Murat Kurum: 7.5 milyon riskli yapı dönüşecek!

Murat Kurum: 7.5 milyon riskli yapı dönüşecek! Murat Kurum: 7.5 milyon riskli yapı dönüşecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “100 günde 23 bölgede 17 bin konut ve işyerini tamamlayacak, 16 bin adedinin temelini atacağız. Ülke genelinde risk taşıyan 7.5 milyon bağımsız birimi dönüştürmeyi hedefliyoruz" dedi. 

Yaşadığımız coğrafya itibariyle Türkiye’nin deprem bölgesinde yer aldığını dile getiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Tarihi tecrübeler şahittir ki deprem hayatımızın bir anına karşılık gelen tesadüfi bir olay değil gerçeğidir. Bilhassa deprem riski yüksek alanlarda çalışmalarımızı daha hızlı ve çözüm odaklı bir anlayışla sürdürmeye devam ediyoruz. Yapılarımızı depreme dayanıklı hale getirirken yerinde dönüşümü esas alıyor, vatandaşımızı mağdur etmeden alan bazlı dönüşüme önem veriyoruz” diye konuştu.

1.3 MİLYON BİRİM YENİLENİYOR

Bakan Kurum, başta deprem olmak üzere, olası afetlerde oluşacak zararların azaltılmasını, çarpık ve düzensiz kentleşme sorunlarının çevre ile uyumlu, estetik, özgün mimari özelliklerine sahip yapılaşmayla giderilmesini hedeflediklerini belirtti.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan 100 günlük icraat planında dönüşüm konusuna geniş yer ayırdıklarını da söyleyen Kurum, “100 günde 23 bölgede 17 bin konut ve işyerini tamamlayacak, 16 bin adedinin temelini atacağız. Ülke genelinde risk taşıyan 7.5 milyon bağımsız birimi dönüştürmeyi hedefliyoruz. 2012 yılından bugüne kentsel dönüşüm kapsamında hak sahibi vatandaşlarımıza 2 milyar TL’ye yakın kira yardımı yaptık. Toplam 1 milyon 300 bin adet bağımsız birimde dönüşüm çalışmalarımız devam ediyor” dedi.  17 Ağustos benzeri hadiselerin tekrar yaşanmaması için başta hükümet olmak üzere herkese düşen sorumluluklar olduğunu belirten Kurum,  “Deprem ve diğer tüm felaketlerde hasar ve kayıpların yaşanmaması için tüm tedbirleri almaya devam edeceğiz. Bu vesileyle 17 Ağustos 1999 depreminde kaybettiğimiz vatandaşlarımızı rahmetle anıyorum” diye konuştu.