Muğla'da kayıt dışı emlakçılarla mücadele için oda kuruluyor!

 Muğla'da kayıt dışı emlakçılarla mücadele için oda kuruluyor!Yabancıların mülk edinmede en fazla tercih ettiği kentlerden olan Muğla bölgesinde, emlak müşavirleri ''çantacı'' ve ''çakma emlakçı'' diye tabir edilen kayıt dışı çalışan kişilerle daha etkin mücadele edebilmek için oda kurmaya karar verdi     Marmaris Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Yusuf Kenan Akkuş, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bodrum, Marmaris ve Fethiye gibi Muğla'nın turistik bölgelerindeki restoran, bar ve otel gibi yerlerde çalışan çok sayıda yerli ve yabancı kişinin gayrimenkul satışlarında aracılık yaparak satış başına 20 bin avroyu bulan kayıt dışı kazançlar elde ettiğini söyledi. 

     Bu durumun bölgeye zarar verdiğini belirten Akkuş, ''Bölgemizin turizm sektörüne ve diğer ekonomik gelişimine en büyük darbe kayıt dışı emlak danışmanlığı görevini yapanlar tarafından vuruluyor. Yerli ve yabancı gayrimenkul yatırımcılarının aracılığını yapan bu kişiler, danışmanlığını üstlendiği gayrimenkulle ilgili aldatıcı bilgiler vererek milyonlarca dolarla ifade edilebilecek dolandırıcılık suçları işliyorlar. Gayrimenkulle ilgili yeterli bilgi donanımına sahip olmayan bu kişilerin yerli ve yabancı yatırımcıları zarara uğratması, bölgemizde ekonomik yönden büyük kayıplara yol açıyor'' dedi. 

     Bölgelerine yatırım yapmak isteyenlerin bu gibi olumsuzlar nedeniyle bundan vazgeçtiğini dile getiren Akkuş, sahil ilçelerine yerleşmek isteyen yabancıların da bu durumdan etkilenerek karar değiştirdiğini kaydetti. 

     Emlak Müşavirleri Derneği olarak bu olumsuzlukları her fırsatta dile getirdiklerini ve çözüm talep ettiklerini anlatan Akkuş, ''çantacı'' veya ''çakma emlakçı'' diye adlandırılan kişilerle mücadele konusunda maalesef bugüne kadar bir sonuç alamadıklarını bildirdi. 

     

     -Oda kuruyorlar- 

     

     Bölgede faaliyet gösteren emlakçılar olarak emlak danışmanlığını yapanları tek çatı altında toplamak için harekete geçtiklerine işaret eden Akkuş, ''Mesleğimizin sorumsuz ve yetkisiz kişilerce yapılmasının önüne geçilmesi, yerli ve yabancı yatırımcıların daha fazla zarar görmemesi için sürdürdüğümüz oda kurma çalışmaları sonuç verdi. Oda olmak için ilgili kurumlara dilekçelerimiz sunuldu'' diye konuştu. 

     Oda olmak için 500 üye şartı arandığını vurgulayan Akkuş, şu anda Muğla bölgesindeki emlak müşaviri sayısının bin 128 olduğuna dikkati çekti. 

     AA