunan ödemeler dengesi kapsamındaki tanımıyla dış ticaret açığı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11 artarak 3 milyar 684 milyon dolara ulaştı. Hizmetler dengesindeki fazla yüzde 11.7 büyüyerek 2 milyar 559 milyon dolara, gelir dengesindeki açık yüzde 29,2 artarak 884 milyon dolara ve cari transferlerden kaynaklanan girişler yüzde 7.9 artışla 163 milyon dolara yükseldi.