Nobel Palas!

Nobel Palas!

Yazar Orhan Pamuk, Nobel Ödülü'nden kazandığı parayla ABD'de ev satın aldı... Pamuk, Hudson Nehri'ne bakan ev için 1.8 milyon dolar ödeyecek.

2006 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanarak Türkiye'nin tanıtımında önemli rol oynayan Orhan Pamuk, yatırımlarını yurt dışına yapıyor. Pamuk, ABD'nin New York kentinde oturduğu evi satın aldı. Nobel Ödülü'nden kazandığı 1 milyon euroyu bu iş için kullanan Pamuk, Türkiye'de alınan yüzde 25'lik vergi yükümlülüğünden de kurtulmuş oldu.


TÜRKİYE'DEN KOPUYOR...


Pamuk'un evinin bulunduğu 13 katlı ve 42 daireli bina, ünlü Hudson Nehri ile Riverside Park'a bakıyor. Pamuk'un ders verdiği Columbia Üniversitesi'ne de birkaç blok uzaklıkta bulunan ev, New Jersey şehrini de görüyor. Geçen yıl tepkiler nedeniyle Türkiye'de fazla kalmayacağını açıklayan Pamuk, bu hareketle ciddi olduğunu gösterdi.


Futbolcular kadar kazandı


Türkiye'nin en çok okunan yazarı Orhan Pamuk, "futbolculardan fazla kazanan yazar" olarak ünlendi. Astronomik bir bedelle İletişim Yayınları'na transfer olan Pamuk'un, 1 milyon dolar aldığı iddia ediliyor.


Pamuk eller cebe


Nobelli Orhan Pamuk, 1 milyon euroluk ödülü daireye yatırdı Ünlü yazar, ABD'de 1.8 milyon dolar ödeyerek bir ev satın aldı.


Geçtiğimiz yıl Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan Orhan Pamuk, yılın önemli bir kısmını geçirdiği New York'ta kiracı olarak yaşamayı bırakarak "evsahibi" oldu. Nobel'den 1 milyon euro ödül kazanan Pamuk, 1.8 milyon dolar (2.2 milyon YTL) ödeyerek bir ev aldı. New York Observer gazetesinin haberine göre, Pamuk Riverside Drive 355 numaradaki ünlü bir kooperatif apartmandan bir daire satın aldı.


NEHİR MANZARALI


13 katlı, 42 daireli bina, Hudson Nehri ve Riverside Park manzarası ile dikkat çekiyor. Gazeteye konuşan bir emlakçı, dairenin eski sahiplerinin, hizmetçi odasıyla ikinci yatak odasını birleştirip, Hudson Nehri ve New Jersey manzaralı 8.2 metreye 6.7 metre genişliğinde bir oda yaptıkları bilgisini verdi. Riverside Drive üzerindeki 108'nci Sokak'a yakın bina, Orhan Pamuk'un ders verdiği Columbia Üniversitesi'ne de birkaç blok uzaklıkta bulunuyor.


(Takvim)