06 / 12 / 2023

Murat Kurum'dan sit alanları ranta açılıyor iddialarına yanıt!

Murat Kurum'dan sit alanları ranta açılıyor iddialarına yanıt!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, sit alanları ranta açılıyor iddialarına yanıt verdi. İşte konuyla ilgili gelişmeler...Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, tatilcilerin gözdesi Antalya Manavgat'ta bir otelde gerçekleştirilen Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü ile Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) arasında iş birliği protokolü imza töreninde önemli açıklamalar yaptı. Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre,  Bakan Murat Kurum Bakanlık olarak en prestijli projelerde bilgisine, görgüsüne, estetik anlayışına yürekten inandıkları kadınlarla çalıştıklarını kaydetti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, ülkemizde son iki sene deprem, sel, yangın olaylarının meydana geldiğini dile getirerek, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin çok derin bir şekilde hissedildiğini söyledi.

Murat Kurum dan sit alanları ranta açılıyor iddialarına yanıt!

Koruma alanları daraltılıyor mu?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, daha yeşil bir dünya bırakmak amacıyla titizlikle çalışırken, zaman zaman aslı astarı olmayan, açıklamalarla karşı karşıya bırakıldıklarını dile getirdi. 

Bir daha yangınlar yaşanmasın, canlar yanmasın diye "Korunan alanların tespit, tescil ve onayına ilişkin" yeni bir yönetmelik yayınladıklarını kaydeden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:  "Bu yönetmelik, sit alanlarına dair yeni bir ek düzenleme içermeyen, bunun tam aksine, şu anda korunan alanlarda devam eden faaliyetlere bile sınırlamalar getiren bir yönetmelik oldu. Tabi, ülkemizin, doğamızın geleceğini ilgilendiren her konuyu saptıran, çarpıtanlar yine boş durmadılar. Aynı insanlar, Salda Gölü'nde de sahneye çıkmışlardı. Ama bizim Salda'ya yönelik, dünyaya örnek olan çevre koruma projemiz tamamlandıktan sonra sesleri tamamen kesildi. Tıpkı Salda'da yaşadığımız gibi yine, 'Nitelikli Doğal Koruma Alanlarının tanımı değişti, artık daha fazla yapılaşma olacak' diyorlar. Yine her zamanki gibi doğa koruma ve çevre projelerimizi, doğru yanlış demeden politik bir argüman olarak kullanmaya devam ediyorlar. Halbuki bir kere olsun objektif olabilseler, 'rant' amaçlı bir yapılaşmanın kesinlikle söz konusu olmadığını göreceklerdi. Tamamen çevre-doğa-insan ortak menfaatinin gözetildiğini apaçık göreceklerdi."

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, yönetmeliği eski haliyle karşılaştırdıklarında düzenlemelerin izinleri genişletmediğini kaydetti.

Murat Kurum dan sit alanları ranta açılıyor iddialarına yanıt!

-Zeytin alanları zarar görecek mi?

Yaptığı açıklamada doğal alanlarda yeni bir yol güzergahı açmanın yasak olduğunu kaydettiklerini fakat söz konusu kesimin "yol açacaklar, başka amaçları var" biçiminde bazı açıklamalar yaptığını kaydeden Murat Kurum, yangınla mücadele edilecek adımları yönetmeliğe yazdıkları halde çarpıttıklarını söyledi. 

Zeytinlik alanların zarar göreceği iddialarıyla da ilgili bazı açıklamalar yapan Bakan Murat Kurum, şunları kaydetti: "Son günlerde, zeytin ağaçlarının ve alanlarının zarar göreceğine dair yeni bir yalanla, milletimizi yanlış yönlendirmeye çalışıyorlar. 3 başlık vererek, milletimizin vicdanına ve şaşmaz ferasetine seslenmek istiyorum. Birincisi 2002 yılına kadar, bu ülkede sadece 620 bin hektar zeytincilik alanı vardı. 20 yıldır yaptığımız çalışmalarla 2021 yılı sonu itibarıyla zeytin alanı büyüklüğümüzü tam 890 bin hektara çıkardık. İkincisi, ülkemizde bizden önce 101 milyon zeytin ağacı varken, 2021 yılı sonu itibarıyla bu sayıyı tam iki katı arttırarak, 192 milyona çıkardık. Üçüncüsü de 20 yılda Türkiye çiftçisiyle, emekçisiyle el ele vererek, zeytinine gözü gibi bakmış, korumuştur. Hem zeytin hem de zeytinyağı üretiminde dünya 5'incisi olmuştur. Bu rakamlar da gösteriyor ki zeytin ağaçlarımız bırakın azaltmayı, yaptığımız desteklerle gün be gün daha da artmaktadır."

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, bakanlık olarak yaklaşık 55 bin çiftçiye toplamda 595 milyon metrekare yüzölçümlü hazine arazisini, başta zeytin olmak üzere ceviz ve badem üretimi için tahsis ettiklerini bildirerek, şunları dile getirdi:  "Çiftçimize bir müjde olarak Antalya'mızdan veriyorum. 2022 yılında, çok daha büyük oranda hazine arazimizi yine başta zeytin ve ayçiçeği olmak üzere, organik tarımın her türü için, çiftçimizin kullanımına açacağız. Zeytin üreticisi kardeşlerimiz, çiftçilerimiz rahat olsun, müsterih olsun. Sadece zeytinde değil tüm bitki ve meyve çeşitlerinde, evelallah daha da stratejik adımları, geliştirici adımları, zeytinin alanını genişletecek adımları, çiftçimizle, üreticimizle el ele vererek, kararlılıkla atacağız. Birilerinin söylediklerinin aksine, Türkiye'de koruma alanı bırakın daralmayı, bırakın yok edilmeyi her dakika genişliyor. Bakanlık olarak ülkemizin korunan alan büyüklüğünü, toplam yüzölçümümüzün yüzde 9,6'sından yüzde 11,9'a çıkardık. İşte oran ortada, rakam ortada. Biz kararlıyız. korunan alan büyüklüğümüzü önce yüzde 17'ye, ardından yüzde 30'lara kadar da çıkaracağız."

Sit alanları ranta açılıyor iddiası!

Geri Dön