Mortgage sistemi nasıl işliyor?

Mortgage sistemi nasıl işliyor? Mortgage sistemi nasıl işliyor?

Krediyle ev alacak vatandaşların en çok merak ettiği konulardan biri de mortgage sistemi. Peki mortgage sistemi nasıl işliyor?Konut kredisi faizlerindeki düşüş devam ederken, krediyle ev alacak vatandaşlar da güncel faiz oranlarını merak ediyor. 

Kredipazarı'ndan edindiğimiz bilgilere göre, Ağustos ayı başında Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank’ın ortak uygulamaya başladığı yüzde 0.99 faizli konut kredisi kampanyasının ardından özel bankalarda konut kredisi faiz oranlarını hızla düşürdü. Peki krediyle ev alacak vatandaşların merak ettiği mortgage sistemi nedir? Mortgage sistemi nasıl işler?


Mortgage sistemi nasıl işliyor?

Vatandaş önce taşınmazı bulur ve satıcı ile pazarlığını yapar.
Vatandaş bankaya gidip taşınmazı satın almak için kendisine gereken parayı bankadan talep eder.
Banka da gerekli araştırmayı (taşınmazın değer tesbiti, tüketicinin gelir bilgilerinin doğrulanması v.b.) yapar ve bunun karşılığında uygun bulursa tüketiciye krediyi verir.
Mortgage vermek için her banka değişik kriterler uygulamakta ve değişik kredi koşulları, faiz oranları ve geri ödeme seçenekleri sunmaktadır. Ancak, hemen hemen her banka sizin düzenli bir geliriniz ve iyi bir kredi notunuz olmasını gerek koşacacaktır.

 

Ağustos sonunda konut kredisi faiz oranlarında son durum ne?

Krediyle ev almak isteyenlerin dikkatine!