Müstakil konut fiyatlarında son durum ne?

Müstakil konut fiyatlarında son durum ne?


Koronavirüs salgını ile beraber tercih edilmeye başlanan müstakil konutlara yapılan masrafların çoğu yatak odaları, misafir odaları, mutfak, banyo, balkon gibi alanlara harcanıyor. Peki, müstakil konutlar gerçekten pahalı mı? sektörde son durum ne? 


Türkiye İstatikstik Kurumu (TÜİK)’e göre son 5.5 senede (2016 Ocak-Aralık ile 2021 Ocak-Haziran arası) yapı ruhsatı verilen ikamet amaçlı toplam 138 bin müstakil konuta 43.6 milyar TL, 4 milyon apartman dairesine ise 838 milyar TL masraf yapıldı. 

Dünya'dan Barış Erkaya'nın haberine göre; müstakil bir konutun fiyatı ortalama 199 bin TL’den 481 bin TL’ye yükseldi. Apartman dairesinin ortalama fiyatı ise 145 bin TL’den 366 bin TL’ye çıktı.

Peki bu paranın gerçekte ne kadarı müstakil konuta ödendi? Müstakil konuta ödenen paranın yüzde 91’i, her saniye kullandıkları yatak odaları, misafir odaları, mutfak, banyo, balkon gibi alanlara giderken, apartman yaşantısı isteyenlerin veya buralarda yaşamak mecburiyetinde olanların ödediği paranın sadece 71.8’i bu alanlara harcandı. 

Paranın kalanı ise park yeri, kömürlük, ardiye gibi konut dışı alanlar için (yüzde 5.5) ve merpen, asansör boşluğu, bahçe payı, park alanı gibi ortak kullanım alanlarına (yüzde 22.69) harcandı.

Müstakil konut fiyatlarında son durum ne?

Son 5.5 senede yaklaşık 4 milyon apartman dairesi için bu alanlara ödenen para 244.6 milyar TL oldu. Yani satın alınan 1 milyon TL değerindeki bir daireye ödenen paranın sadece 718 bin TL’si her an kullanılan alanlar içindi. 55 bin lirası park yeri veya kömürlüğe, 227 bin lirası ise asansör boşluğuna, ortak bahçeye, bedava sandığımız otoparka ve benzerlerine ödenen paralardan meydana geldi. Aslında bir otopark kirasına ödenecek paradan çok daha fazlasını peşinen apartman otoparkına harcanırken asansörle  yapılan katlar arası yolculuğa da daha en başından astronomik bir fiyat ödendi. Ödenilen rakamın içerisinde yatak odasına ödediğiniz metrekare fiyatıyla ardiyenin fiyatı aynı.

 Müstakil konut fiyatlarında son durum ne?

Peki, müstakil konutlarda durum ne oldu? 

Aslında bir daire fiyatının ortalama iki katı kadar bedele sahip gibi görünen müstakil konutlarda ödenen bedelin sadece 5’i bu tip alanlara harcanıyor. Yani ödenilen paranın yüzde 95’i doğrudan konut alanına ödenilen bedel. Bu oldukça önemli. 

Daire sahipliği artıyor arsa sahipliği azalıyor 

Giderek yükselen çok katlı konutlarda daire fiyatlarının hesaplaması esnasında sıklıkla karşılaşılan sonuç, dairenin arsa payının, evinizin metrekare fiyatından çok daha küçük olması durumu. Kat veya sitelerde daire sayısı yükseldikçe bu arsa payı daha da azalıyor. Bu durumda aslında daire sahipliği artarken arsa sahipliği giderek düşüyor. Müstakil konutlarda ise her zaman karşılaşılan sonuç olarak daire sahipliğinden çok daha fazla arsa sahipliği yükseliyor. Bu da nihai olarak müstakil bir konuta sahip olmanın yatırım açısından daire sahibi olmaya göre o kadar da maliyetli olmadığı sonucuna varılıyor.

2021'de müstakil konutlara ilgi arttı!