16 / 08 / 2022

Nolte, ithal mutfak pazarının zirvesinde!

Nolte, ithal mutfak pazarının zirvesinde!

Türkiye her geçen gün dünyaya entegre olurken yaşam tarzlarımız da değişiyor. Yaşam tarzlarımızdaki değişimin evlerdeki en önemli göstergelerinden biri ise mutfaklar oluyor. Nolte, ithal mutfak pazarının zirvesinde...
Türkiye her geçen gün dünyaya entegre olurken yaşam tarzlarımız da değişiyor. Yaşam tarzlarımızdaki değişimin evlerdeki en önemli göstergelerinden biri ise mutfaklar oluyor. Küçük mutfakların yerini, yaşam alanına dönüşen geniş, aydınlık ve işlevsel tasarımlar alıyor. Öte yandan Türkiye’de inşaat sektörünün gelişmesi ve bu alanda yaşanan yoğunluk, özellikle hazır mutfak pazarına olumlu yansımış durumda. Hazır mutfaklarda ithal markalar her geçen gün pazar paylarını yükseltiyor.  İthal mutfak pazarının zirvesinde ise bir alman devi; Nolte yer alıyor. Günde 750 adet üretim ve yüksek satış kapasitesiyle Nolte Avrupa’da da ilk 3’te…  Türk hazır mutfak pazarı, 600 milyon Euro büyüklüğe ulaştı… Dünyada mutfak pazarının büyüklüğü 6,5 – 7 milyar Euro olarak hesaplanıyor. Pazar, Türkiye’de de yükselen bir ivme sergiliyor ve şu andaki büyüklüğü 600 milyon Euro’ya ulaşmış durumda. Ancak bu rakamın 500 milyon Euro’sunu markasız mutfaklar oluşturuyor. Marka mutfaklar ise her yıl pazar payında %15 civarında büyüme gösteriyor. Nolte’nin Türkiye CEO’su Sebahattin Gürel, ülkemizdeki markalı mutfak pazarı ile ilgili bilgi verirken “Türkiye’de 100 milyon Euro değerindeki markalı mutfak pazarı, bu yıl 115 milyon Euro’yu görmeyi hedefliyor. Yabancı markalar ise pazardan aldıkları payı 40-45 milyon Euro’lara çıkarmanın hesaplarını yapıyor. İthal mutfak pazarının lideri Nolte olarak; kendi mağazamızı açtığımız 2009 yılında Türkiye’de 9 tane yabancı mutfak firması bulunurken 2013 yılı itibarıyla 35 firma faaliyet gösterdiğini gözlemliyoruz. Söz konusu markaların %60’ını İtalyan firmaları, %40’ını ise Alman firmaları oluşturuyor. Her yıl Türkiye’de 700.000 konut hayata geçiriliyor, üretici firmalar ise toplam 1 milyon adet mutfak tasarımı üretiyor. Cumhuriyet’imizin 100. yılı olan 2023’e kadar bu rakamlarda üretime devam edileceğini ön görüyoruz.” diyor.  


Nolte, 2009 yılından bu yana kendi mağazalarıyla Türkiye’de… 


Bugün mutfakta kalite ve yaratıcılık denilince akla ilk önce Almanya geliyor. Mutfakta

trendleri belirleyen Almanya’nın en önemli markalarından Nolte, 2009 yılından bu yana Türkiye’de kendi mağazalarıyla yer alıyor. Nolte, mağazalarında üstün kalite ve tasarım özelliklerini yansıtan mutfak mobilyaları, yatak odası ve dolap sistemlerini Türk insanının beğenisine sunuyor. Mutfak modelleri, tüm Nolte satışlarının %85’ini, yatak odası ve dolap sistemleri ise %15’ini oluşturuyor. Bununla birlikte Türkiye’deki potansiyeli en iyi değerlendiren markalar arasında ön sıralarda gelen Nolte, önümüzdeki dönemde ülkemize önemli yatırımlar yapmayı da planlıyor. Nolte’den Türkiye’de üretim için dev yatırım… 


Almanya’dan sonra ilk defa farklı bir ülke olarak Türkiye’de mağaza açan Nolte, ispanya ve Dubai’den sonra Çin’de de şirket kurmaya hazırlanıyor. Nolte Türkiye’de de hız kesmeden büyümeyi sürdürüyor. Ülkemizde 14 adet olan mağaza sayısını, 2014 yılında 4 yeni mağazayla artırmayı hedefleyen marka, kalitesini Türkiye geneline yayma amacında. Nolte’nin Türkiye’ye yatırımları mağazalarla da sınırlı kalmayacak. Nolte, yakın zamanda ülkemizde üretim de yapacak. Yatırımın toplam maliyeti ise 5 – 10 milyon Euro arasında olacak. Daha ekonomik mutfakların üretileceği fabrikanın, Adapazarı ya da İzmit civarında hayata geçirilmesi düşünülüyor. Nolte’nin Türkiye CEO’su Sebahattin Gürel, markanın önümüzdeki dönemde ülkemize özel tasarımlar da yapacağını söylüyor. Sebahattin Gürel, “Nolte olarak; hedeflerimizden biri Türkiye’ye özel “limited edition” mutfaklar yapmak… Bunun ilki, Nişantaşı mağazamızın açılışında sergilediğimiz ay yıldızlı mutfağımız. Joop markalı yatak odalarımızı da 2014’te Türkiye’ye getireceğiz.” şeklinde konuşuyor. Nolte, yakın gelecekte kalitesini ve yaratıcılığını, banyo mobilyaları alanına girerek de sergilemek istiyor.


Nolte 2014 tasarımlarını fuar alanında sergiledi… 


Nolte, 2014 tasarımlarını geçtiğimiz günlerde Almanya’nın Hannover kentindeki

fabrikasında bulunan büyük fuar alanında tanıttı. Marka, tasarım üstünlüğünü en iyi yansıtan yatak odası modelleri, dolap sistemleri ve en son mutfak koleksiyonu ile ziyaretçileri büyüledi. Nolte’nin sergilediği mutfaklar, sadece markaya özgü özelliklerle dikkat çekti.