27 / 06 / 2022

Nef bu yıl 1.4 milyar TL'lik yatırım yapacak!

Nef bu yıl 1.4 milyar TL'lik yatırım yapacak!

Nef'in kurucusu Erden Timur bu hafta Patron Katı’na konuk oldu. Erden Timur bu yıl yaklaşık 1.4 milyar TL'lik 3 proje hayata geçireceklerini açıkladı.Türkiye’nin en büyük inşaat şirketlerinden Nef’in patronu Erden Timur’u bu hafta Patron Katı’na konuk aldık. Timur’un sektöre giriş hikayesi bir hayli ilginç… Mersin’de ailesinin müteahhide verdiği 16 katlı binanın yarım kalması sonrası, projeyi kendi tamamlayarak gayrimenkul sektörüne adım atıyor Timur… Ardından, sektörün inovasyona ve gelişime açık olduğunu fark ederek yatırım yapma kararı alıyor. 2010 yılında kurulan Nef, 4 yıl sonra ‘Türkiye’nin en çok konut satan inşaat şirketi’ unvanını elde ediyor. Bu rüzgar ile yurt dışına rotasını çeviren Timur, New York’ta projeye başlıyor. Sektörün en genç patronu olan Timur’un 2020 hedefi ise dünyanın 10 metropolünde Türk bayrağını dalgalandırmak…


1-) Erden Timur kimdir, kısaca bahseder misiniz?


1982’de Mersin’de doğdum. Orta öğrenimimi Tarsus Amerikan Koleji’nde tamamladım. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2005 yılında mezun oldum. Ardından London School of Economics’te kısa bir süre ekonomi eğitimi aldım. 2004 yılında Timur Gayrimenkul’le Mersin’de ilk projeme başladım. 2010’da ise Nef’i kurdum.


2-) Gayrimenkul sektörüne girişiniz nasıl oldu?


Eğitimime devam ederken, Mersin’de ailemizin müteahhite verdiği bir arsada girişimine başladığı 16 katlı bina, üçüncü kattayken yarım kalmıştı. Babamın o dönem geçici bir sağlık sorunu vardı. Ben de bu işe devam edip, babamın seveceği vizyoner bir proje gerçekleştirmek için sektör üzerine düşünmeye başladım. Ailemizin işi olmadığı için çok bilmediğimiz bir sektördü. Araştırmaya başladım ve dünyada 6 ülkede bu sektörde neler yapılıyor diye inceledim. Bu işi benden devralacak biri olmadığı için ben tamamlamak durumunda kaldım. Sonra Mersin’de bir proje daha yaptım. Üstüne düşünürken, sektörde pek çok boşluk gördüm. İnovasyona ve geliştirmeye çok açık bir sektör olduğunu fark ettim. Sadece Türkiye’de değil, dünyada da bunun böyle olduğunu gördüm ve sektörün bu geliştirmeye açık tarafı bana çok güzel geldi. 


3-) Şu an hedeflediğiniz yerin neresindesiniz?


Dünyada bu işin hiç uluslararası markası yok. Amerika’nın en büyük gayrimenkul şirketi bile en fazla 4-5 farklı eyalet ve şehirde proje yapıyor. Biz bu işin uluslararası markası olmak için ne yapabiliriz diye düşündüm. Sonra İstanbul’a geldim ve 2010 yılında Nef’i kurdum. Dünyanın ilk uluslararası gayrimenkul markası olma hedefiyle yolumuza devam ediyoruz. 


Benim amacım eskiden beri ticaretle ilgilenmek değil, toplumsal işler yapmaktı. Mersin’de bu işe başladıktan bir süre sonra, gayrimenkul sektöründe de toplumsal faydası yüksek işler yapabileceğime karar verdim. Bu nedenle Nef’i sosyal bir şirket olarak kurduk. 


4-) İstanbul’da ilk projeniz ne oldu, zaman bazlı eskiden yeniye projelerinizi sıralar mısınız?


Konut ve mağazalardan oluşan, İstanbul’da hayata geçen ilk projemiz olma özelliği de taşıyan Nef Apartments Kemerburgaz 04, aynı zamanda Nef’in apartments serisinin de ilk projesi. Nef Apartments Kemerburgaz 04 projesinin 2012 ve 2016 yıllarında ‘Türkiye’nin En İyi Konut Projesi’ ödülünü aldı.


5-) Yaşınız çok genç olmasına rağmen sektörde son birkaç yıldır en çok konut satan marka konumundasınız. Sırrınız nedir?


Bizim felsefemizin temel sac ayağı, dert ile dertlenmektir… Nef olarak endüstrinin yüzyılları aşan uygulamalarına meydan okumamızın, dünyanın ne iyi mimarlarını İstanbul’un mütevazı semtlerindeki projelere özel ürün ürettirmeye ikna etmemizin, Amerika’nın en büyük geliştiricileriyle iş ortaklıkları konuşmamızın temelinde aşk olarak tanımlayacağımız ve içinde birçok duyguyu harmanlayan bir yaklaşım yatıyor. 


‘GAYRİMENKULDE GÜÇ BİRLİĞİ’NE 4 PROJE İLE KATILDI


6-) Emlak Konut’un başlattığı kampanya da varsınız, detayları alabilir miyiz?


Gayrimenkulde Güç Birliği, Daha Güçlü Türkiye kampanyasının ikinci adımı olan 240 ay vadeli kredili konut satışı kampanyasına 4 projesi ile katılma kararı aldık. Henüz satışa çıkmayan Nef Ataköy Residence; ön lansmanı yapılan Nef Bahçelievler ve Nef Sancaktepe ile İş GYO - Nef ortak projesi olan İnistanbul Topkapı projeleriyle kampanyaya destek veriyoruz. 240 ay için yüzde 0.79 faiz oranı ile yüzde 5’ten başlayan peşinatlı ödeme seçeneği sunuyoruz. Kampanya kapsamında ayrıca 60 aya yüzde 0 faizli ve 120 ay yüzde 0.45 faizli kredi kullanma ve teslimden sonra kredi taksitlerini ödemeye başlama fırsatları da sunuyoruz. Nef Cadde ile ise ev alışverişini Bağdat Caddesi’ne taşıdık. ‘Cadde’de ev alışverişi’ konsepti ile Bağdat Caddesi’nin en işlek noktasında açılan satış ofisimizde tüm projelerimiz satışa sunuyoruz. Böylece Anadolu yakasındaki müşterilerimizle de direkt dokunabiliyoruz.


Herkes elini taşın altına koymalı


7-) 2017 ve sonrası için hedefleriniz nedir?


Zor bir yılı geride bıraktık. Ancak 15 Temmuz ruhuyla başlayan mücadelemiz iş dünyasında da kendini gösterdi. Yaşanan olumsuzluklara rağmen yılı beklentilerin üzerinde kapattık. İş dünyası 2017’de de elini taşın altına koyarak ekonomiye katkısını artırmalı. Devlet teşviklerini sürdürürken şirketler de yatırımlarına devam etmeli. Böyle dönemlerde, yatırıma dönük her adım çok anlamlı. Hatırlarsanız, 2016’da Nef olarak 15 Temmuz öncesi yıl içinde planladığımız lansman sayısı bir iken, ekonomiye katkımızı artırmak için bunu üçe çıkarmıştık.


Yılsonuna kadar 1.4 milyar yatırım


8-) Yatırım planlarınız…?


2017 içinde 3 yeni proje için yaklaşık 1.4 Milyar TL’lik yatırım yapacağız. 2017’de İstanbul’da yeni projeler geliştirmeye devam ederken, Bodrum’da yeni bir proje ile İzmir, Ankara, Bursa gibi illerde planlanan projelerin detaylarını da netleştirmiş olacağız. Uluslararası markalaşmaya yatırımımız devam edecek. Bu çerçevede ABD’de yeni projelerin yanı sıra Londra Berlin, Paris gibi metropollerde projeler planlıyoruz. Mümkün olduğunca çok insana ulaşmak için 2020 yılında dünyada 10 metropolde Türk bayrağını dalgalandırmayı hedefliyoruz.


Star / Kaan Zenginli