Nuri Altın: Avcılar'da dönüşüme hız verilmeli!

Nuri Altın: Avcılar'da dönüşüme hız verilmeli!

DSP Avcılar İlçe Başkanı Nuri Altın ilçede belediye tarafından yapılan ciddi bir yatırım olmadığını söyledi. Kaçak yapılaşmaya da dikkat çeken Altın, ilçede kentsel dönüşüm çalışmalarına ağırlık verilmesi gerektiğini belirtti.DSP Avcılar İlçe Başkanı Nuri Altın ilçede belediye tarafından yapılan ciddi bir yatırım olmadığını söyledi. Özellikle Yeşilkent Mahallesi’nde ayyuka çıkan kaçak yapılaşmaya da dikıkat çeken Altın vatandaşlara çağrıda bulunarak, “Kimseye rüşvet vermeyin” uyarısında bulundu.


DSP Avcılar İlçe Başkanı Nuri Altın'la ilçenin sorunlarını masaya yatırdık. Muhalefet partisi ilçe başkanı olarak Avcılar'ın yönetim şeklinden memnun olmadığını açıklayan Altın, özellikle geçtiğimiz günlerde zabıtanın adının karıştığı rüşvet olayına dikkat çekti ve bu tür durumlarda genel idarenin de sorumlu olduğunun altını çizdi. Kaçak yapılaşmanın ayyuka çıktığı Yeşilkent Mahallesi hakkında da önemli açıklamalarda bulunan Altın, Belediye Başkanı Handan Toprak'ın istemesi halinde 3 gün içinde kaçağın önüne geçebileceğini savundu. Yine çok tartışılan belediye ihalelerini gündeme getiren Altın, yeni kurulmuş şirketlere iş verildiğini ifade etti.


Avcılar ile ilgili ilk değerlendirmeniz ne olur?


Avcılar Belediye Başkanı seçildiğinde Handan Toprak’ı tebrik etmek için ziyarete gittik. Orada Handan Toprak’tan halkçı bir belediye başkanı olmasını talep ettim. Ben de ona tavsiye olarak dedim ki madem halkçı belediyecilik yapacaksınız Avcılar'da bulunan bütün siyasi partilerin ilçe başkanları ile 3 ayda bir toplantı düzenleyin. Bu toplantılarda Avcılar'ın sorunlarına vakıf olun. Bu şekilde ilçede yaşayan tüm kesimlere hitap etmiş olursunuz. Bunları yapacağına söz verdi ama  aradan 2 yıl geçmesine rağmen bu toplantıları gerçekleştirmedi.


Belediye çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?


Yapılan çalışmalar konusunda çok şikayet alıyoruz. Halktan toplanan vergilerin halkın yararına kullanılması lazım. Vatandaşlar geniş kitlelerin istifade edeceği türde çalışmaların yapılmamasından şikayetçi. Bundan biz de rahatsızlık duyuyoruz. Sayın Başkan'ın belediye başkanlığı tecrübesi yok. Kendisine bir yıl zaman verdik. Bu zamana zarfında kendisini hiç eleştirmedik.  Fakat zabıta rüşvet alırken suçüstü yakalanması bardağı taşıran son damla oldu. Burada idari yönden de suç var. Rüşvet olayından sonra ilgili işletme hakkında yıkım kararı çıkarılması çok yanlış. Keza belediyeden çıkarılan işçilerin her gün ayrı bir eylemine tanıklık ediyoruz. En yakın zamanda sayın başkanı ziyaret ederek bu eleştirilerimi kendisine de anlatacağım.


Çöp ihalesini soruyorlar


Vatandaştan ne tür şikayetler geliyor?


Öncelikle çok tartışılan çöp ihalesi herkesin kafasını karıştırmış durumda. Vatandaş bize gelerek bu ihalenin neden 85 milyon TL'ye değil de 36 milyon fazlasına verildiğini soruyor. Ayrıca Avcılarlılar başkanın pahalı ihale yaptığını ve bedelini de kendilerine ödettiğini düşünüyor. Açıkcası ben de bu şikayetlere katılıyorum.


Yeşilkent Mahallesi'nde büyük bir kaçak sorunu var. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?


Yeşilkent Avcılar'da 100 bin kişinin yaşadığı bir mahalle. Bu mahallemizi sürekli ziyaret ediyorum. Maalesef bu mahallemizde yaşayan vatandaşlarımız bizlere çok sayıda şikayette bulunuyor. Burada yanlış şeyler yapılıyor. Belkide burada bir rant çetesi var ve belediyeden habersiz yanlış uygulamalara imza atıyorlar. Belediyenin bu denli büyük bir yanlışa göz yumacağını düşünmüyorum.   Halk arasında simsar denilen insanlar var. Bütün bunlara belediyenin önlem alması lazım. Buradaki kaçak yapılaşma uzun süreden beri devam ediyor. Hatta neredeyse Küçükçekmece Gölü'nü tehdit eder hale geldi.


İsterse kaçağın önüne geçer


Belediyenin bu konuda ne yapması lazım?


Avcılar Belediyesi'nin uygulamalarını sıklaştırması lazım. Devletimiz güçlüdür, belediye de devleti temsil ediyor. Kolluk kuvvetleri vasıtasıyla önlem alınabilir.  Avcılar Belediyesi yetkilileri yeter ki istesin; Kaçak yapılaşmanın bir hafta içinde önüne geçilir. Başkan istesin 3 günde biter. Bu mahallemiz tabiki büyük bir mahalle, oyu da fazla. Haliyle çoğu kez siyasi saiklerle hareket ediliyor.


Tahtakale'de de sıkıntı var


Belediye yetkisini kullansa sıkıntı olmaz mı?


Avcılar çok sıkıntı yaşıyor. Belediye Başkanı Handan Toprak'ın, bu konuyu çözebilmesi için İBB ile irtibat halinde olması gerekir. Bu mahallemizin imar sorununu çözmesi gerekir. Çürük binaların bir proje dahilinde dönüştürülmesi lazım. Tahtakale Mahallesi'nde de aynı sıkıntılar var. Buradan Yeşilkent Mahallesi sakinlerine de çağrı yapıyorum; Hiç kimseye rüşver vermeyin. İşlerinizi belediye ile çözmeye çalışın.


Belediye meclis toplantılarında hararetli tartışmalar yaşanıyor. Bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?


Belediye meclisi toplantılarına katılıyorum. Özellikle belediyenin yaptığı ihaleler çok tartışılıyor. Maalesef bir ya da iki aylık şirketlere ihaleler verildiğini görüyoruz.  Bu durum bizi rahatsız ediyor. Ayrıca ilçemize yatırım yapılması açısından Mestafa Değirmenci döneminde başlatılan projelerin tamamlanması gerekiyor.


Belediyeden çıkarılan işçiler ve taşeron sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?


Biz DSP olarak taşeron sistemine karşıyız. Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen bunu başardı. Eskişehir örnek bir il haline geldi. Fakat CHP'ye geçtikten sonra orada da taşeron hakim oldu. Avcılar'da da 10 kişinin yapacağı işi 100 kişi yapıyor. Bu durumda belediyenin ödeme yapmasını zorlaştırıyor. Bir baba belediyede iş bulduğuna sevinirken şimdi belediyenin önüne giderek eylem yapıyor.


Toprak zamanında yatırım yapılmadı


Belediyenin yatırımlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?


Belediyenin yaptığı birkaç yatırım var. Fakat bu yatırımlar önceki belediye başkanı döneminde yapıldı. Maalesef Handan Toprak zamanında yapılan bir yatırım yok. Bir çatı kapatamadı maalesef. Belediyenin faaliyet raporu onaylandı ama nereye gitsem 174 milyon TL'lik bütçenin nerede kullanıldığı merak ediliyor.


Kentsel dönüşüme hız verilmeli


Vatandaşların belediyeden birinci talebi nedir?


İlçemizde ikamet eden vatandaşlarımız belediyede kendi çocuklarının çalışmasını talep ediyor. Dışarıdan gelen insanların belediyede istihdam edilmesine karşılar. Bildiğiniz üzere Avcılar büyük bir deprem yaşadı. Bu minvalde kentsel dönüşüm çalışmalarına da ağırlık verilmesi gerekiyor. 
Gazetemistanbul