Mustafa Varank: Kira desteği ile esnafımızın yanındayız!

Mustafa Varank: Kira desteği ile esnafımızın yanındayız!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, AK Parti Kilis İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada kira desteğine ilişkin açıklamalarda bulundu.


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AK Parti Kilis İl Kongresi'nde konuşma yaptı. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Türkiye'nin yönünün üretim, yatırım, istihdam olduğunu söyleyen Varank "Önümüzdeki dönem Türkiye'ye yatırım yapanların çok daha fazla kazanacağı bir dönem olacak" dedi.

Mustafa Varank: Kira desteği ile esnafımızın yanındayız!

Pandemi dönemi boyunca kira desteği ile esnafın yanında olduklarını belirten Varank, şunları söyledi:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın kararlı duruşu, güçlü sanayimiz ve milletimizin feraseti ile bu saldırıları da Allah'ın izniyle atlattık, atlatıyoruz. Diğer taraftan, dünya ekonomilerini derinden sarsan salgınla mücadele ediyoruz. Vatandaşlarımız ve işletmelerimiz üzerindeki etkisini sınırlandırmak amacıyla, tüm kamu kaynaklarımızı seferber ettik. Kısa çalışma ödeneği ve nakit ücret destekleri ile çalışanlarımızı bu süreçte yalnız bırakmamaya gayret gösterdik. Yine geçtiğimiz ay ilan ettiğimiz 'gelir kaybı desteği' ve 'kira desteği' ile de esnaf ve sanatkarlarımızın yanında duruyoruz. Yaşadığımız tüm bu zorluklara rağmen hamdolsun sanayinin çarkları tüm hızıyla dönmeye devam ediyor. Kasım ayı verilerine göre sanayi üretimimiz salgın öncesinin de üzerine çıkarak yıllık yüzde 11 artış gösterdi. Tüm dünya ülkelerinin tarihi daralmalar yaşadığı bir yılı inşallah pozitif bir büyümeyle tamamlayacağız. Sağlık alanında Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonuyla gerçekleşen yatırımların, salgın döneminde nasıl işe yaradığını hepimiz gördük. Yine bu dönemde inşa ettiğimiz yeni hastanelerle, genç mühendislerimizin rekor sürede ürettiği solunum cihazlarıyla farkımızı ortaya koyduk. Başlayan aşılama programıyla birlikte artık pandemide bir dönüm noktasına geldik. İthal ettiğimiz aşıların yanında yerli aşı çalışmalarında da artık son viraja girdik. Orada da elde edeceğimiz başarılı neticelerle, toplumumuzun tamamını aşılayıp, bu sıkıntılı süreci Allah'ın izniyle arkamızda bırakacağız." 
 

Sinan Öncel: Küçük esnafa kira desteği ile KDV ve stopaj indirimi 6 ay uzatılmalı!