MOSDER, genç tasarımcıları ödüllendirdi!

MOSDER, genç tasarımcıları ödüllendirdi!MOSDER tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması'nın ödül töreni önceki gün, Yapı Endüstri Merkezi'nde (YEM) gerçekleştirildi


MOSDER'e üye 35 mobilyacı, sektörde gençlere iş fırsatı da sağlayan tasarım yarışması düzenledi. 352 tasarım birincilik için yarıştı. Mobilya sektörünün duayenleri, birbirinden ilginç 31 tasarımı ödüllendirdi. Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması'nın ödül töreni önceki gün, Yapı Endüstri Merkezi'nde (YEM) gerçekleştirildi.  
 
Engelliler için geliştirilmiş 51, toplamda 352 tasarım birincilik için yarıştı. Ödül sahipleri için mobilya sektöründe iş fırsatlarının da çıktığı organizasyonda evde çalışan engelliler için geliştirilmiş çalışma odası, çocuklara üzerinde zıplama özgürlüğü getiren yatak, araba bagajına sığabilen yatak odası takımı ve puzzle eğlencesi yaşatan modüler depolama ünitesi gibi yepyeni fikirler dikkat çekti. Tasarımlar arasında, mobilyaların eylemleri kısıtlamak yerine çeşitlenip yaşama yer açan objeler olarak ele alınması gözlenirken, aynı anda birkaç amaçla kullanılabilen çözümler öne çıktı.

Dağıtılan toplam 104 bin TL'lik para ödülüne ek olarak; tasarım haklarının tescili, uluslararası fuarlara MOSDER himayesinde katılım, MOSDER üyesi sektörün en büyük 35 şirketinde iş ve staj imkanları da dereceye giren proje sahiplerinin oldu. Yarışmanın kategori birincileri şöyle sıralanıyor:

Genç odalarındaki dağınıklığa çözüm getiren ve hareket özgürlüğü kazandıran tasarımıyla Saba çömez, sehpa, gazetelik ve yatak olarak da kullanılabilen, işlevsel kanepe tasarımıyla Berk Kotel, ½ metrekarede yatak odası temalı, 21 kg'lık ağırlığıyla elde bile taşınabilen tasarımıyla Mehmet Kartal, özel salon takımı ile Fevzi Karaman, yemek odası ünitesi tasarımıyla Cemal çobanoğlu.
Zaman

Basında çıkan diğer haberler:

Mobilya sektörü tasarımla taçlandı

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması"nın ödül töreni önceki gün Yapı Endüstri Merkezi"nde (YEM) gerçekleştirildi. Engelli bireylerin yaşamını kolaylaştıran 51, toplamda da 31 üniversiteden 352 projenin değerlendirildiği yarışmada toplam 31 ödül dağıtıldı. Ödüllü projeler arasında evde çalışan engelliler için geliştirilmiş çalışma odası, çocuklara üzerinde zıplama özgürlüğü getiren yatak, araba bagajına sığan yatak odası ve puzzle eğlencesi yaşatan modüler depolama ünitesi var. Dereceye giren proje sahiplerine toplam 104 bin TL"lik para ödülü dağıtıldı.
Radikal