Emekliye kira yardımı müjdesi!

Emekliye kira yardımı müjdesi! Emekliye kira yardımı müjdesi!

Emekliler için güzel haberler geliyor. Ek zam, seyyanen zam derken şimdi de kira ve ev desteği müjdesi verildi...Emekliler için müjdeler ard arda gelmeye başladı. Ek zam, seyyanen zam derken şimdi de kira ve ev desteği müjdesi verildi. Türkiye Emekliler Derneği kirada oturan emekliler için 2 ayrı talebi gündeme taşıdı. Takvim Gazetesi'nde yer alan habere göre; vatandaşlara düşük taksitlerle ev sahibi olma fırsatı sağlayan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) konut projelerinden emeklilere yüzde 25 kontenjan ayırdı. Peki emeklilere kira ev desteği alma şartları nedir? Emekliye ve dar gelirliye kira yardımı nasıl alınır? Kira yardımını hangi emekliler alabilecek? İşte tüm merak edilenler...

YÜZDE 25 KONTENJAN AYRILIYOR

Vatandaşlara düşük taksit oranlarla ev sahibi olma fırsatı sağlayan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) konut projelerinden emeklilere yüzde 25 kontenjan ayırrdı ve TÜED bu oranın yüzde 50'ye çıkarılmasını istiyor. Yine TÜED, ev sahibi olmayan emeklilerin gelirlerinin yaklaşık 600 lirasının kira ve ısınmaya gittiğini kaydederek, "Emeklilere kışın kira ve yakacak yardımı yapılsın" çağrısında bulundu.

HER AY YARDIM YAPILACAK

Bu istekler kabul edilirse, TOKİ her projede bulunan konutlarının yarısını emeklilere ayıracak, daha çok emekli ev sahibi olabilecek. Emekliler, kira yerine kendi evinin taksitini ödeyecek. Diğer taleple de emekliler kirada oturdukları süre boyunca kira yardımıyla rahatlayacak. TÜED, yaptıkları Emekli Profili Araştırması'nda, her 3 emekliden birinin kirada oturduğunu incelediklerini kaydediyor.

TÜED Başkanlar Kurulu, şu taleplerde bulundu:

- Emeklinin gelirinin yaklaşık 600 lirası kira ve ısınmaya gitmekte. Hükümetten talebimiz, kışın zorlu koşullarında emeklilere 'kira ve yakacak yardımı' yapılması.

- Enflasyon nedeniyle oluşan kaybın telafisi için seyyanen zam yapılmalı, emekli refahtan pay almalı.

- Emekli aylıkları hesaplama sistemini belirleyen güncellenme katsayısı ile aylık bağlama oranı sosyal güvenliğin evrensel normuna göre yeniden belirlenmeli.

- Dini bayramlar öncesinde emeklilere ödenen bin liralık bayram ikramiyeleri yıllık TÜFE oranında artırılmalı.

Dar Gelirliler İçin Kira Yardımı Şartları

Dar gelirliler için verilen kira yardımında bazı şartlara uygunluk sağlanması gerekmektedir. Bu şartlara uygunluk sağlayan kişiler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı birimlerine başvuru yaparak, ilgili yardımı alabilirler. Dar gelirliler için kira yardımı şartları şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Başvuru sahibinin sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmaması gerekiyor.
- Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan dul, yetim ya da emekli maaşı alınmaması gerekiyor.
- Herhangi bir gayrimenkul ya da araç sahibi olunmaması gerekiyor.
- Başvuru sahibinin düzenli bir gelire sahip olmaması ve gelir testinin yoksulluk sınırının altında sonuçlanmış olması gerekiyor.

Dar Gelirliler İçin Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dar gelirliler için kira yardımı başvuruları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılıyor. Vakıflar kaymakamlık binalarının içerisinde bulunuyor. Bu nedenle birçok kişi bu yardımı kaymakamlık kira yardımı olarak biliniyor. Kira yardımı kaç ay verileceği ve ne kadar verileceği gibi konularda vakıf yetkilileri karar veriyor. Gerçekleşen incelemelerin ardından kadar yardım yapılacağı ve ne kadar süre bu yardımın yapılacağı belirleniyor. Başvuru için şu evraklar isteniyor;

Kira yardımı için başvuru dilekçesi

- T.C kimlik numarası yazan kimlik, ehliyet ya da benzerleri
- Fakirlik belgesi (Muhtarlıktan alınacaktır.)
- Dar Gelirliler İçin Kira Yardımı Başvurusu Değerlendirmeleri
- Gerekli belgelerle birlikte başvuru yapıldıktan sonra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yetkilileri başvuru sahibinin ekonomik durumu hakkında araştırma yapıyor. Daha sonra başvuru sahibinin evi ziyaret ediliyor. Gerekli tüm incelemeler ve ev ziyareti sonrası raporlar hazırlandıktan sonra, bu raporlar mütevelli heyetine sunuluyor.

Mütevelli heyeti incelemelerden sonra kira yardımı yapılıp yapılmayacağıyla karar veriyor. Bunun yanı sıra yardımın ne kadar süre yapılacağı ne kadar yapılacağıyla kararlarda mütevelli heyeti tarafından veriliyor. Karar verilmesiyle eğer olumlu ise ilgili yardım başvuru sahibine aylık olarak ödeme yapılıyor.

KİRACIYA TAŞINMA YARDIMI

Kentsel Dönüşüm için evini taşıyan kiracılara taşınma yardımı veriliyor. Kiracıya tam olarak 18 ay yardım verilmeyebiliyor. Ancak taşınmaya yardım ediliyor. Kentsel dönüşümde konutlar ve iş yerleri olabiliyor. Konutlara ve iş yerlerine farklı şekilde yardım yapılıyor. Aynı yardımı almıyorlar. Konutlar için taşınma yardımı 1430 ile 2000 TL arasında değişiyor. İş yeri için ise bu yardım 3575 ile 5750 TL olarak değişiklik gösteriyor.
 

Dar gelirliler için kira yardımı şartları nelerdir?

Kira yardımı nasıl alınır? Şartları nelerdir?