12 / 08 / 2022

Murat Erkan: Etkin şehircilik için dijital altyapı geliştirilmeli!

Murat Erkan: Etkin şehircilik için dijital altyapı geliştirilmeli!

Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, Türkiye'nin de şehirleriyle 'uluslararası dijital şehirler' arenasında yer almasını sağlayacak fiber optik altyapının önemine vurgu yaptı Türkiye açısından değerlendirildiğinde nüfusun genç ve dinamik oluşu, ekonomik gelişimin yüksek bir trend ile seyretmesi, bilgi ve iletişim teknolojilerine yatkınlık gibi unsurlar dikkate alındığında günümüzün nüfus yoğunluğu giderek artan şehirlerinde fiber optik teknolojisinin git gide daha değerli hale geldiğini dile getiren Erkan, fiber optik altyapının daha da yaygın hale gelmesi ve günlük yaşamda kullanımın artmasıyla elde edilecek katma değerin, başta e-devlet, e-sağlık, e-belediyecilik ve benzeri uygulamalarla hem sosyal ve kültürel, hem de ekonomik anlamda fark yaratacağını kaydetti.

KAMU DESTEĞİ ÖNEMLİ

Erkan, 'Turkcell Superonline olarak 2008 yılından bu yana yaptığımız fiber optik altyapı yatırımlarıyla ülkemizin dijital dönüşümüne uygun ortam hazırlıyoruz. Bu yatırımlarımızı sürdürmek ve yaygınlaştırmak için kamu desteğinin son derece önemli olduğuna inanıyoruz' dedi.

 831 BİN HANEYE GÖTÜRDÜK

EuroMonitor'ün tahminine göre 2030 yılında Türkiye nüfusunun 84 milyon olacağı ve bunun yüzde 75'inin şehirlerde yaşayacağının hesaplandığını hatırlatan Erkan, söz konusu tablonun Türkiye'de de şehirlerin daha etkin yönetilebilmesi için dijital altyapının bugünden geliştirilmesi gerektiğini vurguladı. Murat Erkan, şunları kaydetti:'Ayrıca Turkcell Superonline'ın 28 bin km'yi aşan kendi altyapısı üzerinden 'ışık hızında' fiber optik internet hizmetini sunduğu iller, şu anda İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep, Mersin ve Samsun'u içeriyor. Toplam 831 bini aşkın haneye fiber optik internet götürdüğümüz bu 10 ilin yanı sıra, başka illerimizde de fiber optik altyapıyı kurabilmek üzere yerel yönetimlerle görüşmelerimiz sürüyor. Hedefimiz 'dijital şehirler' dönüşümüne öncülük etmek.'
Yeni Şafak