Mütekabiliyet yasası yabancıların Türkiye'ye ilgisini artırdı!

Mütekabiliyet yasası yabancıların Türkiye'ye ilgisini artırdı! Mütekabiliyet yasası yabancıların Türkiye'ye ilgisini artırdı!

15 yıldır gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren ve gayrimenkul danışmanlık şirketi kuran Eyyup Albayrak, mütekabiliyet yasasının çıkmasıyla yabancı yatırımcının Türkiye'ye ilgisi artırdığını dile getirdi.Mütekabiliyet yasasının çıkmasıyla yabancı yatırımcının Türkiye'ye ilgisi arttı. Bu süreçte gayrimenkul sektöründe ürününü iyi pazarlayanlar bir adım öne çıkıyor. 15 yıldır gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren ve kendi adıyla gayrimenkul danışmanlık şirketi olan Eyyup Albayrak, yerli ve yabancı yatırımcılara topraktan satış modeliyle satış yapıyor. Albayrak, son beş yılda pazarladığı üç projeyle yaklaşık 600 milyon dolarlık yatırımı sektöre kazandırdığını, bunun yüzde 40'ının yurtdışından geldiğini söylüyor. 


DEĞİŞİK SATIŞ TEKNİĞİ 

İnşaat projeleri satışa çıkmadan satış organizasyonu yaptığını belirten Eyyup Albayrak, yabancı yatırımcıyı sistemin içine dahil ederek, proje başlamadan projenin üçte birini satın alıp ağırlıklı olarak Körfez Bölgesi'ndeki ülkelere satış yaptıklarını vurguluyor. Bugüne kadar 2 bin 600'ün üzerinde konut sattıklarını teli nen Albayrak, İstanbul'daki üç projede satılacak 2 bin 500 konut bulunduğunu ve bunları 2,5 yılda satabileceklerini söylüyor. 


Eyyup Albayrak, fonlar, orta ölçekli yatırımcılar ve 3 ila 10 milyon dolar arasında parası olan bireysel yatırımcılardan havuz oluşturduklarını, satış işinin ikinci ayağını yurtiçi ve yurtdışı turizm acentenleriyle, emlak ofislerinin oluşturduğunu söylüyor. Bu sistemle yabancı yatırımcıya aslında fikir sattıklarını vurgulayan Albayrak, "Yabancı yatırımcı için önemli olan aldıkları ve yatırımdan çıkacaklan tarihler arasındaki kâr marjı. Ortalama 8 ila 10 ay içerisinde yüzde fi 30-35 arası kâr marjı oluyor" diyor. 


Eyyup Albayrak, bu yıl yaklaşık 1 milyar dolarlık bütçesi olan bir fonu, otel yatırımı için Türkiye'ye çekmeye çalıştıklarını da vurguluyor. Eyyup Albayrak, 24 Gayrimenkul ile Ilgın İnşaat'ın Gaziosmanpaşa kentsel dönüşüm projelerinin de arasında yer aldığı, üçü İstanbul'da biri de Gürcistan'da olmak üzere toplam dört proje satın alması daha yapacaklarım belirtiyor. Albayrak, Gürcistan'daki otel ve rezidans projesinin 350 milyon dolar, Türkiye'deki üç projenin ise 500 milyon dolarlık satış hacmi olduğunu söylüyor. 


Ekonomist