24 / 09 / 2023

Murat Kurum: Kısa vadede ticari gayrimenkulü geliştireceğiz!

Murat Kurum: Kısa vadede ticari gayrimenkulü geliştireceğiz!

Bazı projelerimizde imar koşullarından ötürü ticari bölümler de geliştirmekteyiz ve bu konuda da elle tutulur satış başarıları elde ettik kıısa ve orta vadede sadece ticari gayrimenkul geliştirmeye yoğunlaşmak gibi bir hedefimiz bulunmamakta.Ekonomik yönlü diğer faaliyet alanlarınız neler? 

- Kuruluşumuzdan beri özen gösterdiğimiz konuların başında konuta yoğunlaşmak geliyor. Bu açıdan başka gelir getirici faaliyetlerimiz bulunmamakta. Elimizdeki tüm imkânları güçlü bir arsa portföyüne sahip olmak için harcadık ve harcıyoruz. Bunun meyvelerini de geliştirdiğimiz projelerle zaten ziyadesiyle almaktayız. Bununla birlikte bazı projelerimizde imar koşullarından ötürü ticari bölümler de geliştirmekteyiz ve bu konuda da elle tutulur satış başarıları elde ettik. Fakat, kısa ve orta vadede sadece ticari gayrimenkul geliştirmeye yoğunlaşmak gibi bir hedefimiz bulunmamakta. Önceliğimiz uzun bir süre daha "konut" projeleri olacaktır. 


Yakında yüzde 100 ticari ünite üretimine dönük projeleriniz var mı? 

- Bugüne kadar yüzde 100 ticari imarlı Kayaşehir bölgesinde "Merkez Kayaşehir" adı altında tek bir proje geliştirdik. Bu projenin de o bölgede önemli bir ihtiyacı giderdiğini düşünüyorum. Burada önemli olan arsalarımızın imar durumlarının ne olduğudur. Önümüzdeki bir yıl içerisinde, yukarıda bahsedilenler dışında hangi arsalarımızı ihale edeceğimiz kesinleşmiş durumda değil. Halka açık bir şirket olmamız sebebiyle bununla ilgili gelişmeleri zaman kaybetmeden halkımızla paylaşıyor olacağız. 


Yeni dönemde ihale şartnamelerinde bir değişikliğe gidilecek mi? 

- İş modellerimiz ve ihalelerimiz akılcı kurgusu ve güvenilir altyapısıyla şimdiye kadar örnek gösterilir özellikte oldu. Bununla birlikte günümüz koşul ve gerekliliklerine göre de küçük düzenlemelerle güncellemeler yapıyoruz ama bu köklü değişiklik anlamına gelmiyor tabii ki. 


Devletin 'konut yardımı' uygulamasıyla ilgili ek desteğiniz olacak mı? 

- Hükümetimizin halkımızı tasarrufa teşvik eden ve sektörümüzü de destekleyen bu duruşunu takdir ediyoruz. Bu desteğe ilişkin mevzuat çerçevesinde yatırım yapan tüm konut alıcılarının bundan faydalanabileceğini düşünüyoruz. Bu kapsam dışında Emlak Konut olarak bizim ilave bir ek desteğimiz bulunmamaktadır. 


KÖPRÜ GÖREVİ ÜSTLENİYORUZ 

İhalelerinize katılım sayısı gün geçtikçe artıyor. Bunu neye bağlıyorsunuz? 

- İhalelerimize katılan yüklenici adayları geçmiş projelerimizde, yüklenicilerimizle birlikte elde ettiğimiz proje gelirlerinin hedeflenen rakamların üstünde gerçekleştiğinrfaFk etmeye başladılar. Ön satışların hızlı gerçekleşmesi ve projelerimizde arsa yatırımının bizzat Emlak Konut tarafından yapılıyor olması inşaat firmalarını proje finansmanı anlamında da rahatlatıyor. Özellikle İstanbul'da büyük proje geliştirmeye uygun arsaların gün geçtikçe azalıyor olması diğer bir etken. Emlak Konut sahip olduğu büyük ölçekli arsalarla önemli bir imkân sunuyor ve bu arsalara "arsa yatırımı" yapmadan ulaşma konusunda yerli ve uluslararası gayrimenkul geliştiricisi yüklenici adaylarına köprü görevi üstleniyor. 


Anadolu'da hangi şehirlerde olacaksınız? 

- Ankara'da Sofa Loca projesinde satışlar devam ediyor. Yakın zamanda Konya Meram'da bulunan arsamız için çok başarılı gecen hir poiir EÇİMİN ardından 'durmak yok, üretime devam' mesajı veren Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, "Konut alıcıları, Emlak Konut markasına güven duyuyor, projelerimizin potansiyeline her zaman inanıyorlar. Bu güveni sağlayan, şimdiye kadar başardığımız işlerdir" dedi.  Kurum, şirketin geleceğe dönük planları ve vatandaşların ucuz ev beklentilerini karşılamak için yürüttükleri çalışmalarla ilgili Mehmet Canıtatlı'nın sorularını cevaplandırdı. 


Mayıs 2015 itibariyle portföyünüzde kaç metrekarelik arsa mevcut? 

- Portföyümüzde yer alan ve üzerinde henüz proje geliştirilmeyen arsaların toplamı 11 milyon metrekareyi aştı. Şunu da belirtmek durumundayım, bu arsaların içerisinde, sene başından bugüne kadar ihale süreçlerini tamamladığımız ve sözleşme aşamasında olan ciddi büyüklükte arsalar mevcut. 


Herkesin kendi bütçesine göre ev sahibi olmanın yolu sizce nereden geçiyor? 

- Öncelikli konu tasarrufların artırılmasıdır. 

Bununla birlikte yeni gelişmekte olan bölgelere önem verilmesi tavsiyesini verebiliriz. Altyapı yatırımlarının ve ulaşım imkânlarının gelişmeye başladığı bölgeler, insanlarımıza kendi bütçelerine göre ev sahibi olma fırsatı sunarken, iyi bir yatırıma da imkân sağlıyor. Özellikle İstanbul'da, bu gibi bölgelerde konut fiyat artışı yıllık bazda yüzde 25'lerin üzerine çıkmış durumda. 


TOKİ ve KİPTAŞ'ın zaman zaman alt ve orta gelir sınıfındaki vatandaşlar için ürettiği projelere benzer planlamalarınız var mı? 

- "Anahtar Teslimi Götürü Bedel" iş modeliyle geliştirdiğimiz projeler zaten orta gelir grubuna hitap ediyor. Vatandaşlarımızın bu tür projelerimize ilgisi çok yoğun. 20 yıla varan vadeler, potansiyeli olan bölgelerde geliştirilen projeler ve tatmin edici inşaat kalitesiyle her zaman ilgi odağı olan projelerimizin birçoğunda yaşam başlamış durumda. Şu ana kadar bu tipte geliştirdiğimiz projelerimizden örnek verecek olursak; Tuzla Emlak Konuttan, Gebze Emlak Konutları, Alemdağ Emlak Konutları, Sultanbeyli Emlak Konutları nı sayabiliriz. Yine bu kapsamda yakın zaman içerisinde Başakşehir ilçesinde geliştirmekte olduğumuz Başakşehir Emlak Konutları na ilave olarak Ayazma Emlak Konutlarını satışa sunup süreci yüksek bir taleple tamamladık. Bugünlerde ise, Emlak Konut Ispartakule Evleri projesini satışa sunduk. Bu projemizde gazi ve şehit yakınları ve alt gelir grubu için de önemli bir bölüm ayırmış bulunmaktayız. Satışa sunulan toplam bin 500 konutun bini alt gelir grubu ve gazi/şehit yakınları ve engellilere tahsis edilmiş durumda. Anahtar teslimi projelerimiz gelecek yıllarda da devam edecek. 


Yeni dönemde Emlak Konut GYO'yu hasılat paylaşımlı geliştirme projeleriyle öncelikli olarak İstanbul'un hangi semtlerinde göreceğiz? 

- İstanbul'un her bölgesinin ayrı ve kıymetli bir hikayesinin olduğunu düşünüyoruz. Her bölgeyi değerli kılan farklı unsurlar bulunmakta. Bu yüzden belli bir bölgeye odaklanma gibi bir yaklaşımımız yok. Kârlı ve gelecek vaad eden tüm arsalar şirketimizin yatırım planlarına dahil olabiliyor. Gerek Anadolu yakası, gerek Avrupa yakasının birçok bölgesinde arsalarımız bulunmakta. Bununla birlikte, Başakşehir ve kuzeyindeki arsalarımızın alanlarımızın görece daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Başakşehir Kayabaşı ve Hoşdere bölgelerinde çok yakın parseller üzerinde geliştirmekte olduğumuz gerek gelir paylaşımı, gerekse anahtar teslimi projeler, tamamlanmalarıyla birlikte çok büyük bir sinerji ve etkileşim içerisinde yaşamaya başlayacak. Bu yaşamı taçlandıracak yüzbinlerce metrekare büyüklüğündeki botanik park ve'şehir parkı gibi yaşam alanları da bu projelerimizin yanıbaşında yer almaktalar. İzmir, Tekirdağ, Bursa, Balıkesir, Eskişehir, Denizli, Niğde, Nevşehir ve Yalova gibi şehirlerimizde de kıymetli bir arsa stoğumuz bulunuyor. Bunlar üzerinde de çalışmalarımız devam ediyor. Amacımız Emlak Konut markasını ve bu marka arkasındaki hikayemizi İstanbul dışındaki şehirlere de taşımaktır. 


Üretim've gelir kaleminizde yer alan lüks konutların oranı nedir? 

- Emlak Konut olarak hedef kitlemiz "orta ve orta-üst gelir grubu". 

Gerçekleştirdiğimiz tüm projelerimize baktığınızda ise; fiyatlandırma olarak daha çok orta gelir grubuna hitap eden anahtar teslimi projelerimizin ağırlığının yüzde 15-20 civarında olduğunu görebilirsiniz. Bu projelerimizde dahi inşaat ve malzeme kalitesinin tatmin edici düzeyde olduğunu söyleyebiliriz. 

Satışını tamamladığımız ve halen satışına devam ettiğimiz bazı projelerimizin satış fiyatlarının diğerlerine oranla daha yüksek olduğu ve "lüks konut" tanımına biraz daha uyduğunu söyleyebiliriz. Fakat bu konutların toplam satışlanmızdaki oranı hiçbir zaman yüksek olmamıştır. 


İmzanızın olduğu sosyal projelerden söz eder misiniz? 

- Şu ana kadar toplam 328 derslikten oluşan 13 okul, 2 kreş, 2 sağlık tesisi ve 1 caminin yapılmasına vesile olduk. İnşaatı devam eden 15 okul, 2 kreş, 4 sağlık tesisi ve 9 cami daha bulunmakta. Bunların hepsi halkımızın faydalanması için onların hizmetine sunuldu ve sunulacak. 


Halka yeni bir arz konusunda öngörünüz nedir? 

- Gerek nakit akışı olarak, gerek arsa portföyü olarak kendimizi güçlü görmekteyiz. Bu yüzden yeni bir halka arz planımız şu an yok. 


Akit

Geri Dön