Murat Bayrak: Müteahhitler dönüşüm istiyor!

Murat Bayrak: Müteahhitler dönüşüm istiyor! Murat Bayrak: Müteahhitler dönüşüm istiyor!

Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak, çarpık yapılaşma sorununa değindi. Bayrak, yapılaşmanın önüne kentsel dönüşümle geçileceğini belirtti. Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak, çarpık yapılaşma sorunuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bayrak, kiralanan deprem yorgunu binalar sorununun kesin çözülmesi için çağrı yaptı.

Bizim Sakarya Gazetesi'nde yer alan habere göre, Bayrak "Hasar durumu belli olmayan binalar yeni misafirlerini ağırlayacak. Deprem güvenliği ve kent estetiğinden söz edilebilmesi için bu durumun ortadan kaldırılması gerekir. Bunun için güçlü bir işbirliği gerekli. Bizler bir kereye mahsus geniş kapsamlı bir dönüşüm istiyoruz. Hazırlanacak çalışma birçok sorunun çözümüne katkı sunacak" açıklamasında bulundu.

Mahallelerde dönüşüm ihtiyacı

Başkan Murat Bayrak "Sakarya'nın yatay mimari ile estetik bir şekilde büyümesini sürdürebilmesi için geçmişte oluşan mahallelerde ciddi dönüşüme ihtiyaç var. Hızırtepe, Maltepe, Yeşiltepe'de hak sahiplerini mağdur etmeyecek dönüşüme olanak sağlanmalı. Mevcut yapılaşma alanının dışına çıkmamak kaydıyla kat yüksekliği artırılmalı. Derdimiz şehrin yatay büyümesine karşı duruş sergilemek değil ancak şehrin tepelerinin zemini kat yüksekliğine uygun. Ulaşım, alt yapı ve kent estetiği açısından dönüşüm kaçınılmaz" açıklamasında bulundu.

Güvensiz binalar dönüşmeli

Bayrak "Depremde hasar görmüş, hasar durumunu kimsenin bilmediği, ömrünü tamamlamış binalar maalesef makyajlı bir şekilde öğrencilere kiraya verilecek. Yıllardır konuşmanın ötesine geçemedik. Anne ve babalarının bizlere emanet ettiği çocuklarımızı bu binalar kiralanacak. Müteahhitler olarak bizler taşın altına elimizi koymaya hazırız. Hükümet, belediye ve müteahhitlerin güçlü işbirliği ile güvenliksiz binaların dönüşümü sağlanmalı.Bir sefere mahsus bir düzenleme ile hak sahiplerini mağdur etmeden kent estetiği ve bina güvenliği noktasında adım atılmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Dönüşüme katkı talebi

Sakarya'da ciddi bir dönüşüme ihtiyaç olduğunu belirten Başkan Bayrak, "Devlet-millet işbirliğinde yapılacak kentsel dönüşüm birçok açıdan önemli. Konut güvenliğini sağlanacak. Şehrin giriş noktasında yaşanan ulaşım sorunu çözülecek. Verimli tarım arazileri korunarak yeni inşaat alanları açılacak. Ekonomide ki durgunluğu giderecek. Çok yönlü bir çalışma için belediye başkanlarımızdan, milletvekillerimizden ve siyasi büyüklerimizden destek istiyoruz. Sakarya'ya karşı sorumluluğu olduğunu hisseden herkesin dönüşüme katkı vermesini bekliyoruz" diye konuştu.