16 / 08 / 2022

Namazgah Camisi yıl sonu ibadete açılacak!

Namazgah Camisi yıl sonu ibadete açılacak!

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfınca, Arnavutluk'un başkenti Tiran'da hayata geçirilen Balkanlar'ın en büyük camisi, "Namazgah Camisi" yıl sonu ibadete açılacak.Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfınca (TDV), Arnavutluk'un başkenti Tiran'da inşa edilen Balkanlar'ın en büyük camisi, "Namazgah Cami" yıl sonu ibadete açılacak.

TDV'nin yaptığı yazılı açıklamada, temeli Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla 2015 yılında atılan ve inşaatı yüzde 70 oranında tamamlanan caminin, Balkanlar'ın en büyük camisi olma özelliğini taşıdığı bildirildi.

Yapılan açıklamada, bölge Müslümanlarının 100 senelik rüyası olan caminin yıl sonuna kadar tamamlanarak ibadete açılmasının planlandığı belirtildi.

10 bin kişi aynı anda namaz kılabilecek

Tiran'da halk arasında "Namazgah" olanak bilinen bölgede 10 dönüm arazi üzerine hayata geçirilen caminin 5 bin kişilik cemaat kapasitesine sahip olduğu, camide dış alanlarıyla birlikte 10 bin kişinin aynı anda namaz kılabileceği bildirildi.

Külliye olarak yapılan ve Tiran'ın sembollerinden biri haline gelen camide, kütüphane, kültür merkezi, otopark, Kur'an kursu, sergi salonu, yemekhane ve konferans salonunun yer alacağı, ayrıca caminin yanına "Birlikte Yaşam Müzesi" adında, bir müzenin inşa edileceği belirtildi.

Bölgede yaşayan Müslümanların ibadethane ihtiyacını büyük ölçüde karşılamayı amaçlayan caminin, gelenekten geleceğe uzanan ve gelenekle teknolojiyi bütünleştiren, bugünün inşaat teknolojisi ile Balkanlar'da hakim olan klasik Osmanlı mimarisi üslubunu buluşturan bir yapı olarak tasarlandığı belirtildi.