Normalleşmeyle birlikte yabancıların konuta ilgisi canlandı!

Normalleşmeyle birlikte yabancıların konuta ilgisi canlandı!

Aren Group Üst Yöneticisi (CEO) Muhammed Mansour yaptığı açıklamada, normalleşme sürecine geçilmesiyle beraber yabancıların Türkiye'de konut alımına ilgisi yeniden canlandığını söyledi.


Türkiye'de gayrimenkul, ihracat, turizm ve sağlık turizmi gibi farklı alanlarda faaliyet gösteren Aren Gruop'un CEO'su Mansour, Anadolu Ajansı muhabirine değerlendirmeler yaptı.

Gayrimenkul alanında sadece alıcıları değil proje üstlenebilecek önemli yatırımcıları Türkiye'ye getirmeye çalıştıklarını belirten Mansour, Kanada, Fransa ve Ürdün'de ofislerinin bulunduğunu, bu ofisler vasıtasıyla Türkiye'ye yatırımcı getirmek istediklerini belirtti.

Normalleşmeyle birlikte yabancıların konuta ilgisi canlandı!

Türkiye'de özellikle Orta Doğu ve Arap ülkelerine yönelik konut satışlarında önemli tanıtım çalışmaları yaptıklarını dile getiren Mansour, yine bu ülkelere tarım makineleri, otomotiv yan sanayi ürünleri gibi önemli malzeme ihracatında bulunduklarını belirtti.

Mansour, Türkiye'nin gayrimenkul ürünlerine yönelik yabancı ilgisinin son yıllarda ciddi  biçimde arttığını belirterek, yabancılara konut satış adedinin geçen sene 2018 yılına göre yüzde 14,7 artarak 45 bin 483'e yükseldiğini söyledi.

Türkiye'nin güven ve yaşam kalitesinin, Orta Doğu ve Arap ülkeleriyle kültürel benzerliklerinin ve aynı dinin yaşanması, ikliminin, tarihi ve turistik özelliklerinin ve her türlü ulaşım imkanının bulunmasının yabancıları cezbettiğini belirten Mansour, sayılamayacak çok sayıdaki güzelliğin yanı sıra Türkiye'de konut yatırımı için cazip fırsat ve teşvikler sunulduğunu dile getirdi.

Mansour, geçen sene 45 bini aşan konut satış adedinin daha önce aylık bazda 6 binleri geçtiğini dile getirerek, ancak salgın süreciyle birlikte bu rakamın 790'a kadar gerilediğini belirtti.

- "Aylık 5-6 bin adetlik rakamlara 2021 ilkbaharında tekrar ulaşırız"

Mansour, salgın döneminde uçuşlar olmadığı için konut alımı için yatırımcıların gelemediğini belirterek, normalleşme dönemine geçilmesiyle birlikte Türk gayrimenkul ürünlerine yönelik ilgide hareketlenme başladığını söyledi.

Henüz tüm ülkelere uçuşların başlamadığını ve salgının güç kaybetmeden sürdüğünü belirten Mansour, şu değerlendirmeleri yaptı.

"İnsanlar her ne kadar tedirgin olsalar da telefon, sosyal medya ve e-posta yoluyla Türkiye'den ev almak istediklerini, nerelere yatırım yapabileceklerini soruyorlar. Veya istedikleri bir projeyle ilgili bilgi alıyorlar. Yabancıların Türkiye'de konut alımına ilgisi yeniden canlandı. Ancak hareketliliğin eylülde başlayacağını, aylık bazda 5-6 bin adetlik satış rakamlarına ise 2021 ilkbaharında ulaşacağımızı düşünüyoruz. Şu an konut almak isteyenler uçuşların açılmasını bekliyor."

- "Türkiye sağlık turizminde avantajlar sunuyor"

Mansour, Türkiye'nin koronavirüs salgınıyla mücadelede önemli bir başarı gösterdiğini dile getirerek yetkililerin elinden geleni yaptığını, yüksek nüfusa rağmen salgınla mücadelede rüşdünü ispat ettiğini belirtti.

Türkiye'nin sağlık sisteminin kalitesinden ve avantajlarına da değinen Mansour, uçuşlar açılır açılmaz sağlık turizmiyle ilgili yeni hastalar getireceklerini bu konuda yeni anlaşmalara imza attıklarını belirtti.

Mansour, Türkiye'de yatırım yapma konusunda her daim isteklerinin olduğunu, bu alanda çalışmalarının devam ettiğini söyleyerek, özellikle yurt dışındaki ofisleri vasıtasıyla yabancı yatırımcıları Türkiye'ye çekmek için faaliyetlerinin sürdüğünü dile getirdi.

Yabancılar Mayıs'ta en çok bu şehirlerden ev aldı!