24 / 05 / 2022

Mülk sahiplerine kira sigortası müjdesi!

Mülk sahiplerine kira sigortası müjdesi!

İnegöl Emlakçılar Derneği Başkanı Zekayi Akyürek, 22 Mayıs itibariyle aktif olarak uygulanmaya başlayan kira sigortası ile iglili açıklamalarda bulundu. Akyürek, kira sigortasının, tüm konut kiralama işlemlerini kayıt altında alacağını belirtti.İnegöl Emlakçılar Derneği Başkanı Zekayi Akyürek, kira sigortasının birçok sorunu çözeceğini açıkladı. Akyürek, "Bu yıl 22 Mayıs itibariyle aktif olarak uygulanmaya başlayan kira sigortası uygulamasına yoğun talep var. Bu uygulama mülk sahiplerinin haklarını da koruyor. Kiracının kirayı ödememesi halinde mülk sahibi parasının peşinde koşarken mağdur olmayacak. Ülkemizde yaklaşık 20 milyon hane sayısı var. Bu hanelerdeki vatandaşlarımızın yüzde 26'sı ise kiracı konumunda. Kira sigortası ile tüm konut işlemleri kayıt altında olacağı için devletin vergi kaybı da büyük oranda azalmış olacak" şeklinde konuştu.


22 Mayıs itibariyle aktif olarak uygulanmaya başlayan kira sigortası uygulaması ile ilgili bilgi veren Akyürek,  "Mevcut kiracısı olan mülkler ve yeni kiralama yapılan mülkler için, mal sahibi ve kiracı bilgileri başvuru için yeterli. İlk 3 ay bekleme süresi içerisinde kira bedeli düzenli ödenmesi gerekiyor. Sigorta işlemlerinin tamamlanması için evin kira bedeline göre yüzde 65 tutarında ücret talep ediliyor. Örneğin evin kirası bin lira ise yıllık 650 TL kira sigortası primi ödenecek" dedi.


Akyürek, kira sigortası uygulamasının kayıt dişiliğin azalmasına da etkisi olacağını söyledi. Akyürek, sözlerine "Kira gelirini sigortalatmak isteyen mülk sahibinin gelirleri bu yolla kayıt altına alınacağından, sigortalanan gelirlerin vergisi de rahatlıkla tespit edilebilecek. Sigorta şirketleri, maliye ile veri paylaşımında bulunabilir ve gelirler bu şekilde kolaylıkla takip edilebilir" diyerek son verdi.İnegöl Haber Yorum