03 / 12 / 2023

Yabancıların Türkiye’de 16 milyon metrekare tarım arazisi var!

Yabancıların Türkiye’de 16 milyon metrekare tarım arazisi var!

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in soru önergesini cevaplayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Şubat 2021 itibariyle yabancıların Türkiye'de 16 milyon 260 bin metrekare tarım arazisine sahip olduğunu yanıtladı. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yabancıların ülkemizde edindikleri tarım arazilerini soru önergesiyle TBMM gündemine götürdü.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre; Gürer’in önergesini cevaplayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yabancı uyrukluların satış yoluyla ülkemizde edindikleri tarım vasıflı aktif taşınmazların 16 milyon 260 bin metrekare büyüklüğünde olduğunu belirtti.

Yabancıların Türkiye’de 16 milyon metrekare tarım arazisi var!

YABANCILARIN TOPRAK SEVDASI 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, “Ülkemizde sığınmacı olarak bulunan yabancı uyruklu kişiler arasında tarım ile uğraşan kişi sayısı kaçtır? Ülkemizde tarım alanlarının miktarı ne kadar olup yetişen ürünler nelerdir? Ülkemizde tarım alanı satın alarak veya kiralayarak çiftçilik yapan yabancı uyruklu kişilerin, satın aldıkları veya kiraladıkları tarım alanı miktarı nedir?” sorularının yanıtlanmasını talep etmişti.  

Yabancıların Türkiye’de 16 milyon metrekare tarım arazisi var!

16 MİLYON METREKARE 

CHP Milletvekili Gürer’in önergesini yanıtlayan Bakan Murat Kurum, “Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) Kayıtlarında, 07.02.2021 tarihine kadar yabancı gerçek kişilerin satış vb. yollarla edinmiş oldukları tarım vasıflı aktif taşınmazlar (tarla, bağ, bahçe, zeytinlik, fındıklık vb.) 16.265.176 metrekare olarak görülmektedir” diye konuştu.

Bakan Kurum, “Kira Şerhi Tesisi” işlemi ile tesis edilmiş şerh/beyan kayıtlarında lehtar olduğu tarımsal nitelikli taşınmazların yüzölçümünü ise 87.266 metrekare olarak açıkladı. 

Türkiye'den ev alan yabancılar mutlu mu?

2020 yabancıya konut satışında son 10 yılın en iyisi oldu!

Geri Dön