Nuh'un Gemisi, LEED teknolojisiyle aydınlandı!

Nuh'un Gemisi, LEED teknolojisiyle aydınlandı! Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 'nin en yeni otellerinden Nuh 'un Gemisi, sıra dışı tasarımı ile dikkatleri üzerine çekiyor. Otelin bir özelliği de yüzde 65 'e kadar enerji tasarrufu sağlayan ve ışığın görselliğini en iyi şekilde yansıtan LED ışık sistemi


 

Toplam 160 bin metrekare alan üzerinde yer alan tesis ‘temalı otellerde ' yeni bir dönem başlatacağa benziyor.  Bir buzdağı görünümü üzerinde bulunan otelin çevresinde Nuh tufanı sonrasında Ağrı Dağı 'nın eteklerinde yerleştiğine inanılan üzüm bağları ile donatılmış köy canlandırılıyor.

Casino 'dan konferans salonlarına, spadan Aquaparka, yatak odalarından banyolara kadar farklı dizaynı ile adından söz ettiren otelin aydınlatmaları ise çin 'in dev LED ışıklandırma firması Neo-Neon tarafından yapıldı. Beyaz ve sarı LED 'lerin ağırlıklı olarak kullanıldığı otelde konsepte uygun yeşil, kırmızı, mavi gibi farklı renklere de yer verildi. Meknın tüm güzelliğini ortaya çıkaran LED 'ler otelin genel konseptine de uyum sağlayacak şekilde tasarlandı.


Tesiste 21 bin metre sıcak beyaz Neo-Neon Linear şžerit LED ışık, 2 bin metre çeşitli renklerde LED Neon Flex, 9 metre RGB renk değiştiren LED ekran kullanıldı. Ayrıca 32 tane sıcak beyaz LED Wall Washer ile duvarlar ışıklandırıldı. 150 tane LED su altı armatürü ile havuzlar aydınlatıldı. Board yürüyüş yolunda kullanılan armatürler yürüyüş yoluna renk kattı.  Yeşil renkte LED 'li bahçe armatürü ve çeşitli renklerdeki bahçe aydınlatma ürünleri ile bahçe keyifli hale getirildi. Ayrıca tesiste 80 LED 'li yaya yolu armatürü, 30 LED 'li yere gömme armatür ve bin 500 adet çeşitli renklerde LED ampul kullanıldı.

Hem Kaliteli Aydınlık Hem Tasarruf

Geliştirilmekte olan LED ampuller ortalama 50-100 Lümen*/Watt aydınlatma sağlarken, hanelerde kullanılan Akkor ampuller 20-25 Lümen/Watt, Floresan ampuller 50-90 Lümen/Watt aralığında ışık gücü sağlıyor. Otelcilikte ve AVM 'lerde özellikle elde edilen tasarruf ile sıklıkla kullanılan LED ışıklandırmalar geleceğin ışıklandırma sistemi olarak lanse ediliyor. Yüzde 65 enerji tasarrufu sağlayan LED ürünler 50.000 saate varan kullanım ömrü ile de fark yaratıyor. Böylece lamba değiştirme giderleri de düşüyor.