Nazmi Durbakayım kimdir

Nazmi Durbakayım kimdir



Teknik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım kimdir


Nazmi Durbakayım oldukça mütevazi biri olarak tanınır. Nazmi Durbakayım iş hayatında da mütevazi davranır ama başardıkları ve hayata geçirdikleri eserlerle de gurur duymaktan geri kalmaz. En çok gurur duyduğu şey ise ailesidir. İş hayatında zirveye tırmanırken her zaman yanında olan, manevi olarak güç veren eşi Selma Hanım bu gurunun odağını oluşturuyor. Nazmi Bey bir diğer övünç kaynağını ise œHem alaylı hem de mektepli olarak inşaat sektörüne adım atan oğlum Umut, iş yükümün büyük bölümünü üzerine aldı. Hatta tüm yükümü taşımaya soyundu. Umut"un sergilediği performans ve çizdiği vizyon, Teknik Yapı"nın gelecekte daha da büyüyeceğinin en önemli göstergesidir. Mimar olan kızım Esra da şirketimize yön veren önemli çalışanlardan biri olarak her zaman destek veriyor sözleriyle dile getiriyor.

 

Yaşar Kemal ve çetin Altan,  gibi yazarları beğenen Nazmi Bey"in tercih ettiği müzik türü ise Latin ve Slow Rock. Seyahat etmeyi, her konuda yeni bir şeyler öğrenmeyi ve resim çekmeyi hobi haline getiren Nazmi Bey"in hayallerinde kurduğu şehirlerde İstanbul, Prag ve Paris"in siluetleri net şekilde görülebilir.

Düzenli olarak her sabah yürüyüş yaparak güne başlangıç yaptığını anlatan Nazmi Bey, günlük iş trafiğini ve planlarını da kafasında şekillendirdiğini ifade ediyor.

 

Eğitim maratonu Erenköy ile başladı

 

İstanbullu anne ve babanın ikinci çocuğu olan A. Nazmi Durbakayım, gözlerini 11 Mayıs 1950 yılında Erenköy"de dünyaya açar. Erenköy"ü her tarafı yeşillikler içinde deniz kenarında yazlık bir köy gibi hafızasına kazıyan Nazmi Bey, şimdiki haliyle eskisi arasındaki en önemli farkı ise œsokağımızdaki yaşlıları tanırdık, birbirimizi tanırdık, mahalledeki büyüklerimiz evimizin büyüğü gibiydi ve herkesin herkese saygısı vardı şeklinde özetliyor.

 

İki kardeşin küçüğü olarak Durbakayım Ailesi"ne katılan Nazmi Bey, ilk eğitimini Erenköy İlköğretim Okulu"nda alır. Baba A Galip Durbakayım; Nazmi Bey"in ortaokula Galatasaray"da başlamasını ister. Ancak Galatasaray Lisesi sınavlarında başarılı olamayan Nazmi Durbakayım"ın eğitimi o yıl yeni açılan Kültür Koleji"nde ˜yatılı öğrenci" olarak devam eder. Nazmi Durbakayım, bir yıllık Kültür Koleji macerasından sonra ortaokul eğitimine  

Kadıköy"deki Marmara Koleji"nde devam eder.

 

Ortaokulu bitirdikten sonra, hayatında önemli mihenk taşlarının ilki olan liseye, Haydarpaşa Lisesi"ne girer. İthalatta uğraşan Galip Bey"in işlerinin bozulması, Nazmi Bey"in 1964 yılında liseyi ücretsiz devlet okulunda okumasına neden olur.

 

1968 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi"nde sınavlara giren Nazmi Durbakayım ilk yılında çok istediği halde inşaat fakültesine giremez ve elektrik fakültesine kaydolur. Ama ikinci yıl inat eder, ortaokul yıllarında aklına koyduğu inşaat mühendisliği için daha hırsla çalışır ve inşaat fakültesini kazanır. İnşaat mühendisliği uğruna elektrik ˜yüksek" mühendisliğini ve bir yılını feda eder.

 

Hayalini gerçekleştirdikten sonra derslerini hiç ihmal etmez. Erenköylü gençlerin sıkça yaptığı gibi Moda çay bahçesinde ders çalışır. Bağdat Caddesi"nde dolaşır ve Suadiye Plajı"nda denize girer. 1972"nin kabotaj bayramında Suadiye Plajı"nda Selma Hanım ile tanışır. İki yıllık arkadaşlık döneminden sonra Ocak 1974"de, okul bitmeden bir ay önce evlenirler. Okulun bitiminden hemen sonra ise askere gider ve kısa dönem asteğmen olarak vatani görevini yerine getirir. œErken evlenmem, hayatta da birçok gelişmeyi öne almama da yol açtı diyen Nazmi Bey genç yaşta babalık mutluluğunu yaşar. 1975 yılında, evlendikten bir yıl sonra Umut Durbakayım doğar. Altı yıl sonra ise Durbakayım Ailesi"nin dördüncü ferdi Esra dünyaya gelir.

 

¢1950 Yılında İstanbul"da doğan Nazmi Durbakayım, Haydarpaşa Lisesi"nden sonra girdiği İTÜ İnşaat Fakültesi"nden 1974 yılında mezun oldu. Nazmi Durbakayım, yine aynı yıl kurduğu müteahhitlik firmasıyla sanayi ve konut inşaatları yaparak iş yaşamına başladı.

 

¢1980 yılında TEKNİK YAPI"yı kuran Nazmi Durbakayım, inşaat sektöründe kalite çıtasını hep daha yükseklere taşımayı misyon edindi. Sektörde markalaşmanın öncülüğünü üstlenen Nazmi Durbakayım, imza attığı projelerle Teknik Yapı"yı aranan bir marka haline getirdi.  

 

¢Yaklaşık 36 yıllık iş yaşamında birçok başarıya damgasını vuran Nazmi Durbakayım, inşaat sektörünün yanı sıra gıda, turizm ve hizmet alanlarında da faaliyet gösteren firmaların kuruculuğunu üstlenmiştir. Bugün Nazmi Durbakayım önderliğinde Teknik Holding çatısı altında toplanmış firmalarda binlerce kişiye istihdam olanağı sağlanmaktadır.

 

¢Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES), Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), İnşaatçılar Derneği (İNDER) üyesi olan Nazmi Durbakayım, depremle mücadeleye destek vermek amacıyla Mahalle Afet Gönüllüleri Vakfı"nın (MAG Vakfı) da kurucu üyeleri arasında yer almaktadır.