01 / 12 / 2023

Nisan ayının ilk haftasında konut kredisi kullanımı arttı!

Nisan ayının ilk haftasında konut kredisi kullanımı arttı!

Konut kredisi hacmi hız kesmeden yükselmeye devam ediyor. BDDK verilerine göre Nisan ayının ilk haftasında konut kredisi hacmi 400 milyon liranın üzerinde artarak 211 milyar 415 milyon liraya ulaştı. Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Coronavirüs (COVİD-19) pandemik salgını tüketim alışkanlıklarımızı ve birçok sektörü derinden etkiledi. Mart ayı tüketim harcamalarına bakıldığında gıda ve market grubunda ciddi artış yaşanırken elektronik, ulaşım ve konaklama gibi kalemlerdeki tüketimler adeta durma noktasına geldi. 

Nisan başındaki kredi hacmi oranlarına bakıldığında ise salgına karşın tüketicinin konut ve konut kredisi talebinin artarak devam ettiği görülüyor. 

Kredi Pazarı'nda yer alan habere göre; Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yayımlanan haftalık bültene göre Nisan ayının ilk haftasında konut kredisi kullanımı bir önceki haftaya oranla 400 milyar liranın üzerinde artış gösterdi. Bankalardaki toplam konut kredisi hacmi 211 milyar 415 milyon liraya ulaştı. 

Mart ayı gayrimenkul satış istatistiklerine bakıldığında ise coronavirüs salgının satışlara olumsuz bir etkisi olmadığı görülüyor. Mart ayında tüm gayrimenkul türlerinde 182.689 satış gerçekleşti. Bu sürede web tapu üzerinden 29.748 konut satışı gerçekleşti. İlk üç ayda yapılan toplam satış sayısı ise 586.282 oldu.

Nisan ayının ilk haftasında konut kredisi kullanımı arttı!

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, "Covid-19 etkisi Mart ayında gayrimenkul sektörünü teğet geçti diyebiliriz. Mart ayında tüm gayrimenkul türlerinde 182.689 satış gerçekleşti’’ dedi.

Salgının, gayrimenkul piyasalarında özellikle bu ay daha fazla etki edeceğine dikkat çeken Özelmacıklı, "Kuluçka dönemi sona erdi. Şimdi U şeklinde olmasa da V şeklinde bir grafik bekliyoruz. Gayrimenkul satış ve kiralamalarında hızlı bir düşüş söz konusu olacak, lakin piyasaların Haziran ayı itibariyle toparlanacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Mart 2020'de 182 bin 689 gayrimenkul satıldı!

Geri Dön