Nerede o eski bayramlar!

Nerede o eski bayramlar! Nerede o eski bayramlar!

Şu sıralar "Ahh nerede o eski bayramlar" cümlesini en çok AVM'ciler kullanıyor.Ümidini bayram alışverişine bağlayan alışveriş merkezleri temsilcileri, "Mağazalar çok dolu ama kimse elini cebine atmıyor. Eskisi gibi bayramlığa değil sadece gıdaya para harcanıyor" diyor.

Tatile para harcanıyor

Sektör temsilcileri, gıda dışındaki alanlarda alışverişin geçen yılın çok altında kaldığına dikkat çekiyor.

Bu konuda, insanların alışveriş yerine bayramlarda artık daha fazla tatile para harcamaları ve satışların sezonun geneline yayılmasının da çok büyük payı bulunduğunun altı çiziliyor. Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Servet Topaloğlu, "Son iki ayda gıda dışı alandaki satışlar geçen yılki hacimlere ulaşmadı. Ramazan Bayramı bile bu duruma çok fazla yardımcı olamadı. Sadece vatandaşın para harcadığı gıda sektöründe bir sıkıntı hissedilmedi. Ancak tekstil, elektronik ve kozmetik alanlarında düşüş var" şeklinde konuştu.

Arka arkaya çok fazla alışveriş merkezi açıldı

AMPD Başkan Yardımcısı Topaloğlu, şöyle devam etti: Uzun bayram tatilinden dolayı birçok kişinin şehirdışına çıkacağı göz önüne alındığında, durgunluk önümüzdeki cumartesi gününe kadar devam eder. Yani takvimden kaynaklanan bir olumsuz etkilenme olacak. Son çok sayıda alışveriş merkezleri arka arkaya açıldı. Aynı markalar, birbirine yakın noktalarda yeni mağazalar açtılar. Bu da sektörün çok olumsuz etkilenmesine neden oldu."

Kriz insanları korkuttu

METRO Cash& Carry Türkiye Genel Müdürü Hakan Ergin, bayramın etkisini henüz görmediklerini söyledi. "Ramazan ayı olmasından dolayı çok ümitliydik" diyen Ergin, "Ancak beklenen canlanma olmadı. İnsanlar korkuyor, `krizin etkisini yaşadık, yaşayacağız' beklentisi insanların kabuğuna çekilmesine neden oluyor" yorumunu yaptı.

Ankara'da işler iyi gidiyor

ANKARA'NIN önde gelen alışveriş merkezlerinden AnkaMall Cepa, Panora ve Armada'nın yöneticileri ise, ramazan ayının, eğitim yılı açılışıyla kesişmesinin de etkisiyle alışveriş açısından oldukça verimli geçtiğini belirtti. Armada Genel Müdürü Yıldır Ertem, "Alışveriş merkezleri oldukça dolu. Ramazan ve okulların açılışı yüzümüzü güldürdü. Satışlarda artış oldu" dedi.

Akşam